A háziorvoshiány főként a falvakat, eldugottabb vidéki településeket érinti
Fotó: Haáz Vince
Románia 2900 községéből mintegy ötszázban nincs háziorvos, s a jelenleg a betegekkel foglalkozó orvosok harminc százaléka tíz éven belül eléri a nyugdíjkorhatárt. A hiány pótlására több törvénymódosítás született – ezeket ismertette csütörtöki sajtótájékoztatóján Vass Levente Maros megyei parlamenti képviselő, az egészségügyi bizottság titkára.
2019. március 28., 15:112019. március 28., 15:11
Elhangzott, hogy a háziorvoshiány főként a falvakat, eldugottabb vidéki településeket érinti.
Ugyan eddig is megtehették ezt, de csak 15 kilométernyi távolságra az eredeti rendelőjüktől, s ez jelentős korlátot jelentett. Az új módosítás megoldást jelenthet a kis pácienslétszámmal rendelkező orvosoknak is, hiszen új munkapont nyitásával növelni tudják a hozzájuk tartozó személyek számát és ezáltal a jövedelmüket is.
Vass Levente azt nyilatkozta, hogy Maros és Kovászna megyében egy háziorvos átlagban 17 ezer lejt kap az egészségbiztosító pénztártól havonta, s ebből kell biztosítsa a saját maga és az asszisztense fizetését, adóját, illetve a rendelővel járó költségeket. Felhívta arra is a figyelmet, hogy
„Belefoglaltuk azt is a törvénymódosításba, hogy az új munkaponton hetente legalább tíz órát köteles rendelni a háziorvos. Erre azért is szükség volt, mert megtörtént, hogy az önkormányzatok rendbe tettek egy-egy orvosi rendelőt, s a háziorvos a kezdeti lelkesedés után nem járt oda ki, máshova kérette a betegeket” – magyarázta Vass Levente. Azt is elmondta, hogy Magyarországon, ahol a kis, eldugott települések szintén háziorvosi hiánnyal küzdenek, eddig tíz millió forintot biztosítottak annak az orvosnak, aki kiköltözött. Ezt az összeget most 20 millió forintra emelték. „Az a célunk, hogy mi is fokozatosan növeljük az alapellátásra biztosított összeget, hogy vonzóbbá tudjuk tenni a szolgálatot. Az idei költségvetésben sikerült több pénzt erre jóváhagyni, s ezt a keretnövelést folytatni akarjuk.”
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!