Régészeti ásatások Mikháza határában. Archív
Fotó: Gálna Zoltán
Nagy érdeklődés kísérte eddig a Mikházán felállított két, Időkapszulának – vagy Time Boxnak – nevezett kiállítópavilont. Ahogy Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a fából épült, zsindellyel födött két kiállítóhelyiséget hamarosan átépítik és állandóvá teszik.
2019. április 02., 18:122019. április 02., 18:12
A megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó Maros Megyei Múzeum évekkel ezelőtt a rómailimes-program keretében régészeti ásatásokba kezdett más hazai és külföldi intézményekkel együttműködve. A római castrum és az ahhoz tartozó fürdő, illetve más, a római katonákat kiszolgáló építmények feltárása során előkerült tárgyakból kiállítást rendeztek be, ahol a látogatók megismerhetik, hogyan éltek egykor a rómaiak ezen a vidéken.
„Ezek a pavilonok hároméves időszakra készültek, mintegy kísérleti jelleggel, hogy van-e rá igény, érdeklődés” – mondta Pánczél Szilamér régész, akitől megtudtuk, hogy idén véglegesítik a tárlatokat, és az azoknak helyet adó faépületeket téglából átépítik.
Soós Zoltán szerint a régészeti ásatásokat nem hagyják abba, a megyei tanács tulajdonában lévő területen a castrum és a fürdő feltárása folyamatos, de a Mikházán történő ivóvíz- és szennyvízrendszer-kiépítési munkálatok során végzett régészeti leletmentés sem zárul le.
illetve a szükséges iratok összeállításán dolgoznak. Ha minden a terv szerint halad, akkor jövőre elkészülnek vele, és
milyen volt a csatornarendszer, valamint hogyan tisztálkodtak, mit használtak, milyen edényeket, tisztálkodási eszközöket, kozmetikumokat.
A római kultúra, művészetek, gasztronómia és harcmodor ismertetése a római fesztiválon. Archív
Fotó: Gálna Zoltán
A múzeum a megyei tanács támogatásával Mikházán megvásárolt egy parasztportát, amelyet tájháznak rendeznek be. Soós Zoltán tudatta, augusztus 1-jén tervezik átadni, majd jövőre a porta gazdasági épületét átalakítják át, és vendégházat hoznak létre benne.
Jelenleg Maros megyében három olyan római katonai tábor ismert, ahol római légiós katonák állomásoztak Marosvécs, Mikháza és Sóvárad területein. E katonai táborok körül civil településeket alapítottak, amelyek a régió fontos vallási, gazdasági és kulturális központjaként működtek. A három közül a legnagyobb muzeológiai és idegenforgalmi potenciállal rendelkező helyszín Mikháza, ahol egykor egy castrum, termálfürdők és település is volt.
Archív
Fotó: Gálna Zoltán
Míg a római kori ásatások megkezdésekor a mikháziak és a környékbeliek attól tartottak, hogy „dák leletek” kerülnek felszínre, és a dákkultusz éltetésének a helyszíne lesz a falu, mára elmúltak a félelmeik. Az ókori római kultúrára alapozó, azt bemutató fesztiválnak, amit minden év augusztusában szerveznek Mikházán, sikerült a kételyeket eloszlatnia, sok érdeklődőt a településre vonzania, és Mikháza nevét ismertté tenni az idegenforgalom számára is.
A római limes egy Európán átívelő határvonal, amely a Római Birodalmat védte Nagy-Britanniától a Fekete-tengerig több ezer kilométeren át. Elsősorban őrtornyokkal, árkokkal, sáncokkal és erődökkel ellátott védőfalat jelentett, de sok helyen a folyók is természetes határvonalként szolgáltak. Erdélyben, így Mikházán is a 2. században jelentek meg a rómaiak, és körülbelül a 260-as évekig maradtak. A 150 év emlékei a falu határában és a településen, a talaj alatt lapulnak. A limes romániai szakaszának feltárása azért fontos, mert Románia kötelezettséget vállalt, hogy feltárja és nevezi az UNESCO Világörökség listájára.
Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
szóljon hozzá!