Olcsvári Tünde pszichológus és Dénes Noémi munkaközvetítő a tavalyi év „esélyteremtő vállalkozása” díjat átvevő Welker Ivánnal, a Madárlátta Pékség tulajdonosával. Sok hasonló vállalkozásra lenne szükség
Fotó: Ergon Iroda Facebook
Kilenc szellemi vagy testi fogyatékkal élőnek sikerült munkahelyet találnia a sepsiszentgyörgyi Ergon irodának tavaly. Egy munkavállaló számára az elhelyezkedés nagy elégtétel, de a munkaadónak is hosszútávú nyereség lehet.
2025. március 02., 21:012025. március 02., 21:01
2025. március 02., 21:552025. március 02., 21:55
A sepsiszentgyörgyi Ergon Iroda hivatalosan akkreditált speciálismunkaerő-közvetítő, információs és tanácsadó központ fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű személyeknek, tavaly óta pedig a hátrányos helyzetűeknek is segít munkát találni.
A Diakónia Alapítvány által működtetett sepsiszentgyörgyi Írisz Házban működő iroda tevékenységének hátterét a 2006-ból származó 448-as törvény biztosítja, amely szerint
A jogszabály alternatívaként felkínálja, hogy ha a cég nem tud két személyt foglalkoztatni, akkor egy személyt alkalmazzon, egynek pedig a bruttó munkabérét fizesse be az államkasszába. Ha ez a megoldás sem alkalmazható az adott cég esetében, akkor viszont a fogyatékkal élőket alkalmazó védett műhelyeket kell támogatni termékeik megvásárlásával.
Ezeket az előírásokat sok cégtulajdonos büntetésként értelmezi, legtöbben csak muszájból tesznek eleget annak a törvényi kötelezettségüknek, hogy a speciális munkaerő által is betölthető posztokat bejelentsék az Ergon irodának. Az elmúlt hónapban azonban több mint 20 megkeresésük volt a Kovászna megyében működő vállalkozások vezetőitől, hogy
– közölte Deák Attila, az Ergon irodavezetője.
Leventének az Ergon talált helyet a Madárlátta Pékségnél, és ő jól beilleszkedett a munkaközösségbe
Fotó: Ergon Iroda Facebook
Az Ergon a kétoldalú egyeztetés folyamán felméri, hogy milyen munkára alkalmas egy sérült személy,
Utóbbinak segítenek a beszokási időszakban, felügyelik a munkavégzését és együttműködését a munkaközösséggel.
A „speciális munkaerő” ritkán alkalmazható 8 órára, legtöbbjük 4 vagy 6 órás programmal dolgozik, az orvosi véleményezéstől függően. Az azonban már többször bebizonyosodott, hogy
– mondta az irodavezető.
A közelmúltban például sikeresen elhelyezkedett előkönyvelőként, adatkezelőként egy mozgási nehézségekkel küzdő, de szellemileg ép személy, míg egy enyhe szellemi fogyatékkal élő egy pékségben találta meg a helyét. Az egyik húsfeldolgozó és -árusító cég üzletében is hosszú ideje dolgozik egy árufeltöltő, Kovászna városában pedig egy hölgyet eladóként alkalmaztak.
Jelenleg a munkaerő-közvetítő várólistáján hét személy van, akivel már elkezdtek egyfajta együttműködést, megtörténtek a felmérések. Az egyik sepsiszentgyörgyi építőipari kft. már hagyományosan alkalmaz megváltozott munkaképességűeket, fogyatékkal élőket, jelenleg pedig egy árapataki asztalosműhellyel is tárgyalnak – nyújtott helyzetképet Deák Attila irodavezető.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!