Fotó: Kristó Róbert
Az oktatási miniszter felvetésére az utóbbi időben sok szó esett a téli vakáció esetleges meghosszabbításáról és a nyári vakáció megkurtításáról. Helyi szülők és pedagógusok úgy vélik, megfontolandó a felvetés, ha az a gyerekek és az oktatás érdekeit szolgálja.
2010. december 10., 14:592010. december 10., 14:59
2011. január 06., 17:082011. január 06., 17:08
Közvitát indítványozott Daniel Petru Funeriu oktatási miniszter a tanév szerkezetének esetleges megváltoztatásáról, ezen belül pedig a téli vakáció időszakának meghosszabbításáról és a nyári vakáció időszakának rövidítéséről.
Az oktatási miniszter három érvet sorolt fel tervezete mellett. Kifejtette, egyrészt télen gyakoribbak a hiányzások, nagy hidegek, havazások esetén sok gyerek nem megy iskolába, másrészt a gyerekeknek kényelmesebb lenne, ha szeptemberben kellene több napot iskolába menni, mint januárban, harmadrészt pedig véleménye szerint sokat tudnának spórolni a tanintézmények fűtésszámláin az önkormányzatok a téli vakáció meghosszabbítása esetén.
A tárcavezető azt mondta, minden szociális partner véleményét kikérik az ügyben és leszögezte, az esetleges változások csak a következő, 2011–2012-es tanévtől jöhetnek szóba, az idei tanév szerkezetét nem fogják megbolygatni.
Néhány, általunk megkérdezett szülő előbb elutasította a tanév szerkezetének megváltoztatását, majd elgondolkodva a felvetésen, azt mondták, hogy elképzelhetőnek tartanának például egy szeptember 1-jei tanévkezdést. A nagyon hosszú nyári vakáció alatt nagyon kiesnek a gyerekek – mutatta be az egyik szülő, egy másik pedig egyetértett azzal az érvvel, hogy a téli vakáció meghosszabbítása esetén kevesebbet kellene rossz időben iskolába járjanak a gyerekek. Ugyanakkor leszögezték, hogy nem kellene nagyon belenyírni a nyári vakációba, tehát augusztust legalább mindenképpen meg kellene még hagyni pihenésre a gyerekek számára.
Ferencz S. Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő úgy vélte, hogy egy kis lazítás és egy kivicsel okosabb átszervezése a tanévszerkezetnek időszerű lenne. Véleménye szerint ki kell egyenlíteni kissé a téli és a nyári vakáció közötti nagy időtartambeli különbséget. Erre megoldás lehet a tanév szeptember 1-jei kezdése vagy pedig a tanév június végi zárása, hosszabb téli vakációval – vélte a főtanfelügyelő. Rámutatott, a legtöbb európai országban nem június közepén ér véget az iskola. Kiemelte, racionálisan, a diákok oktatási, nevelési igényeit szem előtt tartva kellene átszervezni a tanév szerkezetét. A gyerek álljon ezen törekvés központjában és bár a gazdaságossági szempontokat is szem előtt kell tartani, a döntésben ezek csak másodlagosan szerepeljenek – fejtette ki a főtanfelügyelő. Hozzátette, az is fontos, hogy a téli vakáció meghosszabbításával mennyit tudnak megtakarítani az önkormányzatok, elsődlegesek azonban – lévén közoktatásról szó – a gyerekek érdekei és az oktatási szempontok kell legyenek.
Tamás Levente, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója ez ügyben azt mondta el, valamelyik tanügyi törvénytervezetnél ők már javasolták azt, hogy szeptember 1-jén legyen a tanévkezdés és május végén érjen véget a tanév. Hatékonyság szempontjából ez lenne a legindokoltabb – vélte az igazgató. Elmondta, nem gazdaságossági, hanem az oktatás hatékonysága szempontjából fogalmazták meg már korábban ezt a javaslatukat, amelynek az is része, hogy a záróvizsgákat mindenképpen a tanév lezárulta után kell megszervezni.
Lőrincz Juli, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója szerint is megfontolandó a téli vakáció meghosszabbításának ötlete, véleménye szerint azonban nem szabadna ez a nyári vakáció kárára menjen. A téli időszakban valóban nehezebben közlekednek, jönnek el a gyerekek az iskolába, viszont a nyári vakációt sem kellene úgy megrövidíteni, hogy a nyári hónapokban kelljen iskolában maradni, hisz a nagy melegben nehéz a gyerekeket az iskolában tartani – mutatta be az igazgató. Úgy vélte, a szeptember 1-jei tanévkezdés és a két héttel hosszabb téli vakáció megfelelő lenne. Lehet erről még tovább beszélgetni – vélte az igazgató, aki leszögezte, hogy a szülők véleményét is mindenképpen ki kell kérni a tanévszerkezet esetleges változtatása ügyében.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!