Rendezőkkel találkozhatott a közönség a Filmszeredán

Ferencz Angéla és Buvári Tamás. Közelebb hozták a filmet a közönséghez •  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Ferencz Angéla és Buvári Tamás. Közelebb hozták a filmet a közönséghez

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

A Szeretföld és az Out című filmeket vetítették elsőként a Filmszereda – Székelyföldi Mozgókép Fesztiválon, kedden, a rendezvény mínusz egyedik napján, ahol maguk a rendezők is jelen voltak. Előbbi alkotójával Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője beszélgetett, míg az Out alkotóját Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere faggatta.

Tamás Attila

2018. szeptember 12., 20:082018. szeptember 12., 20:08

Buvári Tamás, Magyar Filmszemle-díjas rendező, filmje forgatókönyvét Iancu Laura Szeretföld című kisregényéből írta. Mint ismert, az eredeti mű az első világháború idején játszódik Csángóföldön.

„Ez a film először jött ide hozzánk közel, először láthatta egy olyan közönség, amely talán a filmbéli motívumokhoz, hangulatokhoz, kulturális elemekhez ilyen közel van. Milyen gondolatokkal hozta ebbe a kulturális közegbe a filmjét a rendező?” – tette fel a kérdést a beszélgetés elején Ferencz Angéla.

„Amikor az ember egy ilyen szerzői filmet készít, akkor mindig aggódik, hogy mennyire megy át az üzenet, vagy értelmezhető lehet-e az alkotás.

Idézet
Tulajdonképpen azt éreztem most, mintha ez nem is egy magyar film lenne, amit nem is Magyarországon forgattunk volna

– mondta el a rendező. Hozzátette: megérintette őt az, hogy a film alapjául szolgáló kisregényben Iancu Laura a moldvai Szeret folyó völgyében helyezte el a történetet, és most ez valahogy átjött a filmen is. „A menekültszállós kerettörténetet leszámítva úgy éreztem, hogy ez a történet, nagyon máshol van, mint otthon, nálunk (Magyarországon, szerk. megj.)” – részletezte az alkotó.

A rendező egy első világháborús témájú irodalmi művet keresett megfilmesítés céljából, és így találta meg a Szeretföldet, amit gyorsan elolvasott és

úgy érezte, hogy meg szeretné filmesíteni, hiszen a fő motívuma a család a kisgyerekkel, illetve a férjét váró asszonnyal, valamint a templomépítéssel.

„Ezeket mind nagyon közelinek éreztem magamhoz, és úgy gondoltam, hogy ebből egy remek filmet lehetne készíteni. Sokszor elolvastam a regényt és megírtam a forgatókönyvet, illetve beszéltem Iancu Laurával, aki leszögezte, hogy nem igazán szeretne részt venni a forgatókönyvírásban. Nem volt olyan elvárása, hogy a film a regény leképezése legyen, mivel érezte az első pillanattól, hogy itt azért egy másik történet fog kialakulni, mivel az első világháborúból egy mai, időtlen világba helyezve a történetet tényleg nagy változtatásnak számít. Végül nekem elismerően nyilatkozott, illetve

Idézet
eleve örült, hogy a szöveget valaki más szempontból értelmezte és más olvasatból közelítette meg

– fejtette ki Buvári.

•  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Szerinte ez a különleges keretezés, vagyis a film a filmben levés nagyon izgalmas. Az, hogy hol történik, talán nem is annyira fontos, miközben van egy erős lokalitása is, hogy Szeretföldön játszódik a cselekmény. 

A kérdező szerint sokan megtalálhatták benne a néphagyományban gyökerező rítuscselekedeteket, a hagyományos világképből adódó figurákat, amelyek a moldvai magyar világképben léteznek. Mint elhangzott, Iancu Laura találkozott ezekkel az emberekkel és azért is hitelesek az ő alkotásai, amit átsző egyfajta mágikus-népi-hagyományos és költői vonal. Ferencz Angéla szerint

nagyon izgalmasan emelte be a rendező az ő archaizáló szövegét a filmbe, de ugyanakkor érdekes volt ebben a vízióban látni ezeket a figurákat, amelyek a moldvai magyar kultúrkörben gyökereznek.

Buvári Tamás elmondta, hogy a regény cselekményének kilencven százaléka szerepel a filmben, amihez hozzáadódott néhány általa megálmodott dolog, ami szervesen beépült a történetbe. A szöveget részben át kellett írni, de mivel ő is szokott időnként prózákat írni, ezért élvezett ezzel dolgozni. „Fontos volt, hogy Laura legerősebb szövegei megmaradjanak, de a narrációhoz felhasznált részeket párbeszédből kellett átstrukturálni” – mondta.

Mint kiderült, a rendező eredetileg a Médiahatóságnál szeretett volna pályázni, de időközben úgy döntött a kis csapatával, hogy független módon készítik el ezt a filmet. „A veszprémi színházból is jöttek színészek, valamint zeneszerzők, hangmérnök, operatőr, helyenként budapesti kiegészítéssel, valamint szponzorok és vállalkozók támogatásával úgy tűnt, hogy ezt meg tudjuk csinálni, és belevágtunk.

A film nagyon alacsony költségvetésből készült, rengetegen társadalmi munkából dolgoztak, sok statiszta nagy lelkesedéssel vett részt benne.

A film utómunkája baráti áron, a legprofibb helyeken készülhetett el Budapesten. Ez egyfajta csodának is számít, hiszen manapság 2-300 millió forint alatt nem készül játékfilm – avatta be a közönséget a Szeretföld rendezője.

A rendező arról is beszélt, hogy ő nagyon háborúellenes és békepárti,

filmjében pedig a háború szebb és érzelmesebb oldalát szerette volna megmutatni, valamint elárulta, hogy most is egy olyan alkotáson dolgozik, amelynek az egyik fele kevésbé, a másik viszont nagyon szép lesz.

Kristóf György és Ráduly Róbert Kálmán. Alkotási folyamatokról beszélgettek •  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Kristóf György és Ráduly Róbert Kálmán. Alkotási folyamatokról beszélgettek

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Out: nemzetközi produkció összerakott helyszínekkel és különleges szereplőkkel

A felvidéki Kristóf György első nagyjátékfilmjének a világ egyik legrangosabb filmfesztiválján, a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon volt a világpremierje. A kedd esti csíkszeredai filmvetítést követően a Filmszereda – Székelyföldi Mozgókép Fesztiválon Kristóf György rendezővel Ráduly Róbert Kálmán beszélgetett. A film vetítési jogát Dubaiból sikerült megszereznünk. Hogyan kerül oda egy film terjesztési joga? – tette fel a kérdést elöljáróban Ráduly. A rendező elmondta: egy dolog a fesztivál és más a moziforgalmazás joga, így utóbbinál van egy világforgalmazó, aki helyi forgalmazóknak árulja a jogokat.

Hogy jön létre egy ilyen produkció, hiszen itt nem csak magyar, szlovák, orosz párbeszédeket hallhattunk, és

nem szokványos az a tény sem, hogy valaki Kelet-Európából – legyen az Erdély, Felvidék, Magyarország – a balti államok egyikében köt ki.

Honnan jön ez a nem szokványos forgatókönyv? – intézte az újabb kérdést a rendezőhöz Ráduly.

Mint a válaszból kiderült, ennek volt egy személyes oka, hiszen a rendező élt Lettországban és ismerte a közeget, másrészt pedig benne volt az igen, hogy ne nyugatra, hanem keletre menjen a történetben, hogy érdekesebb legyen.

Idézet
Nagyon akartam, hogy a főszereplő lehetőleg egy ugyanolyan, de mégis más közegbe érkezzen, mint amit ismer

– mondta el Kristóf György.

Arra a kérdésre, hogy kik, hogyan, mi módon választják ki a sokszínű, rendkívül szerteágazó elvárásokhoz a karaktereket a rendező elmondta, hogy ez egy többéves casting-folyamat, amelyben a főszereplőt is több országban keresték, valamint a mellékszereplőket is az ezzel foglalkozó ügynökségeken keresztül sikerült kiválasztani.

„Nem csak nemzetiségben szerteágazó a színészi felhozatal, hanem vannak köztük egyaránt profi és amatőr színészek, összesen hat országból” – mondta a rendező, hozzátéve, hogy eleve úgy írták a forgatókönyvet, hogy előre felmérték a helyszíneket, és mivel

nem annyira történet-centrikus a film, ezért fontos volt, hogy ezt erős képekkel ellenpontozzák emellett próbáltak odafigyelni, hogy a helyszínek ne legyenek nagyon felismerhetőek, így sok kis városból rakták össze ezeket.

Kristóf György •  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Kristóf György

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Az Out rendezője arról is beszélt, hogy az első ötlettől a tavalyi Cannes-i bemutatóig öt év telt el, ebből pedig 25 nap volt a forgatásra, az utómunka pedig mintegy fél évet ölelt fel, ami hosszabb is lehetett volna, ha nem válogatták volna be a filmet a fesztivál versenyprogramjába, és emiatt nem kellett volna hamarabb elkészülni vele.

A rendező azt is elárulta, hogy már

elkezdődtek a következő filmjének az előkészítési folyamatai, ennek helyszínei pedig az erdélyi sóbányák lesznek.

Azt viszont, hogy mikor láthatjuk a soron következő alkotást, még nem lehet tudni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Jótékonysági koncert, kórustalálkozó és adventikoszorú-készítés Kovásznán

Kulturális programokból nem lesz hiány Kovászna városában a következő napokban – jótékonysági koncert, kórustalálkozó, kézműves foglalkozás is várja az érdeklődőket.

Jótékonysági koncert, kórustalálkozó és adventikoszorú-készítés Kovásznán
2024. november 21., csütörtök

A tömeges leépítések ritkábbak, de megnőtt a munkanélküliség

Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.

A tömeges leépítések ritkábbak, de megnőtt a munkanélküliség
2024. november 20., szerda

Közel felére csökkent a vízszint a szépvízi tározóban, csapadékra van szükség

Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.

Közel felére csökkent a vízszint a szépvízi tározóban, csapadékra van szükség
2024. november 20., szerda

Saját otthonából lopták el egy sepsiszentgyörgyi férfi pénztárcáját

Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.

Saját otthonából lopták el egy sepsiszentgyörgyi férfi pénztárcáját
2024. november 20., szerda

A korábbiaknál hangulatosabb ünnepi időszakra készülnek Gyergyószentmiklóson

Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.

A korábbiaknál hangulatosabb ünnepi időszakra készülnek Gyergyószentmiklóson
2024. november 20., szerda

Közeleg az ítélethozatal Borbolyék perében

Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.

Közeleg az ítélethozatal Borbolyék perében
2024. november 20., szerda

Fakitermelő cégek buktak le többéves adócsalás után Háromszéken

Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.

Fakitermelő cégek buktak le többéves adócsalás után Háromszéken
2024. november 20., szerda

Készülnek a téli útkarbantartásra Háromszéken, egy megyei útszakaszt lezárnak

Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.

Készülnek a téli útkarbantartásra Háromszéken, egy megyei útszakaszt lezárnak
2024. november 20., szerda

Spontán zenére és táncra figyeltek fel a marosvásárhelyiek az Ifjú Zenebarátok Napján

Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.

Spontán zenére és táncra figyeltek fel a marosvásárhelyiek az Ifjú Zenebarátok Napján
2024. november 20., szerda

Őshonosok a hazában: a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem összehoz

Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.

Őshonosok a hazában: a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem összehoz
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!