Fotó: Veres Nándor
Udvarhelyszék különböző településeinek egyik legkedveltebb ökumenikus rendezvénye a női világimanap március első péntekén, amikor azonos szándékkal és egy-egy célország női közösségeiért imádkoznak. Korondon az unitárius templomban a világimanapi ökumenikus alkalmon együtt vettek részt a település különböző felekezetű nőképviselői és lelkipásztoraik – előbb lelki és szellemi asztal mellett, majd a szeretetvendégségen.
2019. március 02., 10:352019. március 02., 10:35
2019. március 02., 10:502019. március 02., 10:50
Az idei imafüzetet Európa egyik legkisebb és legfiatalabb országának, Szlovéniának a keresztény asszonyai állították össze.
Isten asztala körül
Az ökumenikus istentisztelet idei központi témája a meghívás. „A kifogások nem számítanak, a közösség formálására szolgáló asztal már meg van terítve és mindazok előtt nyitva áll, akiket nem elsőként hívtak meg. Isten házát töltse be öröm és jelenlét, ételek ínycsiklandó illata, beszélgetés moraja. Isten házának ajtaja az utcára nyílik. Csak gyere bátran, lépj be, számodra is van itt egy hely. Építsük és erősítsük meg a közösséget Isten asztala körül” – hangzott el a szlovéniai keresztény nők üzenete.
A nyitó áhítaton Lázár Levente helyi unitárius lelkész a közösségért, másik nép asszonyaiért és magunkért végzett közös imádságra irányította a figyelmet a Jakab levél 5. fejezetének 16. verse alapján. Kiemelte azt is, hogy
Utána Demeter Erika korondi unitárius lelkész köszöntötte a katolikus és református közösséget, valamint Pál Antal helyi plébánost és Szász Tibor Andrást a korondi leányegyház református lelkipásztorát. Vendégekként a római katolikus asszonyok ismertették az imanap központi gondolatát tartalmazó bibliai történetet Lukács evangéliumának 14. fejezete alapján. Az idei téma egyrészt az Istennel, másrészt közösségen belüli kapcsolatainkkal vettetett számot – jól tükrözve a társadalom perifériáján élő emberek meghívását Jézus asztalához.
Kis ország – nagy élmények
Az imanap jelképét Rezka Arnuš látássérült művész készítette. A rajta egyidejűleg megjelenő két témát, Szlovénia országát és az istentisztelet alapjául szolgáló bibliai történetet Molnos P. Julianna ismertette Korondon.
Rezka Arnuš festménye • Forrás: www.vilagimanap.hu
A kép felső részén szlovén népviseletbe öltözött, mozgásban levő nőalakok láthatóak; fejükön csipke kalappal vagy sapkával, nyakukban sállal. A szegélyén végig futó, szlovén népi hímzéssel díszített félkörív egy tányért vagy asztalt szimbolizál, közepén a szlovén nemzeti édességgel, a potica-val. A szőlők Szlovénia különböző borvidékeit szimbolizálják. Jellegzetes szlovén szuvenír és egyben a szeretet jelképe az asztal közepén elhelyezett mézeskalács, amely szlovén szegfű motívummal díszített és a Carniolában őshonos méhek mézéből készül. Az asztal alatti részen a társadalom perifériájára szorult gyermekek láthatóak. Ők is értesültek a meghívásról. Egy hajléktalan asszony karjában gyermekét tartja; egy vak asszony, előre nyújtott karjával tapogatózva készül megtenni egy lépést; a süket a fejének elfordításával válaszol; egy spasztikus lány önkéntelen izomrángásaival fejezi ki, hogy örömmel fogadja el a meghívást a lakomára.
Fotó: Veres Nándor
A szlovén népművészet jellegzetes színeit használta a művésznő – vöröset és fehéret. A háttér zöld színe a szlovén tájat, az erdőket és a mezőket jelképezi. A gyermekalakoknál használt meleg tónusok a meghívás felett érzett őszinte örömüket fejezi ki.
Látni- és tudnivalók
Az imaalkalom második részében az Európa szívében található ország változatos természeti környezetével, növény- és állatvilágával, ökológiai sokféleségével ismerkedtek meg a résztvevők. Az országbemutatót Demeter Erika lelkész tartotta.
Szó eset a lipicai ménes hazájáról, Szlovénia védett területeiről; továbbá történelméről, egyháztörténetéről, népességének alakulásáról illetve a nyelvről, kultúráról, identitásőrzésről; jelenkorának változásairól és arról a demokratikus létről, amit államformájában is kifejez a szlovén nép és a kisebbségek – köztük a két legnépesebb, a magyar és olasz. Az együttlét végén a jelen lévő különböző felekezetű lelkipásztorok kértek áldást, majd az unitárius asszonyok házi készítésű finomságokkal vendégelték meg nőtestvéreiket.
Fotó: Veres Nándor
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!