A város a beruházásokra fordítja a megtakarított összeget
Fotó: Veres Nándor
Az elkezdett beruházások folytatása és újak elindítása érdekében egyelőre nincs szüksége hitelfelvételre Csíkszeredának a polgármester szerint. Jövőben viszont Székelyföld-szintű közvitára készülnek a kérdésről, mert sok önkormányzat érintett, és a fejlesztések mindenütt nagyon fontosak – vélekedik Korodi Attila.
2022. december 14., 09:092022. december 14., 09:09
2022. december 14., 14:462022. december 14., 14:46
A folyamatosan emelkedő beruházási költségek főként az elkezdett közberuházásokat érintik érzékenyen, amelyek esetében a pályázati támogatások nyomán elszámolható költségek részaránya az árnövekedések miatt érezhetően csökken és rendszeres árkiigazításokra van szükség. Korábban a csíkszeredai városvezetés részéről is elhangzott az a felvetés, hogy a számos nagy értékű, folyamatban levő beruházás, illetve újak elkezdése, és a hosszú távú tervezés érdekében várhatóan hitelfelvételre is lesz szükség. Mint kiderült, év végéhez közeledve egy kissé másképp látszik a helyzet.
Az ez évi működési költségeknél lesz egy jelentős megtakarítás, ebből kifolyólag a hitelfelvétel nem szerepel a jövő év napirendjén – tájékoztatott kérdésünkre Korodi Attila. Csíkszereda polgármestere azt mondta, a működési költségek tekintetében egy 20 és 25 millió lej közötti megtakarítást ér el a város idén, ezt az összeget a társfinanszírozással, pályázati támogatással készülő beruházások költségeire fordítják.
„Odafigyelünk a működésnél arra, hogy mi teljesül, mit hogyan csinálunk, mennyiért, és ebből származik a megtakarítás. A város költségvetését úgy tervezzük meg, hogy tudjon működni a város, de ha látjuk, hogy helyenként meg lehet oldani más forrásból a kiadásokat, helyettesíteni lehet a folyamatokat, akkor az arra szánt pénz automatikusan átmegy a megtakarított összegekhez” – magyarázta Korodi.
A városvezető hozzátette, biztosra vehető, hogy jövő tavasszal egy közvitát tartanak erről a kérdésről Székelyföld-szinten, mert ez a kérdés minden székelyföldi nagyobb települést egyértelműen érint.
– összegzett az elöljáró.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
szóljon hozzá!