Hirdetés
Hirdetés

Reakciócunamit váltott ki az alkotmánybíróság döntése a bírák és az ügyészek nyugdíjreformja ügyében

A bírák és ügyészek nyugdíjának reformja továbbra is prioritás – jelentette ki Nicușor Dan államfő hétfőn, miután az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szigorító jogszabályjavaslatot, amelyet korábban a kormány parlamenti felelősségvállalással fogadott el.

Tamás Attila

2025. október 20., 19:492025. október 20., 19:49

Erre reagáló Facebook-bejegyzésében az elnök leszögezte, a törvénymódosítási javaslat nem a bírák és ügyészek ellen irányul, hanem

azt az „abnormális előírást” hivatott kijavítani, amely lehetővé teszi, hogy a nyugdíj összege megegyezzen a fizetésével.

korábban írtuk

Alkotmányellenes a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet
Alkotmányellenes a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet

Alkotmányellenesnek nyilvánította hétfőn az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szigorító törvénytervezetet, amelyet korábban a kormány parlamenti felelősségvállalással fogadtatott el – értesült az Agerpres.

A koalíciót alkotó mindegyik párt felvállalta a bírák és ügyészek különnyugdíjának reformját, így az alkotmánybírósági határozat közzétételét követően megszövegeznek egy újabb törvénytervezetet, szem előtt tartva a testület döntését – jelentette ki Nicușor Dan.

Kelemen Hunor: a kormánynak újra kell indítania a törvénytervezet jogalkotási eljárását

Kelemen Hunor hétfőn az Agerpresnek azt nyilatkozta, hogy a kormánynak újra kell indítania a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szigorító törvénytervezet jogalkotási eljárását. A politikus elmondta, hogy

tudomása szerint az alkotmánybírák nem tartalmi, hanem formai okokra hivatkozva hozták meg a döntésüket.

Kifogásuk szerint a kormány nem biztosított harminc napot a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak (CSM) a tervezet véleményezésére.

Hirdetés

Kelemen szerint, ha ezt a határozat indoklása is megerősíti, akkor a kormánynak újra kell indítania az eljárást. Ki kell kérnie a CSM véleményét, meg kell várnia a harminc napot, majd

a már elfogadott formában, felelősségvállalással ismét a parlament elé kell terjesztenie a törvényt

– magyarázta.

Az RMDSZ elnöke szerint egy népszavazással végleg le lehet zárni ezt a témát. A referendumon pedig a polgároknak a következő kérdésre kellene válaszolniuk: „Egyetért azzal, hogy a nyugdíjkorhatár mindenki számára azonos legyen?” Kelemen hozzátette:

meggyőződése, hogy a polgárok 90 százaléka igennel válaszolna a kérdésre.

AUR: az alkotmánybíróság nem az igazságot és a törvényt védi, hanem csak a kiváltságosokat

A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló tervezet alkotmányellenessé nyilvánításával az alkotmánybíróság a „kiváltságosokat” védi – állapította meg hétfői közleményében a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).

Az ellenzéki párt szerint a jelenlegi kormánykoalíció közel négy hónapja „reformokkal” és a költségvetési hiány csökkentésével áltatja a romániai polgárokat, de eddig semmire sem jutottak.

Idézet
A kiváltságok érintetlenek maradtak, a polgárokat pedig pellengérre állítják, mintha vétkesek lennének az államkassza kifosztásában”

– olvasható a közleményben.

Az AUR emlékeztetett Ilie Bolojan miniszterelnök korábbi nyilatkozatára, miszerint a bírák és ügyészek különnyugdíjának eltörlése bizonyítani fogja, hogy egy eredményes és legitim kormányt vezet.

Idézet
„Ma az alkotmánybíróság döntött, a különnyugdíjak megmaradnak, mi a helyzet a Bolojan-kormány legitimitásával?”

– tették fel a kérdést.

Az ellenzéki párt szerint mára már „egy egész ország rájött, hogy az alkotmánybíróság nem az igazságot és a törvényt védi, hanem csak a kiváltságosokat”, a Bolojan-kormány pedig bebizonyította, hogy alkalmatlan az ország irányítására.

Abrudean: a kormány újrakezdheti a törvényalkotási eljárást

Az alkotmánybírósági döntés indoklásában foglaltak függvényében

a kormány ismét a parlament elé terjesztheti a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeiről szóló törvénytervezetet, sőt akár újból felelősséget vállalhat érte a parlamentben

– nyilatkozta hétfőn a szenátus nemzeti liberális párti elnöke.

Mircea Abrudean elmondta, nem kívánja kommentálni az alkotmánybíróság döntését, és azt is kijelentette, hogy

szerinte nem kell lemondania emiatt a miniszterelnöknek.

A politikus szerint a további lépésekről a koalícióban döntenek. Mint hangsúlyozta, a döntés indoklásának függvényében újra lehet kezdeni a törvényalkotási eljárást, sőt arra is van lehetőség, hogy a kormány ismét felelősséget vállaljon a parlamentben a jogszabályjavaslatért.

Fritz: újra be kell nyújtani a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló tervezetet, vagy népszavazást kell kiírni

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz szerint vagy újra be kell nyújtani a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet, vagy népszavazást kell kiírni a témában.

Bejegyzésében az USR elnöke leszögezte, hogy alaposan el kell olvasni az alkotmánybíróság indoklását, és ha csak formai okokra hivatkoznak benne, újra be kell nyújtani a tervezetet.

Ha azonban tartalmi okokból utasították el, akkor az USR javasolni fogja egy alkotmánymódosító népszavazás kiírását.

Dominic Fritz hangsúlyozta, a kormánynak nem szabad megtorpannia, folytatnia kell a kiváltságok felszámolását, tovább kell vinnie a különnyugdíjak eltörlésére irányuló kezdeményezését.

Idézet
A romániaiak többsége követeli ennek az igazságtalanságnak a megszüntetését, és nekünk, a pártoknak, kötelességünk megoldást találni erre”

– szögezte le az USR elnöke.

Grindeanu: munkacsoport létrehozását fogom javasolni a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló tervezet kidolgozására

A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy a koalícióban javasolni fogja egy munkacsoport gyors megalakítását, amelyik

új törvénytervezetet dolgozna ki a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról.

Grindeanu elmondta, hogy még nem jelent meg az alkotmánybíróság közleménye, amelyben a testület megerősíti, hogy formai okokból utasította el a jogszabályjavaslatot. Mindenesetre szerinte

  • a koalíciónak mielőbb az alkotmánybíróság döntéséhez kell igazítania a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet,

  • akárcsak az adóügyi intézkedésekről szóló jogszabályt, amelynek egyik rendelkezését szintén alaptörvény-ellenesnek ítéltek a bírák.

Ezért kedden javasolni fogja a koalícióban egy munkacsoport megalakítását, amelyik elvégzi ezt a feladatot.

„Ha valóban a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács véleményezésének hiánya miatt utasították el a tervezetet, akkor a teljes szöveg alkotmányellenes, és újra kell indítani a jogalkotási eljárást” – tette hozzá Grindeanu.

Az előzmények

A bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szigorító jogszabályjavaslatot a legfelsőbb bíróság támadta meg az alkotmánybíróságon szeptember elején – emlékeztet az Agerpres.

A tervezet parlamenti elfogadásakor tartott felszólalásában Ilie Bolojan miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a romániai bírák és ügyészek jelenleg 48-49 évesen vonulnak nyugdíjba, és az átlagnyugdíjuk meghaladja a 24 ezer lejt. A vezetői tisztséget betöltött bírák juttatása a 35-40 ezer lejt is eléri.

A kormány által előterjesztett törvénytervezet megszab egy 10 éves átmeneti időszakot, amelynek a végére 65 évre nő a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára, a nyugdíjra jogosító szolgálati idő pedig a jelenlegi 25 évről 35 évre emelkedik. Emellett

a nyugdíjuk az utolsó nettó fizetésük 70 százaléka lesz a jelenlegi 100 százalék helyett

– sorolta a reform fő elemeit a miniszterelnök, aki szerint így is „jelentős összegű” lesz a bírák és ügyészek nyugdíja

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
2026. június 15., hétfő

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában

Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában
2026. június 15., hétfő

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között

Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között
Hirdetés