Egy dolog biztos, a diákoknak és szülőknek elege van a távoktatásból. A pedagógusokat ez is megosztja
Fotó: Haáz Vince
Még az oktatási rendszerben dolgozók sincsenek azonos állásponton a két hét múlva kezdődő tanévben alkalmazandó oktatás módját illetően. A gondot csak tetézi, hogy az iskolák és a tanügyi rendszer sincs felkészülve a koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzetre. Emiatt nyílt levelet intézett a kormányhoz, a közigazgatási egységek szövetségeihez, a rektorok tanácsához és az egyetemek akadémiai közösségeihez a három tanügyi szakszervezet, az országos diáktanács és a szülői egyesületek szövetsége.
2020. augusztus 31., 14:532020. augusztus 31., 14:53
A két hét múlva kezdődő 2020–2021-es tanévben alkalmazandó három lehetséges oktatási forma mindegyikének vannak hátulütői és akadályai is, sőt
emiatt pedig egyelőre a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) sem tud határozott állást foglalni az ügyben.
„A pedagógusok között nagyon sokan vannak, akik nem támogatják a nyitott tanévkezdést, a másik részük mellette van, a harmadik részük pedig azt mondja, jobb, ha vegyesen csináljuk. És mindenkinek valahol igazat kell adjak” – fogalmazott a pedagógusok körében végzett megkérdezések alapján Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének Hargita megyei területi vezetője. Egy kisebb faluban, ahol az emberek tudják, hogy a településen nincs koronavírusos beteg, ott nincs akadálya a nyílt tanévkezdésnek, de
– fűzte hozzá Kocs Ilona. A problémákat sorolva arra is kitért ugyanakkor, hogy amennyiben egy gyerek megbetegszik és megfertőz másokat, azt a gyereket, de még a szüleit is megbélyegzik. Márpedig lesznek légúti megbetegedés tüneteit mutató diákok, hiszen közeleg a náthaszezon, és gondot jelent az is, hogy a gyerekek már régóta kívánkoznak vissza a közösségbe, sok szülőnek pedig elege van az online oktatásból, ráadásul nem is tudja megállapítani, hogy milyen egészségügyi panaszok esetén kellene otthon maradjon a gyereke – jegyezte meg Kocs Ilona. További problémát jelent szerinte az is, hogy a kisgyerekes évfolyamok esetében lehetetlen betartatni a megelőzés legalapvetőbb szabályait, például a távolságtartást.
Az otthontanulásnak technikai akadályai is lennének, hiszen sok vidéki településen megfelelő térerő sincs, nemhogy internet, kérdéses ugyanakkor, hogy az online tanuláshoz szükséges eszközzel nem rendelkező diákok számára beígért táblagépek leszállítási idejét be tudja-e tartani az állam. Az is gond, hogy a pedagógusok adott esetben a 10–20 éves laptopjaikat kell az iskola javára használják, mert ők nem kapnak eszközöket – mondta Kocs Ilona.
„A távoktatás során egy tanár legalább kétszer annyit kell dolgozzon, mint normális esetben. Nincsenek kiképezve erre, vannak ugyan néhányan, akiknek ez a kisujjukban van, de a legtöbben nem voltak erre felkészülve, tehát fel kell készíteni őket” – fogalmazott, hozzáfűzve, hogy véleménye szerint
A legfeljebb tízfős osztályokban, több váltásban történő oktatásnak még ennél is nagyobb akadályai vannak. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, Hargita megye esetében 1200 állásra lenne szükség, ebből 869 didaktikai állás. A szakszervezet pontos számítást végzett ezzel kapcsolatban, és kérték is az állások jóváhagyását, de tisztában vannak azzal, hogy semmi esély nincs nagy személyzetbővítésre – közölte a szakszervezet Hargita megyei területi vezetője. Sőt
Ő is beszélt olyan idős tanítóval, aki kérte nyugdíjazását és semmi pénzért nem hajlandó nyugdíjasként továbbra is vállalni az oktatói munkát az iskolában – számolt be tapasztalatairól Kocs Ilona.
A pedagógusok körében nagy a felháborodás amiatt is, hogy a korábbi ígéret ellenére mégsem kapják meg a mintegy 300 lejes béremelést idén. A szakszervezet egy esetleges tiltakozáson való részvételről is felmérést végez az oktatási személyzet körében, ám ez lassan halad, mivel nem hívhatnak össze gyűléseket.
A szeptemberi iskolakezdés előtt kellene döntsön a szakszervezet egy esetleges tiltakozásról, de az már most biztosnak tűnik, hogy nyílt tiltakozásról szó sem lehet, hiszen ilyet vészhelyzet idején nem lehet szervezni – magyarázta az érdekvédelmi tömörülés képviselője.
Nyílt levél az érdekvédelmi szervezetektől
A tanévkezdés problémáival kapcsolatban közös nyílt levélben foglalt állást pénteken a három romániai tanügyi szakszervezet (a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség), a Diákok Országos Tanácsa (CNE) és a Szülői Szervezetek Országos Szövetsége (FNAP). A kormánynak, a Municípiumok Országos Szövetségének (AMR), a Városok Országos Szövetségének (AOR), a Községek Országos Szövetségének (ACR), a Rektorok Országos Tanácsának (CNR), valamint az egyetemek akadémiai közösségeihez intézett levélben azt kérik, tegyenek meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy tanintézetek ne váljanak a koronavírus terjedésének a gócpontjaivá. Hangsúlyozzák, dacára annak, hogy már csak két hét van az iskolakezdésig, a tanintézetek többsége nem áll készen az első iskolai napra, és ez az egyetemekre is érvényes. Az érdekvédelmi tömörülések álláspontja szerint a megfelelő tájékoztatás és a konkrét intézkedések hiánya pánikhangulat kialakulásához vezetett az oktatási rendszerben dolgozók, a diákok és egyetemi hallgatók, valamint a szülők körében egyaránt. „Itt az ideje, hogy félretegyék a választási kampányra jellemző politikai diskurzusokat, és bekapcsolódjanak az iskolák és egyetemek tanévkezdésre történő felkészítésébe. Védőfelszerelések, fertőtlenítőszerek, elegendő személyzet és az ilyen helyzetekre kidolgozott megfelelő eljárások hiányában az iskolák és egyetemek nem nyithatják ki kapuikat!” – hívják fel a figyelmet az érdekvédelmi szervezetek. Kitérnek arra is, hogy naponta több tucatnyi telefonhívást kapnak a tagjaiktól, akik elégedetlenségüket fejezik ki az idei tanévkezdéssel kapcsolatos bizonytalanságok miatt. A szervezetek nehezményezik, hogy még mindig nem tudni biztosan, ki kell biztosítsa a fertőtlenítőszereket, a diákok, egyetemi hallgatók és tanárok számára a maszkokat, ki és milyen forrásból vásárol laptopokat, táblagépeket, és arra kik lesznek jogosultak, továbbá, hogy a súlyos egészségügyi problémákkal küzdő, oktatásban dolgozók, diákok és egyetemi hallgatók be kell-e majd járjanak az oktatási intézményekbe. A szervezetek sürgős megoldást kérnek az általuk felvetett problémákra.
Az Orbán Balázs életéről szóló animációs sorozat első epizódját mutatják be Székelyudvarhely központjában hétfőn este.
Az ilyenkor megszokottnál több, és enyhén növekszik is a légúti megbetegedések száma Hargita megyében, a koronavírus-fertőzések gyakorisága viszont stabilan alacsony.
Sűrű ködre kell számítani hétfő reggel Hargita, Konstanca és Tulcea megye több régiójában – figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több mint nyolcvan bírságot szabtak ki összesen 52 ezer lej értékben a Maros megyei közlekedésrendészek szombaton. A legtöbb szabálysértést továbbra is a sebességhatár túllépésével követték el a sofőrök.
Ahány megye, annyi történet, egy dolog azonban biztos: miközben Kolozs megye gazdaságilag Erdély motorja, emellett Székelyföld három megyéjének is megvan a helye Erdély gazdasági térképén.
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.
Jövő hét elején is örülhetünk a szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
szóljon hozzá!