Az igazolt fertőzöttek és a karanténba kerülők egyaránt 100 százalékos táppénzt kapnak
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus által okozott nagyszámú megbetegedés miatt az utóbbi időben nagyon megnőtt Hargita megyében a Covid-betegszabadságok száma. Múlt héten, az új járványügyi intézkedések érvénybe lépésekor megváltoztak az ilyen jellegű betegszabadságokra vonatkozó előírások is.
2022. február 12., 15:112022. február 12., 15:11
Lerövidült a múlt héten a karantén-, illetve a lakhelyi elkülönítés ideje, és ennek megfelelően csökkent az ilyen esetekben jóváhagyható betegszabadságok hossza is. A karantén ideje öt napra rövidült, így tehát alapesetben öt nap betegszabadságra jogosultak azok, akik kontaktszemélyként vagy magas fertőzöttségű országból érkezve lépik át a határt.
A lakhelyi elkülönítésbe került koronavírus-fertőzöttek, illetve a karantén alá helyett kontaktszemélyek és külföldről hazautazók már nem kell jóváhagyásra várjanak, hogy elhagyhassák lakhelyüket az elkülönítési időszak végén.
Azok, akik lakhelyi elkülönítésbe vagy kórházba kerülnek, mert megfertőződtek, öt- vagy hétnapos betegszabadságra jogosultak. A betegszabadság ideje megegyezik az elkülönítési idővel, tehát,
– ismertette a vonatkozó szabályozás újdonságait Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megjegyezte, sok megkeresést kapott az utóbbi időben az intézmény arra vonatkozóan, hogy kinek mennyi betegszabadság jár. Ez nem meglepő, hiszen az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint a közelmúltban jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzések száma, emiatt pedig az ilyen jellegű betegszabadságra jogosultak száma is.
Az alapesetben jóváhagyott öt-hétnapos betegszabadság indokolt esetben meghosszabbítható. „Ha valaki, aki az első fázisban karanténba került, de később tüneteket produkál, tehát bebizonyosodik, hogy elkapta a Covidot, akkor az egészségügyi igazgatóság kiállít egy másik döntést, ami elkülönítést ír elő, és erre az időszakra is jár a betegszabadság.
– magyarázta a megyei egészségbiztosító pénztár vezérigazgatója. A háziorvos – vagy kórházi bennfekvés esetén a szakorvos – ilyen esetben akár 28 napra is meghosszabbíthatja a betegszabadságot.
A Covid-betegszabadságok idejére teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt, és érdemes tudni azt is, hogy sok más betegségtől eltérően
Erre azok is jogosultak, akiknek még nincs meg a féléves egészségbiztosítási hozzájárulási időszaka, azaz kevesebb mint hat hónapja rendelkeznek bejelentett munkahellyel. Hasznos tudnivaló ugyanakkor az is, hogy azok, akik Covid-betegszabadságon vannak, nem dolgozhatnak, még távmunkát sem végezhetnek ebben az időszakban, hiszen nem kaphatnak ugyanarra az időszakra táppénzt és fizetést is.
A betegszabadságok jóváhagyása az egészségügyi igazgatóság (DSP) által a karantén vagy elkülönítés elrendeléséről szóló döntés alapján történik. A betegszabadságot a háziorvos vagy szakorvos hagyja jóvá, miután letelt a karantén vagy elkülönítés időszaka – legkésőbb 30 nappal azt követően.
Amint arról korábban már írtunk, az egészségbiztosítási pénztár központi finanszírozás hiányában több hónapnyi elmaradást halmozott fel a táppénzek elszámolását tekintve, a Covid-betegszabadságokra járó pénzek kifizetése azonban prioritást élvezett és élvez továbbra is, így ezeket határidőn belül kifizeti az intézmény.
– a kiszabható pénzbírság mértékét jelentősen megemelték a közelmúltban.
„Végső elkeseredésemben írtam Önöknek” – áll egy panaszlevélben, amit szerkesztőségünk kapott egy könyvelőtől. Cége tavaly tavasza óta nem kapta meg az egészségbiztosítótól az alkalmazottja számára kifizetett szülési szabadság ellenértékét. Kérése jogos.
A Covid-betegszabadságok hossza kezdetben 15 nap volt, majd a karantén- és elkülönítési időszak rövidülésével azonos mértékben csökkent az elmúlt két évben. Az elmúlt évben Hargita megyében összesen 3,3 millió lejt fizetett ki a megyei egészségbiztosítási pénztár a Covid-betegszabadságokra, tehát a karantén vagy elkülönítés időszakára járó táppénzként.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!