Varga Andrea Ibsen Hedda Gabler című előadásának a címszerepében
Fotó: Rab Zoltán
Tavaly egyfajta tiltakozásként távol maradt Kisvárdától a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, idén viszont nemcsak elmentek, de két díjjal tértek haza. Varga Andreát a legjobb női főszereplőnek választották, míg Bíró József színművészt életműdíjjal jutalmazták.
2018. július 03., 13:282018. július 03., 13:28
A Magyar Színházak 30. Kisvárdai Fesztiváljával lassan lejár a színházas fesztiválszezon is, amely nem volt eseménytelen a marosvásárhelyi teátrum számára, szinte mindegyik fontos eseményen képviseltették magukat. Múlt évben attól volt hangos a színházi élet, hogy több erdélyi színház – többek közt a marosvásárhelyi is – távol maradt a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljáról, idén azonban visszatértek.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója, Gáspárik Attila kérdésünkre elmondta, mindez azért van, mert az volt az egyezség, hogy ha Kisvárdán javítanak a szállási körülményeken, és az előadásoknak megfelelő környezetet teremtenek, akkor ők nem utasítják el a meghívást.
– mesélte Gáspárik Attila, aki szerint a szakmai megbeszélésen többek közt azt emelték ki, hogy azon kevés színházak közé tartozik a marosvásárhelyi, amely jól használja a különböző korosztályokat: ebben az előadásban is helyet kaphatott Kilyén Ilka és Biluska Annamária mellett az egyik legfiatalabb társulati tag, Kádár Gellért.
A jubileumi színházi fesztiválon
A Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja mindig egy kicsit a megmérettetésről is szól, minden évben több szakmai díjat is kiosztanak. Idén a Tompa Miklós Társulat színésznőjét, Varga Andreát választották a legjobb női főszereplőnek a Hedda Gabler címszerepének megformálásáért.
Varga Andrea elmondta, bár tudatában vannak annak, hogy ez a fesztivál egyfajta megmérettetése is az előadásoknak, alakításoknak, látványnak, nem ez a gondolat vezérli őket.
– magyarázta a színésznő. Hozzátette: most Kisvárdán nekik szerencséjük volt, mert építettek egy nézőteret, ami nagyon hasonlított az itthonihoz, úgyhogy ilyen különbségek nem voltak. Varga Andrea elmondta, amúgy nem volt egyszerű megformálni a szépségének és kiváltságosságának tudatában lévő Hedda Gablert, aki úgy játszik a környezetében lévőkkel, hogy az még emberéleteket is követel. „Nem gondolom, hogy vannak magától értetődő dolgok, hogy ha van egy jó színész és az kap egy jó főszerepet, akkor elég az a tuti sikerhez. Úgy vélem, hogy bármilyen színésznek rengeteget kell dolgoznia egy adott szerepen, és hogy Keresztes Attila részéről is nagy bizalmat jelentett, hogy rám ruházta ezt a feladatot” – fogalmazott a lapunknak Varga Andrea, akinek amúgy tízéves pályafutása során ez az első szakmai díja.
A Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat másik díja Bíró Józsefé lett, akit életműdíjjal jutalmazott az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
– mondta megkeresésünkre a színművész. A 34 éve pályán lévő színész amúgy 1984-ben Marosvásárhelyen végzett, előbb a Temesváry Csiky Gergely Színház tagja volt, majd 1986 és 2000 között a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja, 2000 és 2016 között szabadúszó színművész volt, két éve pedig a Tompa Miklós Társulatot erősíti.
A kisvárdai szerepléssel amúgy lassan lejár a fesztiválszezon a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház számára is. „Még megyünk a Sirállyal Zsámbékra, és a Double Bind előadásunkkal Gyulára. Utóbbi azért fontos, mert most árgus szemekkel figyelik, hogy a centenárium apropóján ki mivel lép elő, na mi elmegyünk a magyarországi románokhoz, és viszünk nekik egy előadást” – mutat rá Gáspárik Attila. Az igazgató hangsúlyozza, bár nagyon zsúfolt évük volt fesztiválok szempontjából is, a legfontosabb, előválogatást igénylő fesztiválokba bekerültek, azonban nem csak ez a fontos.
– összegzett a színi direktor.
Az Augusztust is díjazták
Több más erdélyi siker is született a Magyar Színházak 30. Kisvárdai Fesztiválján. A legjobb előadásért járó fődíjat az Újvidéki Színház Borisz Davidovics síremléke című előadása kapta. A legjobb társulatnak a Chioggiai csetepaté című előadás bemutatásáért a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházat választották, a legjobb színpadi zenéért járó elismerést – a Phaedra című dráma zenéjéért – Bocsárdi Magor vehette át. A legjobb látvány díját szintén a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház által színpadra állított Phaedra kapta. A legjobb férfi és női mellékszereplők elismeréseit Erdei Gábor és Bandor Éva vette át; előbbi színművész az Alice és a Chioggiai csetepaté című előadásokban, míg színésztársát A félkegyelmű című előadásban nyújtott alakításáért jutalmazták. A legígéretesebb tehetségnek alapított Teplánszky-díjat Sebestyén Hunor, a Nagyváradi Szigligeti Színház művésze kapta. A közönségdíjat a Komáromi Jókai Színház A félkegyelmű című drámája kapta, a diákzsűri okleveleit pedig többek közt a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Augusztus, az Újvidéki Művészeti Akadémia Zabhegyező, illetve a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió koprodukciójában bemutatott A tavasz ébredése című előadásai érdemelték ki.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
Székelyföld-szerte fagyott keddre virradóan, sőt Hargita megyében még köd is nehezítette a közúti forgalmat kedden reggel.
Eltörlik a várost megillető adókhoz és illetékekhez kapcsolódó tartozékokat – emelések, kamatok, büntetések – azoknak a kovásznai adófizetőknek, akik ezt november 25-ig kérik – osztotta meg Facebook oldalán Gyerő József, a város polgármestere.
Nemrég a hírleves feliratkozóink e-mail-ben egy olyan kérdőívet kaptak, ahol a videófogyasztási szokásokat kutattuk. Ezúton is köszönjük annak az összesen közel 1000 válaszadónak, akik időt szakítottak ránk, és kitöltötték a kérdőívet!
szóljon hozzá!