Patakmeder-takarítás, a hokipálya körüli palánk javítása, temetőtakarítás, borvíz forrás környékének rendbetétele, háztáji munkák, gyermekfoglalkozások – csupán néhány dolog, amit a hétfőn kezdődött Caritas Önkéntes Tábor résztvevői végeznek Gyergyóditróban. Az Önkéntesség Évében a nyolc éves hagyománnyal rendelkező tábor az eddigiekhez képest új arculattal jelentkezett: a táborozók látványos munkák elvégzésével igyekeznek segíteni a vendéglátó faluközösséget.
2011. július 05., 14:532011. július 05., 14:53
2011. július 05., 18:562011. július 05., 18:56
„A tavalyi tábort azzal a gondolattal zártuk, hogy ha évről évre ennyi jó ember gyűl össze, akkor ezt a nagy erőt, nagy lehetőséget használjuk ki arra, hogy egy közösségnek a javára fordítsuk látható formában is. Így született meg az idei tábor gondolata” – mondta a Gyulafehérvári Caritas Önkéntes Programja keretében immár nyolcadik alkalommal szervezett nyári tábor megnyitóján Molnár Judit, programvezető.
A gyergyóditrói művelődési házban tartott megnyitón a táborhelyszín pályázat útján való kiválasztásáról is beszámoltak a résztvevőknek. Mint elhangzott, a Caritas által kiírt pályázatra több település önkormányzata jelentkezett; a választás pedig azért esett éppen Ditróra, mert ők tanusították a legnagyobb érdeklődést, nyitottságot, teljesíteni tudták a táborhoz szükséges infrastrukturális elvárásokat, illetve elégséges, az önkéntes munka által képviselt értékek kiaknázására alkalmas munkát tudtak biztosítani. „Reméljük, hogy vasárnap, amikor búcsúzunk, a hozzánk fűzött, illetve a közösen álmodott remények beteljesülnek” – mondta elöljáróban Molnár Judit.
A megnyitó alkalmával Puskás Elemér polgármester is üdvözölte a résztvevőket, és arról is biztosította őket, hogy munkájukat helyi fiatalok is segíteni fogják. „Olyan munkálatokat szeretnénk elvégeztetni, amihez fizikailag nem tudtunk már oda állni, mert nincs segítségünk” – mondta a településvezető.
Önkéntesség határok nélkül
A vállalt közösségépítő és fizikai munkának kedden már a reggeli órákban nekilátott a több mint száz, Erdély különböző településeiről érkezett résztvevő – a község területén tizenegy munkacsoport keze alatt égett a munka: voltak, akik a patakmedret tisztították, egy csoport az orotvai temetőkertben takarított, egy másik pedig a borvízforrás rendbetételének látott neki, többen egyedülálló személyeknél végeztek háztáji munkákat, és voltak, akik a művelődési házban vezettek gyermekfoglalkozásokat.
Egy munkacsoport a kultúrotthon szomszédságában lévő hokipálya meglazult palánkjait szegezte újra. A szeg vagy szög, harapófogó, esetleg szöghúzó megnevezés hallatán azonnal el lehetett dönteni, hogy az itt munkálkodó önkéntesek nem egy tájegységről érkeztek. Feketéné Csányi Ida a nyolc magyarországi táborozó egyike. Elmondása szerint mindent megtett azért, hogy részt vehessen a Caritas erdélyi önkéntes táborában.
„Már akkor igent mondtunk erre a táborra, amikor még nem tudtuk, hogy hol lesz, milyen lesz. Jönni akartunk, hogy együtt legyünk az erdélyi önkéntesekkel. Tanulni szeretnénk az itteniektől, mert azt látjuk, hogy a szervezés itt sokkal jobban működik mint nálunk. Már az első napon kijelenthetem, hogy gyarapodott tudásom” – mondta el a több száz kilométerről érkezett önkéntes.
A vasárnapig tartó tábor változatos programot kínál a részvevőknek. Az önkéntesek naponta 9–15 óra között a falu javára végeznek valamilyen közösségi tevékenységet. Délutánonként a személyes találkozások varázsát élhetik meg a táborozók, illetve előadásokra, csoportos foglalkozásokra kerül sor, és nem maradnak el az esti szórakoztató programok sem. A tábor július 10-én, vasárnap szentmisével zárul.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!