A kenyeret adó jóságos asszony alakja a gyerek nélkül áll a síremléken
Fotó: Haáz Vince
Eltűnt egy szoborcsoport egyik alakja a marosvásárhelyi római katolikus temetőből. Az esetet a temető gondnoka jelezte a rendőrségnek, a nyomozás folyamatban van. Az alkotás egy nőt ábrázol, aki egy gyerek felé hajol kezében egy kenyérrel.
2020. június 03., 21:202020. június 03., 21:20
A síremlék hiányosságát lapunknak Pokorny Attila szobrászművész jelezte, aki elmondta, az ő figyelmét is mások hívták fel arra, hogy a katolikus temető egyik legszebb szobrának eltűnt az egyik alakja.
A helyszínen érdeklődve Simon Imre temetőgondnoktól megtudtuk, a nőt és egy gyereket ábrázoló szoborcsoportból a gyerek tűnt el, amit ő még a múlt héten észrevett, és azonnal szólt a rendőrségnek.
Fotó: Haáz Vince
„A rendőrség kijött, megállapította a lopást és nyomozást indított az ügyben. Ennél többet nem tudok mondani” – válaszolta érdeklődésünkre a gondnok. Hogy pontosan mikor történt az eset, miként mozdíthatták, illetve szállíthatták el a szobrot, arról nincsenek információk.
– mondta érdeklődésünkre a temetőben egy férfi.
Fotó: Haáz Vince
A síremlék szoboralakjainak megmintázásra még a 19. században Specht Károlyné, született Züllichi Züllich Emilia hirdetett pályázatot a Kairóban elhunyt öccse, Czélkúti Züllich Rudolf (1813–1890) szobrászművész emlékére. Az emlékmű szobrászati részét a budapesti Damkó József szobrászművész készítette, a kőfaragást a Kauser József és társa, szintén budapesti kőfaragó cég végezte. A Krisztus előtt meghajoló asszony a pályázatot meghirdető, 1900. április 25-én elhunyt Specht Károlyné arcvonásait viseli. A síremléket végül 1903. június 26-án állították fel a ma is látható helyére, a temető központi sétányán, nem messze az alsó kápolnától. A sírkő felirata szerint ugyanott nyugszik az édesapa, Züllborni Züllich János, császári-királyi százados, a marosvásárhelyi vár egykori parancsnoka, aki 1782-ben született és 1843-ban hunyt el.
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
szóljon hozzá!