Hányadán állunk? címmel tartottak nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetést a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor pénteki napján. A diskurzust Zsigmond Barna Pál parlamenti államtitkár moderálta.
2024. július 26., 14:072024. július 26., 14:07
2024. július 26., 14:222024. július 26., 14:22
Fotó: Pinti Attila
Hányadán állunk? címmel tartottak nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetést a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor pénteki napján. A diskurzust Zsigmond Barna Pál parlamenti államtitkár moderálta.
2024. július 26., 14:072024. július 26., 14:07
2024. július 26., 14:222024. július 26., 14:22
A beszélgetést három panelre osztották: a moderátor a jelenlévő képviselőket az első panelben az elmúlt egy évről kérdezte, a második panelben a közeljövővel kapcsolatos meglátásaikra volt kíváncsi, végül egy egyperces panelben kellett megosztaniuk az elkövetkező tíz évhez fűzött reményeiket.
Elsőként Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke kapott szót a kerekasztal-beszélgetésen. Úgy fogalmazott,
Éppen ezért költözött át több százezer ember Kárpátaljára, „főképpen a kelet-ukrajnai térségből, ahol súlyos harcok folynak”. Ennek ellenére – folytatta Sin József – munkaerőhiány van Kárpátalján az újabbnál újabb szigorítások miatt.
Fotó: Pinti Attila
Büszkén jelentette be viszont, hogy a magyar intézmények – így a színházuk, a magyar gimnáziumuk, a magyar egyetemük – még mindig épségben vannak, továbbá a magyar ünnepeket (augusztus 20., nemzeti összetartozás napja) is békében meg tudják ünnepelni.
Másodikként Bihari Szabolcs, a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének (NYEOMSZSZ) elnöke szólalt fel, aki kihangsúlyozta: „nekünk az volt az egyik legnagyobb feladatunk az elmúlt egy évben, hogy a magyarjainkat, nyugaton élő magyarjainkat mozgósítsuk a választásra.” Szerinte ez idő alatt
Fotó: Pinti Attila
Orban Dusan, a Muravidéki Magyar Nemzeti Közösség elnöke a szlovéniai magyar kisebbség helyzetét osztotta meg a közönséggel. Szívügye, hogy a kisebbség fennmaradjon, ehhez pedig – mint mondta – elengedhetetlen a jó kapcsolat a többi kisebbséggel. „Meg kell azt is említenünk, hogy természetesen vannak nálunk is gondok a saját közösségünkön belül.
Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke azt mondta, az április 27-ei parlamenti választáson és az európai parlamenti választáson egyaránt – más országokhoz hasonlóan Horvátországban is – jobboldali áttörés történt.
Fotó: Pinti Attila
„A fő cél az volt, hogy a nagy nehezen megszerzett politikai pozíciókat – főleg Zágrábban – a horvát kormányban államtitkári szinten megtartsuk” – fogalmazott Jankovics Róbert. Kitért arra is, hogy
Jankovics után Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szólalt fel. Vajdaságban történtek a legnagyobb változások az elmúlt egy esztendőben, hiszen közösségük elveszítette a vezetőjét és a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét, Pásztor Istvánt.
Fotó: Pinti Attila
A nehézségek ellenére azonban kitartottak, a tavaly decemberi parlamenti és tartományi választásokon is jó eredményt tudtak elérni, mintegy 65 ezer szavazatot szerzett a Vajdasági Magyar Szövetség. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a legutóbbi népszámlálási adatok értelmében 184 ezer főt tesz ki a vajdasági magyar közösség, és ebben természetesen a szavazati joggal nem rendelkező kiskorúak is benne vannak, a 65 ezer szavazat mindenképpen jónak mondható.
Az elmúlt egy évre sikerként gondol vissza, mint mondta „23 vajdasági járási önkormányzatban vettünk részt a választásokon, és mind a 23 önkormányzatban sikerült képviselőkhöz jutnunk. Mind a három önkormányzatot, ahol polgármesterrel rendelkeztünk korábban, sikerült megtartanunk.”
Forró Krisztián, a Magyar Szövetség elnöke Felvidék képviseletében volt jelen az eseményen. Az elmúlt évben is az volt a céljuk, hogy megmutassák, Felvidéken élnek magyarok, összetartó közösséget alkotnak, és szeretnék, ha a jogaikat érvényesíteni tudnák.
Fotó: Pinti Attila
Úgy érzi, ezt a célt sikerült is elérniük, hiszen a választások során az utolsó két héten mindkét jelölt, aki továbbjutott a következő fordulóba, minden nap foglalkozott a magyarság érdekeivel, tehát valóban bekerültek a köztudatba ezek a kérdések, és foglalkoztak is velük.
– fogalmazott Forró Krisztián. Ennek ellenére elmondhatják, hogy bárki, aki magyar iskolába szeretné járatni a gyermekét, az megteheti gond nélkül, és a magyar kultúra sincs veszélyben egyelőre Felvidéken. Tehát a magyarok magyarok tudnak maradni.
Fotó: Pinti Attila
Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke is megosztotta gondolatait arról, hogy Erdélyben hányadán állunk. Romániában 2024-et sokan szuper választási évnek nevezik, hiszen minden választás, ami létezik, ebben az évben lezajlik. „A polgármestereink újráztak ott, ahol az Erdélyi Magyar Szövetség indult. Mindannyian újráztak. Mindegy, hogy a mi színeinkben indultak, vagy más színekben indultak. Ami azt jelenti, hogy az általunk lefektetett értékrend szerinti településvezetés eredményes volt, az emberek ezt értékelték.
– fogalmazott Zakariás Zoltán.
Fotó: Pinti Attila
Tánczos Barna, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora felvetette azt a kérdést, hogy mi lehet a siker titka. Válaszul pedig azt felelte, hogy
Ez pedig olyan erőt adott az önkormányzatokban, amelyre helyenként nem volt precedens. Példaként a moldvai csángó közösséget hozta fel, akik most politikailag azért lehetnek ott, ahol vannak, mert évtizedekkel ezelőtt bevezették a magyar oktatást és a magyar nyelvű kulturális életet a mindennapjaikba.
Fotó: Pinti Attila
Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese szerint a magyar kormány filozófiája, célkitűzése egyetlen mondatban fogalmazható meg: aki meg akar maradni magyarnak, az megmaradhasson magyarnak. Aki nem akar megmaradni magyarnak, azt nem tudja kényszeríteni, hogy megmaradjon, de aki meg akar maradni, annak mindent biztosítanak ahhoz, hogy minden értelemben meg tudjon maradni magyarnak.
– fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
Potápi Árpád János, a Nemzetpolitikai Államtitkárság államtitkára sikerként éli meg az elmúlt egy év időszakát. Mint mondta
Fotó: Pinti Attila
Ez azt jelenti, hogy a határon túli magyarság ott, ahol lehetett – tehát az uniós tagállamokban –, tudott jelölteket állítani. Erdélyben két parlementi képviselőt tudtunk újra Brüsszelbe kiküldeni.
A beszélgetés második felében a jövőre koncentráltak és már kötetlenebb módon beszéltek arról, hogy mire számítanak tíz év múlva.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!