Erdélyben egyre erősödik a minőségi, kézműves technikával készülő sajttermelés
Fotó: Bereczky Sándor
Kilenc termelő összesen több mint kétszáz fajta sajttal érkezik a másodszorra megszervezett marosvásárhelyi sajtmustrára. A Rákóczi-lépcső alatt április 5-én egész nap nem csak kóstolni és vásárolni lehet majd a különböző sajtokat, de meg is versenyeztetik azokat, a rendezvény egyik legérdekesebbnek ígérkező programpontja lesz a Sajtok csatája.
2019. április 04., 15:272019. április 04., 15:27
A Petry Látványműhely és Múzeum által szervezett rendezvényre egész Erdély területéről érkeznek sajttermelők – tudjuk meg a rendezvény főszervezőjétől, Pápay Kamillától, aki a Székelyhonnak elmondta, tavaly szeptemberben szervezték meg az első sajtmustrát, a rendezvény pedig a termelők és a vásárlók körében is olyan népszerű volt, hogy fél év elteltével már jöhet a második kiadása.
Mint ahogy egy ilyen rendezvénytől elvárjuk, kóstoltatás és értékesítés is lesz, de emellett számos egyéb program is: belekóstolhatunk a sajtkészítésbe, megtudhatjuk, hogyan készül a tejszín, a gyerekek parenyicát nyújthatnak és formázhatnak, vagy fölözhetnek bivalytejet,
A felhozatal is egyre változatosabb
Fotó: Bereczky Sándor
Mindezek mellett azonban megtartják a második Sajtok csatája versenyt is, amelyen a háromtagú zsűri a sajtkészítők legfinomabb termékeiket értékelheti.
Erre azért is fektetünk nagyobb hangsúlyt, mert Erdélyben egyre erősödik a minőségi, kézműves technikával készülő sajttermelés, de nagyon sokan panaszkodnak arra, hogy nehezen értékesítik. Most ilyen játékosan próbáljuk rávezetni őket a marketingszempontokra” – magyarázta a főszervező. Hozzátette, kilenc termelő érkezik a különböző sajtféléivel, van aki tízfélét hoz, de van, aki félszáznál is több típussal érkezik a sajtmustrára, így legalább kétszázféle sajtra biztosan lehet majd számítani.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!