#Rezi – ez lett a jelszava annak a japán sztrájknak, amelyet a romániai orvostanhallgatók hirdettek meg
Fotó: Facebook/ Erdélyi Rezidens Orvosok Szövetsége
#Rezi – ez lett a jelszava annak a japán sztrájknak, amelyet a romániai orvostanhallgatók hirdettek meg a rezidensvizsga időpontjával és metodológiájával kapcsolatos bizonytalanság, illetve a meghirdetett helyek kis száma miatt. Tiltakozásra biztatja a rezidenseket és orvostanhallgatókat az Erdélyi Rezidens Orvosok Szövetsége is.
2019. október 14., 11:112019. október 14., 11:11
2019. október 14., 11:122019. október 14., 11:12
Pénteken hirdették meg a Romániai Orvosi, Gyógyszerészeti és Fogorvosi Diákszervezetek Ernyőszervezeteinek japán sztrájkját, és tüntetéseket is kilátásba helyeztek a rezidensvizsga körüli bizonytalanságok miatt. Az orvostanhallgatók egyesületeit tömörítő szövetség elnöke, Teodor Cristian Blidaru szerint az érintett intézmények képviselőitől egyelőre csak ígéreteket kaptak a probléma megoldására, ami azonban inkább időhúzásnak bizonyult, miközben a helyzet egyre súlyosbodik.
– mondta az Agerpresnek. Mint kifejtette, a rezidensvizsgával több gond is van:
A Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség elnöke, Marton László a Székelyhon érdeklődésére elmondta, ők még nem döntöttek azzal kapcsolatban, hogy csatlakoznak-e testületileg a japán sztrájkhoz, de nem zárják ki ennek lehetőségét, ha a vizsga előtt álló orvostanhallgatók igénylik.
– mondta az MMDSZ-elnök.
A rezidensvizsga előtt álló Ladányi Emmánuel a Székelyhonnak elmondta, már maga a rezidensvizsga léte is egyfajta bizonytalanság a leendő orvosoknak. „Európában majdnem egyedi módon csak Romániában szerveznek rezidensvizsgát, máshol inkább állásinterjú formájában döntik el, hogy felveszik-e az adott orvosjelöltet.
– fogalmazott. A fiatal orvosjelölt elmondta, akár egy többlépcsős rezidensvizsgát, gyakorlati résszel, interjúval összekötve is el tudnának képzelni az érintettek. Rámutatott:
Ladányi hozzátette, mindezek mellett idén még nagyobb fokú a bizonytalanság a rezidensvizsga miatt, hiszen
„Míg a frissen végzett orvostanhallgatók száma egyre csak duzzad, addig évről évre csökkentik a rezidenshelyeket. Tavaly 5730-at hirdettek meg, idén 4710-et.
– fejtette ki. A frissen végzett orvostanhallgató szerint ha a japán sztrájkkal egyebet nem is érnek el, csak annyit, hogy hangot adnak nemtetszésüknek, már az is valami. „Az is cél, hogy ne nézzenek hülyének, ne legyen az, hogy bármit lenyomhatnak a torkunkon, mindent lenyelünk” – hangsúlyozta.
„A Romániában uralkodó politikai instabilitás, a kormány bukása és az ezekből eredő bizonytalanság, ami a rezidens vizsga időpontját illeti, dühítő és elfogadhatatlan” – áll a Facebookon közzétett felhívásukban.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
szóljon hozzá!