A tragikus közúti baleset
Fotó: Kovászna Megyei Rendőrség
Felháborította a közvéleményt a két évvel ezelőtt halálos balesetet okozó rendőrre kiszabott büntetés, amelyet e hónap közepén tett közzé a sepsiszentgyörgyi bíróság. Egy helybéli fiatal Facebook-csoportot hozott létre, hogy támogatókat szerezzen az ügynek, és az ítélet fellebbezésének tárgyalásakor hangját hallassa az igazságügyi intézmény épülete előtt.
2023. szeptember 25., 15:492023. szeptember 25., 15:49
Szeptember 12-én hirdettek ítéletet annak a Kovászna megyei rendőrnek az ügyében, aki két éve, 2021. december 2-án Sepsiszentgyörgy határában, a 12-es országút egy veszélyes kanyarjában ittasan áttért autójával a szemközti sávra és balesetezett egy szabályosan közlekedő 28 éves fiatallal, aki a helyszínen elhunyt. A sepsiszentgyörgyi bíróság a vétkes, de büntetlen előéletű sofőrt, aki éppen nem volt szolgálatban, háromévi felfüggesztett börtönre, négyéves hatósági felügyeletre ítélte – alapfokon. A bíróság ugyanakkor jóváhagyta, hogy a biztosító 65 ezer euró erkölcsi, továbbá 19 520 lej anyagi kártérítést fizessen az elhunyt férfi családjának.
Az említett eset már megtörténtekor nagy port kavart, mert a rendőrség a folyamatban lévő tényfeltárásra hivatkozva a baleset után nem közölte, hogy a vétkes sofőr, az akkor 40 éves S. F. a kőröspataki rendőrőrs alkalmazottjaként dolgozott, és azt sem, hogy ittas volt. Csak a sajtó érdeklődése folytán került nyilvánosságra, hogy a kórházi vérvételkor a rendőr vérében 1,89 ezrelék volt a véralkoholszint. Ítélet ez ügyben két év után született a bíróságon:
A Kovászna megyei rendőrség szóvivője közölte a Székelyhonnal, hogy
egy pontosan meg nem nevezett beosztásban. Ugyanakkor egy belső vizsgálat is zajlik miatta, de ügyében csak a végleges, jogerős ítélet meghozatala után döntenek.
Az Igazságot Lehelnek Facebook-csoportot a szociális munkásként dolgozó Bedőházi Róbert és egy barátja hozta létre, mert úgy gondolják, nem lehet tétlenül nézni, hogy az állam a rendőröket a törvény előtt „egyenlőbbeknek” tekinti a többi polgárnál, és egy ennyire súlyos, halmozott vétség miatt ennyire enyhe büntetést hoz. Azóta (idén júliusban) megjelent ugyan az ún. Anasztázia-törvény (2023/213), mely az ittasan vagy drog hatása alatt okozott, halálos áldozattal járó baleset miatt kötelező módon letöltendő szabadságvesztéssel bünteti az elkövetőt, de ez visszamenőleg nem alkalmazható.
Bedőházi Róbert azt mondta, szeretnének jogászt fogadni, hogy igazságot szolgáltassanak az elhunyt családjának. A csoportnak jelenleg közel 700 tagja van, nagyon sokan jelezték, hogy hajlandók személyesen is elmenni a fellebbezés tárgyalására. Konkrétan legalább 50–60 személy jelenlétére számítanak egy csendes tüntetés résztvevőiként, akik csak törvényes úton szeretnének véleményüknek hangot adni.
Megkerestük az ügyben Lorenzovici Juditot, az áldozat édesanyját is, aki könnyeivel küszködve mondta,
és most valóban szüksége van segítségre. Épp ezért köszöni, ha bárki támogatja abban, hogy fiának igazságot szolgáltassanak. Nagyon rosszul esett neki, hogy senki nem szólalt meg Lehel érdekében, akit informatikusként és elektronikuszene-szerzőként sokan ismertek a városban, egy rendkívül elme, sokak szerint számítógép-zseni volt – édesanyja szerint „okos, jóravaló gyermek, aki 28 évesen házat vett, nem volt részeges, eldobni való”. Az ítéletet természetesen ő is megfellebbezte, mint ahogy Lehel édesapja is, akitől Judit több éve elvált.
Visszatérve a rendkívül szomorú eset részleteire, Lorenzovici Judit elmesélte, hogy amikor a baleset színhelyére érkezett, azt mondták, fia a kórházban van súlyos állapotban, de amikor odasietett, nem tudtak neki információt adni. Mert Lehel akkor még a helyszínen, a mentőben volt, holtan – jelezte az édesanya. Minden dokumentumban, ami az ügyben született, csak „közepes ittasság” (alcoolemie medie) szerepelt a rendőrrel kapcsolatban – magyarázta.
Az áldozat édesanyja azt is könnyek között mesélte, hogy
Hogy mik az esélyei a fellebbezésnek, arról az ügyvéd nem túl derűlátóan nyilatkozott az édesanyának: esetleg a kártérítési összegen módosíthatnak, a rendőrre kiszabott büntetésen azonban nem.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
1 hozzászólás