Sokan megjelentek a szotyori kultúrházban megtartott falugyűlésen, ám a többség az otthon megépítése ellen szólalt fel
Fotó: Bíró Blanka
A szotyoriak ellenkezése miatt meghiúsult a Kovászna megyei gyermekvédelem terve, hogy családi típusú házat építsenek a faluban, ahol tizenkét állami gondozásban lévő gyerek lelhetett volna otthonra. Falugyűlésen fakadtak ki a helyiek, hogy a közelükbe ilyesmit ne tervezzenek.
2018. szeptember 20., 09:152018. szeptember 20., 09:15
2018. szeptember 20., 17:282018. szeptember 20., 17:28
A SERA Románia Alapítvány vállalta a ház megépítését, Sepsiszentgyörgy önkormányzata pedig már augusztusban rábólintott, hogy a közigazgatásilag a városhoz tartozó Szotyor területén felajánlanak erre a célra egy 3100 négyzetméteres telket. Meglepetésükre azonban
Szeptember elején Miklós András falufelelős tanácsülésen ismertette a szotyoriak álláspontját, hogy ellenzik a ház megépítését, mert
A gyermekvédelmi hatóság és az önkormányzat vezetői még akkor is bíztak benne, hogy sikerül jobb belátásra téríteni a szotyoriakat, hiszen Kovászna megyében már tizenkét ilyen típusú családi otthon működik, minden településen tárt karokkal fogadták, gyakran az óvodákat, iskolákat is „megmentik”, velük lesz meg az önálló osztályok, csoportok indításához szükséges létszám.
Kedd estére falugyűlést hívtak össze, minden postaládába betettek egy meghívót. A szotyori kultúrházban sokan megjelentek, ám a többség az otthon megépítése ellen szólalt fel. A feszült hangulatú találkozó elején Tóth-Birtan Csaba alpolgármester hangsúlyozta, azt szeretnék, ha nem feltételezések, híresztelések alapján döntenének a szotyoriak, hanem válaszokat kapnának a kérdéseikre, megértenék, hogy az intézmény miként segít a magukra hagyott gyerekeken.
Vass Mária a gyermekvédelmi igazgatóság vezetője röviden bemutatta a tevékenységüket, beszélt arról, hogy minden családi típusú házban hat alkalmazott gondoskodik tizenkét gyerekről, egy felsőfokú végzettséggel rendelkező nevelő koordinálja a tevékenységet, a gyerekek óvodába, iskolába járnak, részt vesznek a közösség életében.
A jelenleg egy sepsiszentgyörgyi tömbház negyedik emeletén működő otthont szeretnék kiköltöztetni Szotyorba, hiszen egy családi házban jobb körülményeket tudnak biztosítani számukra, mint a panelban, ezért használnák ki az alapítványi támogatást. Itt már megkezdődtek a bekiabálások:
– hallatszott a teremből. Közben próbálták árnyalni a véleményüket, hangsúlyozva, hogy a gyerekeket szeretik, de aztán csak visszakanyarodtak oda, hogy első lépésben tíz gyerek jön, aztán egyre többen, biztos romák lesznek, rossz magaviseletűek.
– mondta az egyik résztvevő. Felhánytorgatták a sérelmeket, hogy az önkormányzat nem törődik Szotyor fejlesztésével, nem épült meg a ravatalozóház, az óvodában rosszak a körülmények.
Miklós András falufelelős úgy összegzett, a közösség ezt a létesítményt nem akarja, az állami gondozásban lévő fiatalok integrálódása egy nagyobb településen könnyebb, Szotyorban nem nézik majd „jó szemmel őket, és ez nekik sem lesz jó”.
Tóth-Birtan Csaba és Vass Mária keserű szájízzel távoztak a találkozóról, egyetértettek abban, hogy Szotyorban semmiképp nem épülhet meg a ház, hiszen „nem tudnák a gyerekeket biztonságban, sok emberből árad az ellenségesség”. Megpróbálnak más telket találni, summázott az alpolgármester.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
1 hozzászólás