Először a nagycsoportot szeretnék kötelezővé tenni. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Nem csak a politikusok szerint hasznos, ha kötelező az óvodai oktatás, a pedagógusok is látják az előnyét annak, ha minden gyermek megmássza az iskoláslét előkészítésének tartott lépcsőfokokat. A kezdeményezés tehát mindenki szerint jó, a kérdés csak az, hogy miként lesz gyakorlatba ültetve.
2019. március 31., 13:462019. március 31., 13:46
Elfogadta a szenátus azt a törvényjavaslatot, amelynek alapján az óvodai oktatás minden szintje kötelezővé válik legkésőbb 2030-ig: a tervek szerint 2020-ig a nagycsoportot, 2023-ig a középcsoportot és 2030-ig a kiscsoportot teszik kötelezővé. A tervezetről döntő házként szavazott múlt héten a szenátus, és a jogszabály az államelnöki kihirdetést követően léphet érvénybe.
Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő, a törvénytervezet kezdeményezője a Székelyhonnak elmondta, azért tartják fontosnak az óvodai oktatás kötelezővé tételét, mert az összes oktatáskutatási tanulmány azt mutatja, hogy a korai, vagyis
A kisgyerekek az óvodában tanulnak meg aktívan bekapcsolódni a társas tevékenységekbe, közösségben lenni, szabályokhoz alkalmazkodni: azoknak a gyerekeknek, akik óvodában szakemberek segítségével alakítottak ki társas kapcsolatokat, a későbbiekben is könnyebben megy majd ez. Továbbá ez az az időszak, amikor a gyermek megtanul tanulni is, amiben szintén szakemberek segítik az óvodai keretek közt – mutatott rá a Bihar megyei képviselő.
„Az UNICEF (Egyesült Nemzetek Gyermekalapja) egyik jelentése szerint
– fejtette ki a politikus. Hozzátette, a gyerekek fejlődésében az óvodai oktatás olyan alapkészségek elsajátítását segíti, amelyek elengedhetetlenek az iskolai képzés során: az elemiben egyértelműen jobban fognak teljesíteni azok a diákok, akik óvodába jártak.
A képviselőtől megtudtuk, hogy jelenleg a nagyvárososokban sokkal magasabb az óvodába kerülő gyermekek aránya, 95–97 százalék, vannak viszont az országban olyan régiók – főleg az elszigetelt, hegyvidéki területeken, illetve ott, ahol mélyszegénység van –, ahol csak a gyerekek 50 százaléka jár óvodába, de az átlag vidéki gyerekeknek is csak 73–74 százaléka lesz óvodás.
Szabó Ödön szerint a számadatok is bizonyítják, hogy egyre jobban szétnyílik az olló a vidéki és városi oktatás között, így a kötelező óvodai oktatás egyik fontos szerepe lehet az esélyteremtés azáltal, hogy ösztönzi a vidéki gyerekek felzárkóztatását.
A kötelező óvodai oktatásról Márton Adél, Hargita Megye Tanfelügyelőségének óvodapedagógusokért felelős szaktanfelügyelője kérdésünkre kifejtette, egyetért a kezdeményezéssel, de úgy érzi, Hargita megyében nincsenek olyan nagy gondok az óvodába járással. Noha pontos statisztikai adatuk nincs erről, úgy gondolja, hogy 95 százalék fölötti lehet az óvodába járó gyerekek aránya.
„A szülők egyrészt, mivel dolgoznak, kényszerűségből is intézményesített keretek közé adják a gyereket, és már rég nem megőrzésre, hiszen az óvoda sokkal többről szól. Ott viszont, ahol egy-két gyerek mégsem kerül oviba, óriási lemaradás lehet, és általában épp azok a gyerekek kerülnek ebbe a helyzetbe, akiknek leginkább szükségük volna az ott szerzett tudásra, a ceruzafogástól az alapismeretekig.
– vélekedett a szaktanfelügyelő. Márton Adél rámutatott, a városokban elvétve marad ki egy-két gyerek az óvodai oktatásból, és vidéken is inkább azok a falvak érintettek, ahol nagyobb a hátrányos helyzetű, roma közösség aránya.
Pontos statisztikai adatokkal Illés Ildikó, a Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes sem tudott szolgálni a gyerekek óvodába járásáról, de hangot adott annak a véleményének, hogy bizony jó lenne, ha minden gyerek járna óvodába, és ha törvény kötelezi erre a szülőt, akkor az talán ösztönzőleg hat.
„Inkább a hátrányos helyzetű családoknál probléma, hogy a gyerekek nem járnak óvodába. Vidéken jellemzőbb, de azért városon is akad erre példa: Marosvásárhelyen például a Hidegvölgyben van sok ilyen gyerek, de a Băneasa utcában is
Ugye az iskola is kötelező, de oda se jár mindenki. Amíg nincs valami büntetés, hiába lesz kötelező az oktatás” – fogalmazta meg véleményét a főtanfelügyelő-helyettes. Hozzátette, óvodai szempontból egyébként Marosvásárhelyen jelenleg nagy a zsúfoltság,
Nemrég Ioan Macarie Maros megyei főtanfelügyelő is abbéli véleményének adott hangot, hogy a kötelező óvodai oktatáshoz több óvodára, óvodai csoportra is szükség lenne.
A gyerekek nagy többsége jár óvodába, de vannak, akik kimaradnak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A témával kapcsolatban a tizenhat éve vidéki iskolákban tanító Cseke Erzsébetet is megkérdeztük. A pedagógus a Székelyhonnak elmondta, olyan gyereket még nem tanított, aki egyáltalán ne járt volna óvodába, olyanokat viszont már igen, akik mondjuk csak egy évet jártak oda az iskola előtt. A tanítónő szerint az persze kevés.
„A szocializációban is meglátszik az óvodai évek hiánya, öt-hat évesen már késő, hogy közösségbe kerüljön a gyerek, és akkor alakuljanak ki a viselkedési szabályok. Persze ez családfüggő, ha a gyerek olyan családból jön, amelyben szociális életet élnek, tanítják, vigyáznak rá, vannak szociális események az életében, akkor nincs épp akkora gond. De ha egy olyan gyerek kerül be – akár utolsó évben – egy ovis csoportba, aki életében nem volt mással, csak a családjával, ceruzát sem látott, azt sem tudja, mi a könyv, füzet, az már gond a pedagógusnak. Az óvodában megtanulják, hogyan kell kifújniuk az orrukat, felhúzniuk a nadrágjukat, és sok olyan alapvető dolgot, amit egymástól is ellesnek a gyerekek, hiszen
– magyarázta Cseke Erzsébet, aki jelenleg a marosszéki Iszlóban tanít öt összevont osztályt. Úgy véli, jó, hogy kötelezővé teszik az óvodát, de nagyon kíváncsi arra, miként tudják majd elérni, hogy aki eddig nem tartotta fontosnak intézménybe íratni a gyerekét, ezután annak tartsa.
Ezt a kérdést a törvény kezdeményezőjének is feltettük. Szabó Ödön képviselő rámutatott, az iskola is kötelező, és bizonyos szempontból lehet a jelenleginél akár nagyobb kötelezettséget bevezetni.
„Romániában volt olyan, hogy a különböző szociális juttatásokat összekötötték az iskolába járás kötelezettségével, vagyis csak az kapta meg a támogatásokat, például a gyermekpénzt is, aki járt iskolába, és hiányzásai sem haladtak meg egy bizonyos százalékot. Ez most már megszűnt, de látszik, hogy vannak módszerek a kötelezővé tételre. Azonban talán nem is a kötelezettség fontos, hanem az, hogy vonzó is legyen az oktatás.
– hangsúlyozta Szabó Ödön, hozzátéve, hogy az RMDSZ törvénytervezetében ez az elképzelés is szerepel. Megtudtuk, a melegebéd-program kísérleti jelleggel az ország ötven iskolájában már működik, és az idei költségvetésben elkülönítettek összeget arra, hogy az ország további több száz iskolájában ebédelhessenek a gyerekek. „Ha az óvoda nagycsoportja kötelezővé válik, akkor a kötelezettség mellé az ebéd is járna” – szögezte le a képviselő.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat a vasárnapi elnökválasztáson. A megye szavazópolgárai számára közel 300 ezer szavazólapot nyomtattak ki az elnökválasztás első fordulójára.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
2 hozzászólás