Rákszűrési lehetőségek: hiába a legmodernebb technológia, ha az emberek nem élnek vele

Dr. Holló Gergely onkológus szakorvossal beszélgetett Pál Bíborka a nyolcadik előadáson •  Fotó: Pinti Attila

Dr. Holló Gergely onkológus szakorvossal beszélgetett Pál Bíborka a nyolcadik előadáson

Fotó: Pinti Attila

A daganatos betegségekről, a rákról, kezelési módokról és a kórhoz kapcsolódó tévhitekről beszélgetett dr. Holló Gergely, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológus szakorvosa Pál Bíborka főszervezővel csütörtökön a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadássorozat nyolcadik, utolsó kiadásán.

Barabás Hajnal

2018. május 27., 19:302018. május 27., 19:30

Az egyik legnehezebb orvosi szakterületekhez tartozik az onkológia, azaz a daganatok diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó orvostudományi szakág. Dr. Holló Gergely, aki jelenleg egyedüli onkológusként dolgozik a megyei sürgősségi kórházban, a Sapientia egyetem csíkszeredai épületének nagy aulájában tartott beszélgetés során elmondta, amellett, hogy sokszor nehéz közölni a beteggel a diagnózist, a hozzátartozókkal is külön „harcot” kell vívnia.

Mint mesélte,

gyakran előfordul, hogy a beteg tudta nélkül kérnek tőle szakvéleményt.

Fontosnak tartotta ugyanakkor kihangsúlyozni, hogy az onkológiai diagnózis nem egyenlő a halálos ítélettel, mint ahogy ezt sokan hiszik, hiszen napjainkban, ahogy fejlődnek a kezelési módozatok, egyre nagyobbak az esélyek a gyógyulásra. Szerinte két fontos tényező járulhat hozzá leginkább a gyógyulás esélyének növeléséhez: az egyik, ha az emberek figyelnek magukra, az egészségükre, és időben orvoshoz fordulnak, hiszen nagyobb eséllyel fedezik fel még kezdeti fázisban a daganatokat, másik pedig az, hogy a szakorvos tudja eldönteni, hogy mi a helyes kezelés.

Az életmód, a genetikai hajlam, valamint a környezeti hatások hármasa állhat a kóros betegség kialakulása mögött, azonban Holló Gergely kiemelte,

máig nem tisztázott, hogy pontosan mi okozza a rákot.

Mint magyarázta, az emberi szervezetben több milliárd sejt van, amelyek megújulnak, ezért szaporodniuk kell, ez egy rögzített folyamat. Viszont, ha bármi, akár külső, akár belső behatással ezt a mechanizmust akadályozza, akkor a sejtek elkezdenek gyorsan szaporodni. Ha ezek a sejtek leszakadnak, és elvándorolnak, akkor rosszindulatú daganatnak, ha nem szakad le, hanem helyben szaporodik, és a szervezet körbe tudja határolni, akkor jóindulatú daganatnak nevezzük.

„Nagyon extrém esetben akár 20 kilogrammos daganat is kialakulhat így, de ez mégsem rák” – példázódott a szakorvos. Azonban, ha az adott sejt az ép szövetekbe „mászik” bele, nincs határa, akkor rákról beszélünk. Az immunrendszer pedig valamiért nem látja ezeket a hibás mechanizmusokat. Többféle kutatás is zajlik annak érdekében, hogy az immunrendszerrel „megláttassák” ezeket. Éppen ezért

megelőzésként az immunrendszer terheltségét kell csökkenteni

– tanácsolta a szakorvos. A téma kapcsán felmerült kérdésként, hogy a boltokban kapható élelmiszerek lehetnek-e rákkeltőek. Az orvos erre azt válaszolta, olyan kemikáliákkal vagyunk körbevéve, hogy nehéz kivédeni azokat, amelyek akár rákkeltőek is lehetnek. A beszélgetés során arra is kitértek, hogy akár lelki okok is meghúzódhatnak a betegség mögött, ezért pszichológussal közösen is végeznek kezeléseket.

Idézet
A legbiztosabb módszer arra, hogy megszabaduljak valamitől, az, ha eltávolítom, ez érvényes a daganatokra is. Ha olyan stádiumban ismerjük fel a daganatos gócot, amit a sebész el tud távolítani, akkor ez a tökéletes megoldás

– válaszolta dr. Holló Gergely, arra a kérdésre, hogy milyen kezelési módozatok léteznek a rákos megbetegedések ellen. Elsőként tehát a műtétet említette, ezután is lehet szükség utókezelésekre, ha túlságosan nagy az esélye annak, hogy a betegség újra kialakuljon, tovább terjedjen. A sugárkezelés célja, hogy egy adott sejtet elpusztítson, ezt mellékhatások nélkül nem lehet megoldani. Ezen a területen fejlődés úgy érhető el, hogy minél kisebb sugárdózist használnak, minél megtervezettebben a pontos helyre irányítva. A kemoterápia során a gyógyszert (citosztatikumot) vagy szájon át kell bevenni, vagy létezik olyan változat, amelyet intravénásan adnak be.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„A kemoterápiának szintén az a célja, hogy a gyorsan szaporodó sejtet megölje. Mivel a hajhagymák gyorsan szaporodnak, a kezelés alatt levő személynek ezért a haja elhullhat. Ennek megakadályozására is vannak már megoldások, Romániában egyelőre magánklinikákon van erre lehetőség” – hangzott el az előadáson. Ugyanakkor a szakorvos elmondta azt is, hogy a kemoterápiának van egy új irányvonala, a célzott molekuláris kezelés, amely során vagy molekuláris antitesteket, vagy célzottan a sejt szaporodásban résztvevő fehérjét blokkoló molekulákat adnak be.

Idézet
Ezek a terápiák kevesebb mellékhatással, jóval nagyobb eredményeket hoznak

– emelte ki az orvos. Hozzátette, hogy ugyanakkor a hibája ennek a kezelésnek, hogy bár blokkolja a daganatsejt szaporodását, kialakulásának okát azonban nem szünteti meg, ezért folyamatosan adni kell a kezelést.

Az alternatív gyógymódokról

Arra a kérdésre, hogy mit gondol az alternatív gyógymódokról, a szakorvos azt válaszolta, hogy abban az esetben értékeli, ha a betegek ilyen irányban is gondolkodnak, ha nem kizáró jellegűen teszik ezt, elzárva maguktól az orvosi kezelést. Elsősorban akkor tartja helyesnek, ha az alternatív gyógymódokat kiegészítő kezelésként alkalmazzák a betegek. Szerinte az egyik legjobb alternatív kezelés, ha a páciens időszakonként három napon át vízböjtöt tart, tehát semmit nem eszik, csak vizet iszik. Azt is elismerte, hogy erről megoszlik az orvosok véleménye.

A vitaminokról is szó esett, mint elhangzott, a melldaganatok kialakulásához a D-vitaminhiány is hozzájárulhat, a B12-vitamint pedig tiltják, holott nincs arra bizonyíték, hogy káros lenne a daganatos betegek számára, az onkológus szerint ez közhiedelem. A vas kapcsán elmondta, megfigyelték, hogy leesik a vasszint a daganatos betegeknél, ezért nem ajánlatos „vassal etetni a daganatot”. A C-vitaminról, és általában a vitaminokról pedig úgy vélekedett, hogy jó azokat szedni, a C-vitamint szükség esetén minél nagyobb mennyiségben.

Idézet
Csíkszeredában is vannak rákszűrési lehetőségek, viszont fontos a tudatosság, mert hiába a legmodernebb technológia, ha az emberek nem élnek vele

– fogalmazott a szakorvos. Mint magyarázta, ha valaki rendszeresen eljár a háziorvosához, aki lelkiismeretesen végzi a munkáját, akkor az orvos tudja, hogy milyen szűrővizsgálatra érdemes elküldenie a páciensét. Egyébként, ha a leggyakoribb kórképeket vesszük alapul, akkor általában nőgyógyászati, beleértve a melldaganatokat is, a húgyúti szervek, illetve a bélrendszer daganatait érdemes elsősorban kiszűrni. Tehát nőgyógyászhoz, urológushoz és gasztroenterológushoz ajánlatos fordulni vizsgálatra. „Ha rendszeresen eljárunk erre a három helyre, nagyjából lefedjük azokat a kategóriákat, amelyek gyakran előfordulnak” – tanácsolta az onkológus.

A beszélgetés végén a szakorvos elárulta, hogy

januártól újabb onkológus kollégát várnak a csíkszeredai kórházba, és a későbbiekben bővül a megyében a szakorvosok száma,

így valamelyest csökkenhet majd a várakozási idő az onkológiai osztályon.

Szeretnék folytatni

A Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozat februárban indult, nyolc témában tartottak előadást. Pál Bíborka főszervező elmondta, amennyiben lesz rá módjuk, akkor ősszel is szeretnék folytatni ezt az előadássorozatot, erről majd a sajtón keresztül is értesíteni fogják az érdeklődőket.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés

Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés
2025. július 14., hétfő

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”

Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”
2025. július 14., hétfő

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók

A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók
2025. július 14., hétfő

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói

Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát

A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát
2025. július 14., hétfő

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 14., hétfő

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat

Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat
2025. július 14., hétfő

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése

Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése
2025. július 14., hétfő

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai

Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai