A feliratnak csak a helye maradt a homlokzaton, de így is kiolvasható
Fotó: Pinti Attila
Nincs már ott az épületet megnevező felirat a csíkrákosi községházán, miután jogerős bírósági ítélet kötelezte a község vezetőségét ennek eltávolítására. Szeretnék pótolni, de még nincs döntés arról, hogy milyen módon.
2018. június 24., 10:192018. június 24., 10:19
Egy ideje már csak helye látszik a Csíkrákos Községháza feliratnak a polgármesteri hivatalnak otthont adó épület homlokzatán. Így is ki lehet olvasni, de
Mint Császár Attila csíkrákosi polgármester kérdésünkre elmondta, noha a végzésnek megfelelően jártak el, nem mondtak le arról, hogy a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által kifogásolt, és bírósági úton megtámadott feliratot másképp pótolják.
a másik elképzelés szerint pedig az épület előtt felállított tájékoztató táblán jelenne meg a Községháza megnevezés. Hogy melyik változatot választják, erről még nincs döntés – tudtuk meg a községvezetőtől.
A Dan Tanasă által vezetett egyesület még 2015-ben kezdeményezett pert a Csíkrákos Községháza felirat eltávolítása érdekében, a tárgyalás lefolytatását késleltette, hogy első körben az alperes azt kérte, az ügyet adják át a csíkszeredai bíróságnak, és ezt a Hargita Megyei Törvényszék jóváhagyta.
Amikor még megvolt a felirat
Fotó: Pinti Attila
Miután a csíkszeredai bíróság úgy értékelte, hogy nem illetékes a per tárgyalására, az ügycsomó a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához került, onnan pedig visszaküldték a törvényszékre. A törvényszék végül helyt adott az ADEC keresetének, és tavaly februárban úgy döntött, hogy a Csíkrákos Községháza feliratot el kell távolítani az épület homlokzatáról. Egyúttal elutasította Vizoli Miklós rákosi alpolgármester részéről magánszemélyként megfogalmazott perbe avatkozási kérést is.
Fellebbezés következett, de a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tavaly októberben ezt elutasította, megerősítve az elsőfokú ítéletet, amely így jogerőssé vált, az alpolgármester ugyanakkor magánszemélyként folyamodott az ügyben a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához is. Az ADEC, akárcsak a többi hasonló perben, ezúttal is azt kifogásolta, hogy a Községháza megnevezésnek nincs román nyelvű megfelelője, érvelésük szerint ezt Magyarországról vették át, és törvénytelenül használják.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!