Sokat hozó szabályzó. Jelentős bevételre tettek szert a marosvásárhelyi önkormányzatnál a parkolódíjak visszaállítása után
Fotó: Haáz Vince
Másfél hónap alatt 900 ezer lejes bevétele volt a marosvásárhelyi városházának a fizetéses parkolás újraindításából. Az összeg nagy része a havi és éves bérletek megváltásából származik, de a jegyes bevételek is számottevők. A helyi rendőrség vezetője, Ioan Damaschin szerint a marosvásárhelyiek nagy része rendszeresen váltott jegyet, illetve ha ezt elmulasztotta, akkor kifizette a kirótt 24 lejes büntetést. A 600 lejes nagy büntetést is alkalmazták, de még nem összesítették, hogy hány esetben.
2018. július 16., 12:362018. július 16., 12:36
A legutóbbi önkormányzati ülésen a tanácsosoknak összeállítottak egy beszámolót, amelyből kiderül, hogy az újraindítástól számított szűk két hónap alatt mennyire volt eredményes a fizetéses parkolási rendszer. Készült korábban egy tanulmány, amely kimondja, hogy a városnak inkább egy szakcégre kellene bíznia ezt a szolgáltatást, mert az nyereségesebb lenne. Hosszas huzavona után azonban a városvezetés úgy döntött, megpróbálja saját embereivel megoldani a szolgáltatást, és a helyi rendőrség, valamint a közterület-rendezési igazgatóság alkalmazottaival újraindította a fizetéses parkolási rendszert. Többször hangsúlyozták,
A fizetéses parkolás beindítása nem volt zökkenőmentes, hiszen kevés helyen lehetett bérletet váltani, a parkolójegyek megváltása és a telefonos üzenettel való jegyváltás is akadozott néha, ugyanakkor a városlakóknak meg a turistáknak is meg kellett szokniuk az új rendszert. Menetközben több hiányosságot kiküszöböltek, és a tanácsosok is módosítani terveznek július végén az eredeti szabályzaton, hogy még gördülékenyebbé tegyék a szolgáltatást.
Közben a parkolásért felelős szakhatóság összeállított egy beszámolót, amelyből kiderül, hogy másfél hónap alatt, vagyis
A legnagyobb összeg az éves bérletek megvásárlásából származik, a fent említett időszakban 1470 bérletet váltottak a marosvásárhelyiek. A parkolási jegyeket telefonos üzenettel is ki lehet fizetni, sokan alkalmazták ezt ez lehetőséget, a város bevétele ezekből 428 ezer lej.
A beszámoló nem tér ki a büntetésekre, ezekről a helyi rendőrség vezetőjét, Ioan Damaschint kérdeztük. A sofőröknek egyébként két lehetőségük van az elmulasztott parkolási díjak törlesztésére. Az egyik, hogy még éjfél előtt elküldik az sms-t, kifizetve az aznapi parkolási díjat. Amennyiben ezt nem teszik meg, értesítést kapnak, amelyben felszólítják, hogy két munkanapon belül fizessék ki a megemelt parkolási díjat, vagyis 24 lejt. Amennyiben ezt is elmulasztják,
Ioan Damaschin kérdésünkre elmondta, hogy a marosvásárhelyiek nagy többsége időben és pontosan fizetett, és akik ezt elmulasztották, törlesztették a 24 lejes büntetést. „Vannak kivételek is, de pontosan nem tudom megmondani, hogy számbelileg hányan, hiszen a törvény szerint nekünk hat hónapon belül kell kiállítanunk a 600 lejről szóló nagy büntetést, és azt kiközölnünk. Több ilyen eset is folyamatban van, de hogy számbelileg hány, azt még nem tudom, a városháza szakosztályával közösen összesítjük ezeket. Inkább azt szeretném hangsúlyozni, hogy elmúlt két hónap alatt újra bebizonyosodott, a városlakók fegyelmezettek és tájékozottak, így a legtöbben kifizetik a parkolási díjat” – mondta a helyi rendőrség vezetője.
Ioan Damaschin kérdésünkre azt is elmondta, hogy beosztottji megszokták már a parkolóőrmunkát, és noha nagy területeket kell bejárniuk, két váltásban dolgoznak, el tudják látni a feladatokat. „Kis létszámmal nagy területeket kell lefednünk, természetesen jó lenne, ha még lenne pár alkalmazott, de így is boldogulunk” – mondta a helyi rendőrség vezetője.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!