A kitüntetettek. A nemzet szolgálatában végzett példaértékű munkájukat ismerték el
Fotó: Veres Nándor
A nemzet és a haza szolgálatában végzett példaértékű munkájáért nyolc erdélyi közéleti személyiségnek adományozott rangos állami kitüntetéseket Áder János, Magyarország köztársasági elnöke az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából. A díjakat csütörtökön adták át Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán, a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében.
2021. szeptember 16., 19:042021. szeptember 16., 19:04
2021. szeptember 17., 15:212021. szeptember 17., 15:21
A Nemzeti Újrakezdés évében, az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából nyolc erdélyi közéleti személyiségnek adományozott rangos állami kitüntetéseket Áder János, Magyarország köztársasági elnöke.
A csíkszeredai Lázár-házban csütörtökön tartott díjátadón példaértékű munkájáért elismerésben részesült Hajdu János főesperes, szentszéki tanácsos, a sepsiszentgyörgyi III. Szent Benedek Plébánia plébánosa; Zsigmond Győző néprajztudós, etnomikológus, a Bukaresti Tudományegyetem Idegen Nyelvek és Irodalmak Kara Hungarológiai, Judaisztikai és Romológiai Intézetének egyetemi tanára; Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum alapítója és vezetője; Kásler Magda népdalénekes, a Maros Művészegyüttes táncos szólistája, tánckarvezetője; Ambrus Lajos író, költő, tanár, a Firtos Művelődési Egylet elnöke; Székely Ferenc néprajzi író, az Erdőszentgyörgyi Figyelő című közéleti és kulturális lap szerkesztője; Veress László gyógyszerész, a segesvári Rubin Gyógyszertár főgyógyszerésze és Bíró Ferenc, a Hargita megyei 22. számú Szent Imre Cserkészcsapat vezetője.
Fotó: Veres Nándor
Hajdu János Székelyvéckén született 1957. november 21-én. Isten hívó szavát meghallva jelentkezett a Megtestesült Bölcsességről nevezett Szemináriumba. 1983. június 19-én Jakab Antal szentelte pappá. Szolgálatát Gyegyószentmiklóson kezdte segédlelkészként, majd két év után Jakab Antal Zernyestre helyezte, ahol a szórványmagyarságnak és a román ajkú híveknek is hűséges lelkipásztora lett. Hét év után főpásztora Sepsiszentgyörgyre irányította, ahol egy újonnan létesített egyházközségnek templomot kellet építeni, plébániai közösséget szervezni.
Fotó: Veres Nándor
Ugyancsak a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta meg Zsigmond Győző is a hungarológia és a néprajztudomány területén elért eredményei, valamint a romániai magyar egyetemi oktatás, illetve tudományos és közélet megújításában betöltött szerepe elismeréseként. A néprajztudós–etnomikológus 1959-ben született a Kolozs megyei Aranyospolyánban. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 1982-ben szerzett magyar és francia nyelv- és irodalom szakos oklevelet, majd ugyanitt doktori címet, 1997-ben. Rövid ideig a közoktatásban dolgozott, majd 1992 óta a Bukaresti Tudományegyetem oktatója. Kutatóként a néprajz, a névtan, a nyelvművelés területein otthonos és termékeny.
Fotó: Veres Nándor
A másik jelentős kutatási területe a magyar égitest- és csillagismeret. 12 önálló kötete jelent meg, illetve szerkesztője és egyben társszerzője hét tanulmánykötetnek, szerkesztője három helytörténeti és két szépirodalmi kötetnek.
Lázár Csilla 1976. január 25-én született Csíkszentdomokoson. Iskoláit szülőfalujában, majd a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban végezte. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 1998-ban szerzett angol-magyar tanári oklevelet. Tanárként tért vissza és tevékenykedett szülőfalujába, ma is ott él.
Fotó: Veres Nándor
Emellett konferenciákat szervez, amelyek célja egyházi és civil történészek, kutatók bevonása Márton Áron püspök tevékenységének és korának jobb megértéséhez. A csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum létrehozása és vezetői feladatainak ellátása terén végzett munkája elismeréseként Lázár Csilla a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
Sokoldalú előadóművészi tevékenysége, valamint az erdélyi magyar kultúra megőrzése érdekében végzett munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át Kásler Magda is. A népdalénekes, tánckarvezető 1980. május 30-án született Marosvásárhelyen.
Fotó: Veres Nándor
Tanulmányait a Bolyai Farkas Elméleti Líceum után a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, valamint a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem koreográfia szakán végezte. Jelenleg a Magyar Táncművészeti Egyetem kirendelt tagozatának hallgatója Marosvásárhelyen. 2001-től alkalmazottja az intézménynek, amelyben hivatásszerűen folytatja tevékenységét.
Ambrus Lajos 1941. november 2-án született Korondon. Iskoláit szülőfalujában és Szovátán végezte, majd a marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskolán szerzett tanári oklevelet. Atyhában, Siklódon, majd Korondon tanít és több mint két évtizeden át a Korondi Líceum aligazgatója, a Firtos Művelődési Egylet elnöke, 1990-es alapítása óta az évekig több ezer példányban megjelenő Hazanéző kulturális folyóirat alapító főszerkesztője. Nyugdíjas tanárként ma is Korondon él.
Fotó: Veres Nándor
Néprajzi és helytörténeti tárgyú könyveket, valamint monográfiákat és interjúköteteket is magába foglaló életműve elismeréseként Székely Ferenc szintén a Magyar Arany Érdemkeresztben részesült. A néprajzi író 1951. június 5-én született a Kolozs megyei Pusztakamaráson.
Fotó: Veres Nándor
Gimnáziumi tanulmányait Mócson végezte, majd Székelyudvarhelyen a Mezőgazdasági Szaklíceumban szerzett diplomát 1970-ben. Széken, Ákosfalván, Havadon, Vadasdon és Erdőszentgyörgyön dolgozott, utóbbi helyen iskolai ügyintézőként. 2005–2006-ban könyvtárosi szakképesítést szerzett a BBTE kihelyezett könyvtáros szakán, ezt követően könyvtárosként dolgozott az erdőszentgyörgyi líceumban. 2016 óta nyugdíjas. Kutatási területe a tárgyi és szellemi néprajz, az irodalomtörténet.
Veress László 1943. augusztus 4-én született a Maros megyei Nyárádszentannán. Felsőfokú tanulmányait a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen végezte. 1975-ben főgyógyszerészi címet nyert, majd családjával 1980-ban Segesvárra költözött. A rendszerváltást követően, a megyében elsők között nyitott magángyógyszertárat, 1991-ben. Rubin néven bejegyzett patikája ma az Állomás utcában működik.
Fotó: Veres Nándor
Péter H. Mária marosvásárhelyi gyógyszerész, nyugalmazott egyetemi adjunktus ösztönzésére látott neki a segesvári gyógyszerészet-történet kutatásának. Az erdélyi magyarság körében végzett több évtizedes közösségi szolgálata, valamint a helyi gyógyszerészet tárgyi emlékeinek megőrzése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Veress László a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
Az erdélyi magyar fiatalok nevelése, illetve az ott élő magyarság megmaradása érdekében végzett munkája elismeréseként Biró Ferenc részére a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozta Áder János köztársasági elnök.
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei 22. számú Szent Imre Cserkészcsapat vezetője 1965. február 6-án született Hosszúaszóban. Szülei 1969-ben költöztek Zetelakára, az általános iskolát ott, míg a középiskolát Székelyudvarhelyen végezte, ahol asztalos szakmát tanult. Iskolai évei alatt versenyszerűen sportolt. 1990-ben, az erdélyi cserkészmozgalom újjáalakulása idején részt vett a zetelaki cserkészcsapat megalapításában. 1991 márciusában tett cserkészfogadalmat Szovátán.
A csütörtöki ünnepségen jelen volt továbbá a budapesti születésű Sára Ferenc is, aki a kiemelkedő népművészeti munkásság elismeréseként adományozható Martin György-díjat vette át a Gyimesekben kifejtett tevékenységéért.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
1 hozzászólás