Régészeti ásatások Mikháza határában. Archív
Fotó: Gálna Zoltán
Nagy érdeklődés kísérte eddig a Mikházán felállított két, Időkapszulának – vagy Time Boxnak – nevezett kiállítópavilont. Ahogy Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a fából épült, zsindellyel födött két kiállítóhelyiséget hamarosan átépítik és állandóvá teszik.
2019. április 02., 18:122019. április 02., 18:12
A megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó Maros Megyei Múzeum évekkel ezelőtt a rómailimes-program keretében régészeti ásatásokba kezdett más hazai és külföldi intézményekkel együttműködve. A római castrum és az ahhoz tartozó fürdő, illetve más, a római katonákat kiszolgáló építmények feltárása során előkerült tárgyakból kiállítást rendeztek be, ahol a látogatók megismerhetik, hogyan éltek egykor a rómaiak ezen a vidéken.
„Ezek a pavilonok hároméves időszakra készültek, mintegy kísérleti jelleggel, hogy van-e rá igény, érdeklődés” – mondta Pánczél Szilamér régész, akitől megtudtuk, hogy idén véglegesítik a tárlatokat, és az azoknak helyet adó faépületeket téglából átépítik.
Soós Zoltán szerint a régészeti ásatásokat nem hagyják abba, a megyei tanács tulajdonában lévő területen a castrum és a fürdő feltárása folyamatos, de a Mikházán történő ivóvíz- és szennyvízrendszer-kiépítési munkálatok során végzett régészeti leletmentés sem zárul le.
illetve a szükséges iratok összeállításán dolgoznak. Ha minden a terv szerint halad, akkor jövőre elkészülnek vele, és
milyen volt a csatornarendszer, valamint hogyan tisztálkodtak, mit használtak, milyen edényeket, tisztálkodási eszközöket, kozmetikumokat.
A római kultúra, művészetek, gasztronómia és harcmodor ismertetése a római fesztiválon. Archív
Fotó: Gálna Zoltán
A múzeum a megyei tanács támogatásával Mikházán megvásárolt egy parasztportát, amelyet tájháznak rendeznek be. Soós Zoltán tudatta, augusztus 1-jén tervezik átadni, majd jövőre a porta gazdasági épületét átalakítják át, és vendégházat hoznak létre benne.
Jelenleg Maros megyében három olyan római katonai tábor ismert, ahol római légiós katonák állomásoztak Marosvécs, Mikháza és Sóvárad területein. E katonai táborok körül civil településeket alapítottak, amelyek a régió fontos vallási, gazdasági és kulturális központjaként működtek. A három közül a legnagyobb muzeológiai és idegenforgalmi potenciállal rendelkező helyszín Mikháza, ahol egykor egy castrum, termálfürdők és település is volt.
Archív
Fotó: Gálna Zoltán
Míg a római kori ásatások megkezdésekor a mikháziak és a környékbeliek attól tartottak, hogy „dák leletek” kerülnek felszínre, és a dákkultusz éltetésének a helyszíne lesz a falu, mára elmúltak a félelmeik. Az ókori római kultúrára alapozó, azt bemutató fesztiválnak, amit minden év augusztusában szerveznek Mikházán, sikerült a kételyeket eloszlatnia, sok érdeklődőt a településre vonzania, és Mikháza nevét ismertté tenni az idegenforgalom számára is.
A római limes egy Európán átívelő határvonal, amely a Római Birodalmat védte Nagy-Britanniától a Fekete-tengerig több ezer kilométeren át. Elsősorban őrtornyokkal, árkokkal, sáncokkal és erődökkel ellátott védőfalat jelentett, de sok helyen a folyók is természetes határvonalként szolgáltak. Erdélyben, így Mikházán is a 2. században jelentek meg a rómaiak, és körülbelül a 260-as évekig maradtak. A 150 év emlékei a falu határában és a településen, a talaj alatt lapulnak. A limes romániai szakaszának feltárása azért fontos, mert Románia kötelezettséget vállalt, hogy feltárja és nevezi az UNESCO Világörökség listájára.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!