Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Románia szigorúbban ellenőrzi az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok útját, és kéri az ukrán hatóságokat, találjanak megoldást a gabonafélék és olajos magvak Romániába irányuló exportjának korlátozására – jelentette be szerdán a mezőgazdasági minisztérium.
2023. április 19., 19:382023. április 19., 19:38
2023. április 19., 19:402023. április 19., 19:40
A tárca tájékoztatása értelmében Petre Daea mezőgazdasági miniszter online megbeszélést folytatott ukrán hivatali kollégájával, Mikola Solszkival arról, hogy milyen intézkedésekre készül az ország az ukrán gabona árleszorító hatása miatt kárt szenvedett gazdák védelmére – ismerteti az Agerpres. A román tárcavezető szerint biztonsági intézkedésként
Petre Daea ugyanakkor arra kérte az ukrán felet, hogy mielőbb találjon megoldást a gabonafélék és olajos magvak (napraforgó, repce) Romániába irányuló exportjának korlátozására.
Arról is tájékoztatták az ukrán mezőgazdasági minisztert, hogy szerdától az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA)
A döntést az tette indokolttá, hogy az egyik uniós országban az EU-ban megengedett határértéket meghaladó mennyiségű növényvédő szert mutattak ki az ukrán gabonában.
Románia az uniós rendeletek tiszteletben tartásával, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni a hazai termelőket hátrányosan érintő ukrán gabona ügyében – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă. A parlamentben nyilatkozó miniszterelnök az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának felfüggesztésével kapcsolatos újságírói kérdésekre válaszolt. Emlékeztett arra, hogy
Elmondta, hogy ezzel kapcsolatban éppen szerdán délután lesz egy ülés Brüsszelben Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos vezetésével, amelyen Petre Daea mezőgazdasági miniszter is részt vesz. „Ezen az ülésen megvizsgálják a kéréseinket, és reméljük, hogy utána választ fogunk kapni a levelünkre” – fejtette ki a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă hangsúlyozta, hogy
Szerinte a tagállamoknak egységesen kellene eljárniuk, figyelembe véve az Európai Unió rendeleteit. Példaként hozta fel, hogy az ukrán gabona behozatalát egyoldalúan betiltó Lengyelország is enyhített a korlátozásokon az Európai Bizottsággal történő konzultáció után. Hozzátette:
A miniszterelnök elmondta azt is, hogy az elmúlt hetekben többször egyeztetett a hazai mezőgazdasági termelők képviselőivel.
„A gazdákkal egyeztetett kormányintézkedések a támogatásukat szolgálják” – jelentette ki.
Fokozott ellenőrzést hirdetett az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata (ROADPOL) a romániai utakon.
A ragályos megbetegedések között nagyjából az első helyen áll a száj- és körömfájás, amely egész térségekben, vagy akár országokban is csődbe viheti az állattenyésztési szektort. Mennyire veszélyezteti a ragály megjelenése Székelyföldet?
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
Újabb fontos lépést tesznek a Szentegyháza „délői” részén lévő, műemlékként nyilvántartott egykori vashámor épületmaradványainak megújítása felé, és ehhez most a lakosságra is számítanak – olvasható a szentegyházi önkormányzat felhívásában.
Ezek nem április hőmérsékletek, inkább tél végiek – állapította meg röviden a hétfő, illetve az előttünk álló három-négy nap várható hőmérsékleti értékeiről Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzési igazgatója.
Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete az Eurotrans Alapítvánnyal együttműködve kiszállást szervez Csíkrákos, Madéfalva és Csíkmadaras községekbe, ahol ingyenes lesz a honosítás, az anyasági és életkezdési támogatás ügyintézése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki.
szóljon hozzá!