Csíkszentkirályon még megvan a felirat. Nem látják értelmét perelni
Fotó: Gábos Albin
Már bírósági eljárás nélkül is leveszik a Községháza feliratokat a polgármesterek, miután a Dan Tanasă vezette egyesület felszólítja erre őket. Értelmetlennek tartják a pereket, így került le a felirat Csíkszentmihályon, és várhatóan ez történik Csíkszentkirályon is.
2019. október 30., 12:022019. október 30., 12:02
2019. október 30., 12:252019. október 30., 12:25
Míg korábban a Hargita megyei polgármesterek határozottan kiálltak a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által kifogásolt Községháza feliratokért, vállalva az első- és másodfokú bírósági eljárásokat is, mára a helyzet megváltozott.
Az egyesület által sorozatosan megnyert bírósági eljárások, az eltávolított feliratok, és a korondi polgármester esetében egy sajátságos értelmezés miatt megállapított nagy összegű bírság után
Nincs értelme a pereskedésnek – összegzett kérdésünkre Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester. A község vezetősége nemrég szintén felszólítást kapott a Dan Tanasă vezette egyesülettől, hogy távolítsák el a községházát megnevező feliratot az épület homlokzatáról, mert az ADEC szerint nincs román nyelvű megfelelője, Magyarországról vették át, és törvénytelenül használják.
A községvezető arról is beszélt, hogy a helyi önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésén azt fogja javasolni, hogy a kifogásolt feliratot távolítsák el. ,
„Ha lett volna legalább két eset, amikor valaki pert nyer az egyesület ellen, akkor lenne értelme. Alkalmazkodunk, levesszük, és aztán meglátjuk, mit hoz a jövő” – fogalmazta meg véleményét Székely Ernő, aki szerint a bíróságon egyformán viszonyulnak ezekhez az ügyekhez, és elutasítják a települések érveit.
Hasonló helyzetben van Csíkszentmihály is, ahová már a nyár folyamán érkezett egy felszólítás az ADEC részéről, hasonló tartalommal, mint amit már számos község, illetve város polgármesteri hivatala is kapott. Ebben az esetben a Községháza felirat mellett az épületre kitűzött székely zászló eltávolítását is kérték, illetve azt, hogy a polgármesteri hivatalt megnevező kétnyelvű táblákat úgy helyezzék el, hogy a román változat legyen felül.
Csíkszentmihályon levették a székely zászlót és a feliratot is
Fotó: Gábos Albin
A kérés a helyi önkormányzat elé került, amely úgy döntött, hogy az előzmények ismeretében nincs értelme a bírósági eljárásnak, így a kérésnek eleget tettek. A Községháza feliratot levették, akárcsak a székely lobogót, a táblákat pedig a kért módon helyezték el. A pert azonban így sem kerülik el. Izsák-Székely Lóránt polgármester elmondta, az egyesület azt kérte tőlük, küldjenek fotót is arról, hogy a kért változtatások megtörténtek, de erre azt válaszolták,
Ezek után az egyesület pert helyezett kilátásba a bizonyítás érdekében. Az elöljáró rendelkezik egy olyan táblával is, amely 1962-ben a Magyar Autonóm Tartomány Csík rajonjában található szentmihályi néptanács épületének homlokzatán volt, ahol a kétnyelvű feliratok egymás mellett láthatók. ,,Furcsa, hogy amíg 1962-ben ez jó volt,
– vélekedett Izsák-Székely Lóránt csíkszentmihályi polgármester.
Régi szép idők?
Fotó: Izsák-Székely Lóránt
Csíkszenttamásra is érkezett a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó felszólítás az egyesülettől. Mint Kedves Róbert polgármestertől megtudtuk, folyamatban van a községháza felújítása, ezért a feliratot már korábban levették, és egyelőre nem is kerül vissza.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
3 hozzászólás