A védőoltás beadatásával és az alapvető higiénés szabályok betartásával tehetünk az influenza megelőzése érdekében. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Benne vagyunk már javában az idei influenzajárványban, sokakat érintett már a vírusos megbetegedés, amely egyes esetekben kifejezetten súlyos szövődményekkel is járhat. Hogyan nyilvánul meg az influenza, mi okozza, van-e még értelme védőoltást beadatni és milyen más megelőzési módok vannak – többek között ezeket kérdeztük dr. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvostól.
2018. február 14., 09:442018. február 14., 09:44
Az influenza, vagy ahogy a románból átvett kifejezéssel nálunk még nevezik, a „grippé” egy vírusok által okozott fertőző megbetegedést jelent.
– ismertette Kovács Emőke. A főorvostól megtudtuk, a betegséget okozó vírusnak létezik egy A, B és C típusa. A szezonális járványok kialakulásáért elsősorban az A és B típus a felelős, ezek a vírusok pedig állandó mutációt szenvednek, változnak és ezek az új vírustörzsek okozzák a szezonális, évenkénti járványokat.
„A fertőzés gyakorlatilag azonnal ledönti a beteget a lábáról, a lappangási idő nagyon rövid, mindössze egy-három nap. Hirtelen magas láz, hidegrázás, elesettség, étvágytalanság, izom es ízületi fájdalom, fejfájás, szédülés jelentkezik, időnként torokfájás, esetleg száraz köhögés is kísérheti. A láz néhány nap alatt szűnik, a többi tünet viszont jóval lassabban múlik el, gyakran hetekre van szükség, mire a beteg tünetmentessé válik. Mindezekhez társulhat még úgy a felső, mint az alsó légutak gyulladása, akár tüdőgyulladás, súlyos esetekben akar szívizomgyulladás is” – sorolta fel a tüneteket az orvos. Rámutatott,
Amint Kovács Emőke felsorolta, a megbetegedés szempontjából veszélyeztetett kategóriába elsősorban az idősek, a krónikus betegek (szívbetegek, tüdőbetegek, cukorbetegek, veseelégtelenségben szenvedők), az egészségügyi dolgozók tartoznak. A járvány terjedése szempontjából ugyanakkor szinten veszélyeztetettek a tömeges, zsúfolt helyeken dolgozó személyek (bevásárlóközpontok, repülőterek alkalmazottai), sőt a tanügyi személyzet is.
– mutatott rá a szakember.
Amint a főorvos ismertette, a betegség többnyire magától gyógyul, de a gyógyulás érdekében mégis nagyon fontos a pihenés, az ágynyugalom, a folyadékpótlás. Lázcsillapító adása is csak abban az esetben indokolt, ha rossz a beteg állapota. „El kell fogadnunk, hogy nincs csodagyógyszer, amit ha beveszünk, akkor dolgozhatunk, végezhetjük a napi feladatainkat anélkül, hogy tovább fertőznénk embertársainkat, bármiféle következmény nélkül” – tette hozzá.
Kovács Emőke kihangsúlyozta, nem ért egyet azzal, hogy járvány idején a gyermekek nyugodtan mehetnek közösségbe orrfolyással, hőemelkedéssel, köhögéssel: „valóban igaz, hogy egy egészséges kisgyerek könnyen gyógyul, de rövid időn belül megfertőzik a gyermekek egymást, az intézményben dolgozókat, a családtagokat és bármikor életveszélyes megbetegedés alakulhat ki például egy veszélyeztetett terhes kismamánál, egy daganatos betegnél, egy cukorbeteg nagyszülőnél”. Felsorolta,
Az influenzát a megfelelő és időben beadott védőoltással és a már említett higiénés szabályok betartásával lehet megelőzni. Amint az orvos kifejtette, ahhoz, hogy az oltás megfelelő védettséget adjon és a szervezet fel tudjon készülni a fertőzés legyőzésére, a vakcina beadása legalább 2-3 héttel meg kell előzze a vírussal való találkozást.
– figyelmeztetett.
Többkomponensű védőoltás
A WHO ( Egészségügyi Világszervezet) és az Európai Unió ajánlásának megfelelően az északi félteke lakosságának a három összetevőjű (két A típusú és egy B típusú vírustörzs ellen védő) vagy a négy komponensű (két A és két B típusú törzs ellen védő) influenza elleni oltóanyag beadása javasolt – közölte még Kovács Emőke. Mint megtudtuk, az influenzás megbetegedések hivatalos statisztikái nyomon követhetők a WHO flunewseurope.org oldalán. „Az országos statisztikák is ugyanazt mutatják, hogy a fertőzések többségét a B típusú influenzavírus okozza, de a halálos kimenetelű fertőzések többségért az A típusú vírus H1pdm09 altípusa a felelős, a vakcinák pedig pontosan ezek ellen a törzsek ellen adnak védettséget az idei szezonban. Még a járvány elején vagyunk, jó volna, ha tudatosan vigyáznánk magunkra és egymásra” – tette hozzá a szakember.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
szóljon hozzá!