Mészkőhabarccsal épült a Pogányvár, közelében mészégető kemencét találtak a régészek
Fotó: Botár István
Több jel is arra utal, hogy a csíkrákosi Pogányvárat egykoron a Hargita-hegységen átvezető útvonalak felügyeletére építhették, ami megmagyarázná a településektől viszonylag távol eső helyét. A hegyi várromnál végzett régészeti kutatás eredményét pénteken mutatja be Botár István, a Csíki Székely Múzeum régésze 18 órától a csíkrákosi kultúrotthonban. A kutatás ugyanakkor nem zárult le véglegesen, maradt még felfedezni való a várromnál és környékén, így az ásatást idén folytatják.
2022. március 11., 15:362022. március 11., 15:36
Csíkrákostól nyugatra, hozzávetőleg nyolc kilométerre található a Pogányvár, amely a Hargita-hegység egyik sziklaszirtjére épült. Romjainál Csíkrákos község felkérésére, a Hargita megyei önkormányzat támogatásával a Csíki Székely Múzeum régészei kezdtek el ásatásokat végezni tavaly augusztusban. A lebonyolításban segített a Csíki Műemlékvédő Egyesület is. Mint Botár István régész elmondta, a nehéz terepen egy hónapot dolgoztak összesen, ezalatt négy szelvényt nyitottak a helyszínen, hogy választ kapjanak a vár építésének lehetséges történetére.
– jegyezte meg Botár.
A hegyi várról a 19. századi szakirodalom már említést tesz, például Orbán Balázs A Székelyföld leírása című könyvében az alaprajzát is megrajzolta. Ő rabonbánok várának tartotta, azaz székely ősfejedelmek, ősvezérek várának. Ferenczi Sándor magyar régész is foglalkozott a témával a két világháború között, ő őskori várnak könyvelte el a Pogányvárat, amelynek szerinte országvédő, határvédő szerepe volt. A Csíki Múzeum 1950–60-ban ásatást is végeztetett a helyszínen Székely Zoltán sepsiszentgyörgyi régész vezetésével. Ennek a feltárásnak az eredményeként megállapították:
Ő is határvédő erődítményként határozta meg a középkori vár funkcióját. Ezt azonban megcáfolta Benkő Elek keresztúri régész azzal az érvvel, hogy elrejtett, távol eső helyre építették, nem lehetett határvédő, inkább menedékvárként működhetett. Ezt az álláspontot képviselik a székelyföldi középkort kutató régészek is.
Fotó: Botár István
Botár István kifejtette, hogy a legújabb feltárással négy kérdésre szerettek volna választ kapni. Egyik céljuk volt leellenőrizni, hogy volt-e a várnak saroktornya, a másik, hogy alá tudják-e támasztani a vár dák kori előzményét. Harmadik feladat az alaprajz pontos bejelölése volt, a negyedik az őskori és középkori keltező leletek begyűjtése. Tőle tudjuk, hogy végül
A talált cserépedény-töredékek pedig dák kori múltjára jelentettek igazolást. „Nagy leletanyagot nem találtunk, látszott, hogy a toronynál korábban a földet több alkalommal felforgatták kincskeresők, hiszen az őskori cseréptöredékek egy része is a felső földrétegből került elő” – jegyezte meg a régész. Hozzátette, ez ma már bűncselekménynek számít az örökségvédelmi törvény szerint.
A vár alaprajza. Szabálytalan rombusz alakú saroktoronnyal • Forrás: Laczkó Nándor
Tekintettel arra, hogy a várat sziklaszirtre építették, a helyszínről be lehet látni egészen az alcsíki Csíkkozmásig. „Ha északra nem keretezné erdő, akkor szerintem egészen Csíkszentdomokosig is el lehetne látni. Úgy vélem, ha onnan messze el lehet látni, akkor a vár is jól látható lehetett távolról. Így egyre kevésbé hiszem, hogy mentsvárnak építették” – állapította meg az ásatás vezetője. Hozzátette, a vár eredete arra utal, hogy a környezetében már a 13. században sok falu, népes település kellett legyen legalább egy helyi nemességgel.
– húzta alá a felfedezés jelentőségét Botár.
A régész ugyanakkor arra is kitért, hogy elsőre sem értették, hogy a 14. században miért nem újították fel, miért nem javították, és miért hagyták el a várat. A maradványok körül végzett terepszemle azonban további fontos elképzeléshez vezette az erődítmény rendeltetését tekintve. „Felhagyott régi utakat, csapásokat fedeztünk fel a környéken, régi térképeken figyeltük meg, hogy ezek az utak hová vezetnek. A vár mellett haladó út végig a gerincen elvezet a Küküllő völgyébe, Zeteváraljára” – osztotta meg a régész.
Fotó: Botár István
Mint kifejtette, ez az út egy nagyobb útvonalnak lehetett a része, amely összekötötte Erdélyt Moldvával. Szerinte a
Feltételezése szerint a többi székely várnak is hasonló lehetett a rendeltetése. Mivel időközben a Hargita-hegyen át más útvonalakat kezdtek el használni, megszűnt a vár melletti út jelentősége, így az építmény fenntartása is okafogyottá válhatott.
Arra a kérdésre, hogy véglegesen lezárult-e a kutatás, Botár István azt válaszolta, nem, idén szeretnék folytatni a feltárást.
– mondta. Ugyanakkor szeretnének egy lakóházra is szelvényt nyitni, amely utalna arra, hogyan élhettek ott. A szakmai kutatás eddigi eredményét március 11-én, pénteken 18 órától mutatja be először hivatalosan nagyközönség előtt Botár István régész a csíkrákosi kultúrotthonban. Ezzel egyidőben a Pogányvárról készült rajzfilmet is levetítik, amelyet a Legendárium csapata állított össze.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!