Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Az aradi vértanúkra emlékeztek péntek délután Szentegyházán a hagyományőrző Őszi Hadjárat részeként. A megemlékezésen Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is beszédet mondott.
2024. október 04., 20:422024. október 04., 20:42
2024. október 04., 22:092024. október 04., 22:09
Szentmisével kezdődött az aradi vértanúkra emlékező ünnepség a szentegyházasfalvi Szent András Római Katolikus Plébániatemplomban, amelyen a Szentegyházi Hagyományőrző Huszáregyesület és vendégeik, valamint a helyiek vettek részt. A szentmisét követő megemlékezésen Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere, Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, valamint Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár mondtak beszédet.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
„Több mint ezeréves történelme során a magyar nemzet számtalan alkalommal küzdött a szabadságáért.
De ezen túl azt is elmondhatjuk, hogy soha, de soha nem adtuk fel a küzdelmet azért, amiben hittünk. Ezen a gyásznapon emlékezünk az aradi vértanúkra, akik életükkel, vérükkel fizettek a történelmi Magyarországért, a magyar emberek szabadságáért” – fejtette ki a megemlékezésen a csíkszeredai főkonzul. Mint fogalmazott, ez a gyász napja, de ez nem azt jelenti, hogy csak búslakodni és siránkozni kell.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
„Ez a nap az emlékezés napja is, mert arra emlékeztet mindannyiunkat, hogy vannak a történelmünknek olyan kimagasló alakjai, akiket követnünk kell hazaszeretetben, önfeláldozásban, megalkuvás nélküli jellemben” – mondta a főkonzul. Szerinte példát mutattak hazaszeretetből, szülőföld iránti elkötelezettségből azok a vértanúk, akik életüket áldozták nemzetünk szabadságba vetett hitéért. „Ők ezzel az áldozattal
De ahogy a magyar történelem szabadságharcai sem voltak hiábavalók, úgy a mindennapok küzdelmei sem azok. Mert ezek az apró sikerek viszik előre az ügyet, amely a magyar nyelv és kultúra, a hagyományaink megőrzése és továbbadása a következő generációnak, hogy az elkövetkező évszázadokban is éljenek itt magyarok a Kárpát-medencében, akik majd büszkén emlékeznek múltunkra, őseinkre, mártírjainkra” – fogalmazta meg a nap üzenetét a főkonzulátus vezetője.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
„A szabadságharc történetében 1849. október 6-a gyásznap. Tizennégy emberre emlékezünk, akik vallástól, származástól függetlenül a szabadságharc végére magyar emberekké váltak. Az aradi tizenháromra, valamint Magyarország első miniszterelnökére, Batthyány Lajosra nem biztos, hogy azt mondaná ma valaki, hogy magyarok voltak. Szülőhelyük és származásuk, anyanyelvük nem mindegyiküket kötötte a magyarsághoz, de
Ők tizennégyen és rajtuk kívül még több ezren – névvel és névtelenül – a végsőkig vállalták ezt” – emelte ki az aradi vértanúk jelentőségét Potápi Árpád János.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár Szentegyháza '48-as hőséről, Szőcs Andrásról is megemlékezett, aki 19 évesen esett el a szabadságharcban.
„Magyarságtudatunk évszázados távlatokban kötődik sokféle névsorhoz. Elég csak elkezdeni, hogy Álmos, Előd, Ond, és máris látjuk magunk előtt a honfoglalóknak a sorát. Vagy mondjuk csak ki Grosics, Buzánszky nevét, és gondolatban már az Aranycsapatnál vagyunk. Ilyen névsor számunkra az előbbi 14-es felsorolás is. Hazánk történetéhez ők mást adtak hozzá, mint a győztesek vagy a bajnokcsapatok. A szabadságharc vértanúi nem csak győzni tanítanak meg bennünket – hiszen nagyon sok győztes csatánk volt, és ezekre a győztes csatákra is emlékezünk ezen a hétvégén –, hanem mindenek fölött
– fejtette ki a nemzetpolitikai államtitkár, köszönetet mondva többek között a szentegyházi huszároknak, hogy őrzik a lovaskultúrát, a nemzeti hagyományokat, illetve gondoskodnak annak továbbadásáról a fiatal korosztály számára.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
A megemlékezés az aradi tizenhármak énekével és a világháborús emlékmű koszorúzásával zárult, majd az egybegyűltek átvonultak a Gábor Áron Művelődési Házba, ahol a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a szentegyházi huszáregyesület adtak közös hangversenyt.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
szóljon hozzá!