Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Augusztus végéig lehet jelentkezni a Maros Megyei Sürgősségi Esetek Felügyelősége (ISU) által meghirdetett önkéntes programra, amely előző alkalmakkor nagy népszerűségnek örvendett. Az önkéntesek megtanulnak életet menteni, tűzet oltani, és a népszerűsítő kampányokban is a hivatásosak segítségére lehetnek.
2023. augusztus 22., 14:202023. augusztus 22., 14:20
A Maros megyei intézmény már nemcsak a hagyományos tűzoltóságot jelenti, hanem egy olyan egységet, amelynek tagjai segítenek tűzesetek, árvíz, földrengés, veszélyes anyagok szivárgása esetén is, semlegesítik a fel nem robbant lőszereket, továbbá felkutatják az elveszett személyeket, közúti baleset esetén kiszabadítják a kocsiba szorult sérülteket és elsősegélynyújtást is végeznek.
A Maros megyei felügyelőség augusztus 16-án hirdette meg önkéntes programját, amelyre augusztus végig jelentkezhetnek a 16–65 év közöttiek. Mint az önkéntesekért felelős Adrian Bloj főtörzsőrmestertől megtudtuk,
A jelentkezéshez szükséges iratok jegyzéke megtalálható az egység honlapján, ott részletesen tanulmányozható. Megtudtuk, egy hét alatt 17-en nyújtották be az irataikat, de arra számítanak, hogy hónap végéig az ötvenet is meghaladja a jelentkezők száma. A tavaly év végén meghirdetett önkéntes programban is félszáznál többen jelentkeztek.
Megkérdeztük az illetékest, hogy miben tud majd a hivatásos életmentőknek segíteni az önkéntes. Adrian Bloj elmondta,
első körben egy alapvető fogalmakat tisztázó és a szervezeti felépítésekre, vészhelyzetre vonatkozó előírások ismertetésére vonatkozó képzésen vesznek részt. Hiszen fontos, hogy megismerjék, hogyan működik az intézmény, milyen előírások, szabályzatok alapján, hol kell helytálljanak a tűzoltók;
ezután elsősegélynyújtó tanfolyamon vesznek részt, ahol megtanulják felismerni a különböző egészségügyi vészhelyzeteket; megtanulnak újraéleszteni csecsemőt, gyermeket és felnőttet, felismerni a töréseket, felszabadítani a légutakat, felmérni, hogy milyen állapotban van az esetleges áldozat;
később elvégezhetik a rohammentős képzést, amely elméleti és gyakorlati részekből áll; ez tulajdonképpen az elsősegélynyújtó tanfolyam folytatása;
akiket inkább a tűz oltása érdekel, azok ilyen jellegű képzéseket vehetnek részt: megtanulhatják, hogy mire kell figyelni a tűzeset során, hogyan lehet gyorsan és hatékonyan tüzet oltani, mikor kell vízzel és habbal oltani.
A képzések komoly elméleti és gyakorlati vizsgákkal zárulnak.
Mint az illetékes kihangsúlyozta, az önkéntesek választhatnak, hogy milyen téren szeretnének bekapcsolódni a munkájukba, de az életmentés mellett segítenek nekik a tájékoztató kampányokban, a nyilvános bemutatókon, nyílt napokon.
Megkérdeztük, hogy az önkéntes tűzoltókból szoktak-e hivatásosak válni. Adrian Bloj példával válaszolt: a nyárádszeredai tűzoltóparancsnok is így kezdte, de egyik önkéntesük hivatásosként folytatja a Hargita megyei ISU-nál, és vannak, akik katonaiskolában tanultak tovább, ott hasznosítva mindazt, amit önkéntesként megtanultak.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
szóljon hozzá!