A gyerekek, fogyatékkal élők agresszív magatartása kezelhető
Fotó: Tuchiluș Alex
Az agresszív viselkedés kezelése, legyen az szóbeli vagy fizikai, közös kihívás a gyerek és környezete számára. Fogyatékkal élők esetében ez hatványozottan igaz, de a kellő módszerek alkalmazásával áttörést érhetünk el – tudtuk meg a szakembertől.
2024. december 08., 11:592024. december 08., 11:59
Az agresszió alapvető emberi reakció, nem válogat egészségesek és betegek, gyerekek és felnőttek között. A témában az Írisz ház által szervezett hálózati konferencián tartott előadást Olcsvári Tünde, aki több területen szerzett szakképesítése mellett nevelési pszichológus, valamint a fogyatékkal élők pályaorientáció- és választás szakértője.
Olcsvári Tünde már az elején tisztázta: az agresszió részben velünk született, részben tanult. Az agresszív hajlam örökletes is lehet, ehhez hozzátársulnak a környezeti hatások, az úgynevezett szociális tanulás, amelyek befolyásolják a viselkedést.
Olcsvári Tünde: az agresszió mögötti érzelmeken van a hangsúly
Fotó: Tuchiluș Alex
A kezelés kulcsa a megértés, az agresszió mögött ugyanis érzelmek állnak – düh, elkeseredés, csalódottság, harag – amelyekkel foglalkozni kell.
– mutatott rá a szakember.
A fogyatékkal élők esetében az agresszió hátterében gyakran áll a kommunikációs akadályokból fakadó tehetetlenség, míg az egészséges gyerekeknél sokszor a határok következetes hiánya vagy a nem megfelelő érzelemszabályozás okozza a problémát.
Az agressziót úgy is el lehet képzelni, mint egy kuktát, ami bármelyik pillanatban robbanhat, ha nem engedjük ki belőle a gőzt. Mindig érdemes előbb meghatározni a saját frusztrációinkat, határainkat. Így megfogalmazhatunk egyfajta szabályrendszert is, amelyet egyértelműen kommunikálni kell a gyerekek, fogyatékkal élők felé.
Azt is megengedhetjük, hogy a gyermek, a fogyatékkal élő maga hozzon megoldást, és ilyenkor csak támogatóként segítsük az érzelmek feletti kontrollt.
A „düh kuktájának” ábrája
Fotó: Tuchiluș Alex
A háromszög technikás légzőgyakorlat mindenkinek könnyedén megtanítható.
Jó módszer, ha teret, időt, biztonságot adunk a gyermeknek, hogy elengedje az érzelmeit és sírjon, ez ugyanis megkönnyebbülést hoz. A mozgás egy másik technikája az agresszió leküzdésének, hiszen ez segít levezetni a feszültséget, indulatokat. Jól működhetnek a tudatos jelenlétet tanító gyakorlatok is.
A fogyatékkal élő embert naponta sok frusztráció éri, hiszen rengeteg akadályba ütközik, kudarccal szembesül. Azoknál, akiknél hiányzik a megfelelő nyelvi beszéd fejlettségi szintje, lehet használni piktogramokat, vagy más vizuális segédeszközöket, illetve a cselekvéses tanulás módszereket, amivel könnyebben felismerhetik és kifejezhetik az érzelmeiket.
Az Írisz házban szerveztek konferenciát
Fotó: Tuchiluș Alex
Hasonlóan jó a rajzolás, alkotás módszere is. Akiknél erre van mód, mindenképpen érdemes beszélni az érzelmekről. Ha a beazonosítás már működik, akkor a kontroll kap hangsúlyt. Olcsvári Tünde szerint
Legyen szó verbális vagy fizikai agresszióról, a cselekedetet megbánás is követi. Az agresszió tehát nem „rosszaság”, hanem egy jelzés a gyermek részéről: ne büntetéssel, hanem megértéssel kezeljük.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
Sorsdöntőnek ígérkezik az újra kiírt romániai elnökválasztás második fordulója. Ezúttal is 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat. A diaszpórában szombaton több mint 700 ezren szavaztak.
Kézdivásárhelyen a Stadion-utcában tűnt fel egy medve péntek este, olvasónk tisztes távolságból filmezte le a nagyvadat.
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
42 törvénytelenül birtokolt fegyvert – köztük halálosnak minősülő fegyvereket – koboztak el a Maros megyei rendőrök 45 házkutatás során. Két gyanúsítottat 24 órára előzetes letartóztatásba helyeztek.
szóljon hozzá!