Fotó: Kristó Róbert
Teljesen leégett csütörtökön a csíkmindszenti multifunkcionális sportcsarnok tetőszerkezete. Az első feltételezések szerint a tüzet a túlhevült kéményből kipattanó szikra okozta. Az épületet öt éven át építették, az építkezés költsége hárommillió lejt tett ki.
2012. február 09., 17:312012. február 09., 17:31
2012. február 09., 18:232012. február 09., 18:23
Tekintse meg fotógalériánkat, nézze meg videónkat!
Csütörtökön 13.06 perckor értesítette Nagy Elemér, a sportcsarnok gondnoka Pál Pétert, Csíkszentlélek polgármesterét, hogy „füstöl a sportcsarnok fatüzelésű kéménye mellett a tetőszerkezet”. Pál Péter rögtön jelezte az esetet a megyei hivatásos tűzoltóságnak, ahonnan két szerkocsival kevesebb mint tíz perc alatt a helyszínre érkeztek.
Három óra alatt leégett
Látván, hogy füstöl az építmény tetőszerkezete, bontani kezdték azt. Kiderült, hogy a cserepek alatt lévő lambéria kapott lángra, amely pillanatok alatt továbbterjedt. Közben a hivatásos tűzoltók egy újabb autója is a helyszínre érkezett, majd délután két órakor a csíkszentimrei önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak az oltásba. A sportcsarnok közvetlen közelében lévő tűzoltócsapról, illetve négy tűzoltóautóról oltották a tüzet, ám így sem sikerült megállítani.
A tetőszerkezetet az építés során ugyan tűzálló anyaggal is lekezelték, ám a helyszínen lévő tűzoltók szerint ez nem segített. Sőt, az építmény bizonyos részeit fényezőanyaggal – lakkal – is bevonták, ami „úgy égett, mint a zsír”.
14.30-kor érkeztek a csíkszentmártoni önkéntes tűzoltók, majd őket a csíkszentkirályiak követték. Esély sem volt megállítani a tüzet, délután négyre az épület tetőzete teljesen leégett.
Túlhevült kémény okozhatta a tüzet
„Hetek óta üzemelt a kazán, így az épület kéménye túlhevülhetett, ez okozhatta a tüzet” – vélekedett az adminisztrátor, akinek állítását az Oltul Sürgősségi Esetek Felügyelőségének vezetője is megerősítette. Gheorghe Pop a helyszínen elmondta, egy túlhevült kéményhez riasztották a hivatásos tűzoltóságot, akik két autóval érkeztek Mindszentre. „Lévén, hogy az épület gyúlékony anyagból épült, ezért egyetlen megoldás maradt számunkra, megakadályozni a tűz továbbterjedését. Összesen három tűzoltóautóval tizenöt tűzoltót küldtünk Mindszentre, illetve hozzájuk csatlakoztak az alcsíki önkéntes tűzoltó-alakulatok” – fogalmazott a tűzoltóparancsnok.
„Újra kell építeni”
2002-ben kezdték el az építkezést, ami két éven keresztül szünetelt, majd 2005-ben folytatták, az épület végül 2007-re készült el. A munkálatok 3 millió lejbe kerültek: 2,5 millió lejt az Országos Beruházási Társaság (CNI) sportterem-építési programjából, 500 ezer lejt pedig Csíkszentlélek község saját költségvetéséből biztosítottak.
„Én terveztettem, ott voltam az építés minden mozzanatánál, az életem egy jelentős részét jelentette ez az épület. Minden lehetőséget meg fogok ragadni, hogy minél hamarabb újraépíthessük. A község jelképévé nőtte ki magát ez a csarnok, az egész Csíki-medencében ismerték, voltak, akik lakodalomba, mások farsangi bálba, vagy más eseményre látogattak ki hozzánk. Muszáj újjáépíteni. Az építkezés legköltségesebb része a tetőszerkezet volt, a beruházás kétharmadát tette ki. Összesen hárommillió lejbe került az épület” – magyarázza Pál Péter polgármester.
Az épület az utóbbi években a térség egyik legfelkapottabb lakodalmi helyszínévé nőtte ki magát: idén október végéig minden szombatra le volt foglalva. Erre a hétvégére tervezték az immár hagyományos farsangi bált. Az épületre egyébként biztosítás volt kötve.
Adatok
Az épület felelős tervezője Esztány Győző volt, munkatársai: Esztány Zsolt, Esztány Juliánna. Statikai tervek: Both Róbert, épületgépészet, -villamosság: Tamás István, -fűtés: Antal Attila, víz, szennyvíz: Gegő Tibor. Kivitelező:Tectum Company Kft. Beépített terület: 1096 négyzetméter és 355 négyzetméter belső udvar. (forrás: ingatlanmenedzser.hu)
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!