Fotó: Pinti Attila
Pontosan 50 éve, 1973. március 17-én alakult meg a múlt század második felének egyik legjelentősebb csíkszeredai ipari létesítménye, a Csíkszeredai Fafeldolgozó Vállalat (IPL). Pénteken, március 17-én az elmúlt 50 esztendőre emlékeznek a csíkszeredai megyeháza nagytermében.
2023. március 17., 10:382023. március 17., 10:38
Székelyföldön a fafeldolgozó ágazat egyik legjelentősebb ipari egysége volt a csíkszeredai székellyel létesített IPL.
„Ennek születési bizonyítványát az 1973. március 17-én kiadott 162-es miniszteri rendelet képezte. Akkor a volt faipari központokat (CEIL) kettéválasztották, és létrehozták a fakitermelési (IFET), illetve a fafeldolgozó (IPL) egységeket, így alakult meg a Csíkszeredai Fafeldolgozó Vállalat (Intreprinderea de Prelucrare a Lemnului Miercurea Ciuc), amelyhez hozzácsatolták a székelyudvarhelyi bútorgyárat is” – mondta el megkeresésünkre Salamon János, a vállalat egykori adminisztrátora, az 50 éves évfordulóra rendezett találkozó szervezője. Megtudtuk, hogy
Gyors ütemben toborozták a munkaerőt, a csíkszeredai faipari szakiskolából és szakközépiskolából pedig jól képzett fiatalok sorát alkalmazták a vállalatnál.
Fotó: Pinti Attila
1977-ben bővült a csíkszeredai gyár, egy újabb miniszteri rendelet a zsögödi, a karcfalvi és a székelykeresztúri fafeldolgozó egységeket a helyipari vállalatoktól a csíkszeredai IPL-hez helyezte át.
A félévszázados évfordulóra Daczó Katalin újságíró szerkesztett emlékkönyvet, ebben a kötet szerkesztője interjúkat készített a 90. életévéhez közelítő, Nagybaconban élő Mincsor Bálint egykori igazgatóval, Kovács Gyulával, a vállalat volt főkönyvelőjével, aki Székelyudvarhelyen él, László Kálmánnal, az IPL utolsó igazgatójával, Vorzsák János nyugalmazott faipari mérnökkel, illetve Szabó András dizájnerrel és Pálffy Árpád szobrásszal, keramikussal, akik a tervezőosztályon dolgoztak.
Fotó: Pinti Attila
Az emlékkönyv az elmúlt 50 év alatt az IPL-ről megjelent cikkekből nyújt ízelítőt, korabeli fotókat közöl, ezek által az utókor egy átfogóbb képet kap az egykori Csíkszeredai Fafeldolgozó Vállalatról. Humoros történeket is megörökítődtek a könyvben, amelyben annak is nyoma marad, hogy Bíró Sándor nemzetközi mester az IPL színeit képviselte a romániai nagy sakkversenyeken.
Pénteken 14 órától ünnepi megemlékezést tartanak a csíkszeredai megyeházán, ahová minden érdeklődőt nagy szeretettel várnak. Salamon elmondta, hogy összesen 320 személynek – többségük volt alkalmazott – küldtek meghívót. Megtudtuk, hogy az egykori gyár 700 olyan volt munkatársáról fognak megemlékezni, akik már nem élnek, de az elmúlt 50 év során a csíkszeredai IPL-nél dolgoztak.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
2 hozzászólás