Hűlt helye a címerkiállításnak. A „fölösleges indulatkeltés” elkerüléséért szállították el a domborműveket
Fotó: Beliczay László
Névtelen feljelentések miatt ideiglenesen elszállíttatta a Márton Áron térre kihelyezett címerdomborműveket Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. A Patkót egykor ékesítő öt címer reprodukcióját tavaly ősszel állították ki a téren.
2020. január 17., 09:002020. január 17., 09:00
1941. szeptember 5-én öt címert rögzítettek a székelyudvarhelyi Márton Áron tér patkó alakú falához – akkor a főtér teljes felújítására ezer pengőt ajánlott fel Pestszentlőrinc városa. A patkó belső ívében balról jobbra Udvarhely vármegye, Székelyudvarhely, Magyarország, Erdély és Pestszentlőrinc címerei díszítették a teret. A címereket a kommunizmus idejében eltávolították. Bár 2013-ban, a Márton Áron tér teljes felújításakor felmerült a visszahelyezésük ötlete, ez akkor nem valósulhatott meg.
Az eredetiek alapján készített dombormű címereket tavaly szeptember 4-én testvérvárosi szerződéskötés kíséretében leplezték le. A reprodukciókat Zavaczki Walter szobrászművész készítette, a megvalósításhoz szükséges összeget pedig Budapest Főváros, Soroksár, Budavár és Pestszentlőrinc közösen ajánlotta fel.
– a terv az volt, hogy állandó kiállításként a téren is maradnak. Az avatóünnepségen Tarlós István, Budapest akkori főpolgármestere is részt vett.
Ilyen volt a tavaly szeptemberi avatáskor
Fotó: Lőrincz Csaba
A karácsonyi ünnepek után azonban az alkotások eltűntek a Patkóból. Mint érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője elmondta, ennek oka, hogy a címerkiállítás miatt több hatósághoz is névtelen feljelentések érkeztek. Hozzáfűzte,
mivel az építkezési felügyelőség, a kormány, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal és a műemlékvédelmi hatóság is átiratot küldött nekik a kiállítás engedélyeztetése kapcsán. „A fölösleges indulatkeltés elkerülése érdekében a címereket ideiglenesen levettük, és a már elkezdett eljárásokat felülvizsgáljuk. Ha szükséges, újrakezdjük azokat, bevonva az összes érintett hatóságot” – jegyezte meg a hivatal illetékese.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás