Időbe telik, míg Marosvásárhely központi részében üres parkolót találunk
Fotó: Haáz Vince
A fenntartható közlekedésről kezdeményezett kerekasztalbeszélgetés-sorozatot Marosvásárhelyen a Marosszéki Közösségi Alapítvány. Az első, parkolás témájú beszélgetést csütörtökön szervezték a vármúzeumban. Mintegy 20–25 személy vett részt, köztük városi önkormányzati képviselők, illetve olyan civilek, akiket közvetlenül érint a parkolás problémája.
2019. november 07., 21:312019. november 07., 21:31
Marosvásárhelyen jelenleg ötezer garázs, 4500 fedett parkoló és 20 ezer lakótelepi parkoló van – ismertette a legfrissebb adatokat Gál Sándor kezdeményező, hozzátéve azt is, hogy a városban körülbelül 4500 fizetős parkoló létezik, ezek övezetekre felosztva: a 0-ás övezetben 310, az 1-esben 3200 és a 2-esben 900 parkolót jelent, más-más a parkolási díjjal. Például az ultraközponti városrészben harminc percért 2 lejt, egy órás parkolásért 3 lejt kell fizetni, de legfeljebb csak 2 órát lehet a parkolót használni.
A város utcáin való „körbe furikázás” parkoló hiányában mindennapi tapasztalat az autósok számára. Halaszthatatlanul megoldásra vár a parkolás problémája, hiszen a gépkocsik száma folyamatosan növekszik. Ez nem csak a központi övezetben, hanem a lakónegyedekben is kérdéses – hangzott el a megbeszélésen. Az a kérdés is megfogalmazódott, hogy vajon milyen várost szeretnének a marosvásárhelyiek: olyat, amelyben a gépkocsiké az elsőbbség, vagy olyant, ahol a gyalogosak a fontosabbak?
Amennyiben a gépkocsiké a prioritás, az maga után vonja a számuk gyarapodását, a nehézkes parkolást, a levegőszennyezést, az infrastruktúra fejlesztését az autók számára. Ha a gyalogosok a fontosabbak, akkor megnő a biztonság, jobban lehet parkolni, tisztább a város levegője, az idősek, a mozgáskorlátozottak, a kisgyerekesek és a babakocsik nagyobb figyelmet kapnak. A fenntartható fejlesztés azt jelenti, hogy vonzó lesz a városi környezet, jobb az életminőség, tisztább a levegő és nagyobb a biztonság.
A parkolás kérdése összetett probléma, hiszen nem csupán a parkolóhelyekről szól, de a nemlétező mélygarázsokról, a nem kielégítően működő tömegközlekedésről, a bicikliutak hiányáról is. Ahogy Csíki Zsolt önkormányzati képviselő megfogalmazta, a lakónegyedekből hiányzó sportklubok, sportpályák is részesei ennek a kérdéskörnek, hiszen a gyerekeket a város más-más részébe utaztatják a szülők, hogy sportolhassanak, ha nincs hol focizniuk, biciklizniük.
A közeljövőben olyan további témákról esik majd szó, mint a tömegközlekedés, a gyalogos közlekedés, az utak tervezése, a teherszállítás, az autós, illetve a gyalogos infrastruktúra fejlesztése.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
3 hozzászólás