Több százan élnek a város peremén, eldugott részeiben, improvizált, szőnyegfalas barakkokban Marosvásárhelyen. Két kis nyomortelepet térképezett fel a Divers Egyesület, hogy ráirányítsa a városvezetés figyelmét az ott élő emberekre, gyermekekre. Mi is elkísértük őket.
2021. december 09., 22:212021. december 09., 22:21
Fotó: Haáz Vince
Több százan élnek a város peremén, eldugott részeiben, improvizált, szőnyegfalas barakkokban Marosvásárhelyen. Két kis nyomortelepet térképezett fel a Divers Egyesület, hogy ráirányítsa a városvezetés figyelmét az ott élő emberekre, gyermekekre. Mi is elkísértük őket.
2021. december 09., 22:212021. december 09., 22:21
Guberált, adományba kapott anyagokból felépített otthonok
Fotó: Haáz Vince
A Divers Egyesület pályázati pénzalapokból térképezett fel két kisebb marosvásárhelyi nyomortelepet. Céljuk az volt, hogy felhívják a városvezetés, illetve az egész közösség figyelmét az ott élő emberekre, gondjaikra, és rávilágítsanak arra, hogy az illegális helyen, deszkából, szőnyegekből, paplanokból épített kunyhókban élőkre is oda kell figyelni.
Fotó: Haáz Vince
Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta,
Ilyen a Hidegvölgy egy része, de a Hegyalja és Bese utca is. Az egyesületük azonban most két kisebb telephelyet mért fel, egyet a Băneasa utcában, egyet pedig a Maros-parton. Mindkét helyen sajátos állapotoknak, különböző egyéni és családi sorsoknak voltak szemtanúi, éppen ezért úgy vélik, hiba lenne őket egyként kezelni, egyforma megoldást kínálni nekik.
Fotó: Haáz Vince
Koreck Mária szerint fontos, hogy a hivatal, a hivatalosságok meglássák, megértsék ezeket a helyzeteket, és úgy próbáljanak megoldásokat találni. Véleménye szerint
meg kell találni azt a módot, amellyel hosszútávon és érdemben lehet segíteni.
Csütörtökön Koreck Mária találkozott a városháza szociális igazgatóságának vezetőjével, a szociális ügyekért felelős alpolgármester, Alex György tanácsadójával, de a városháza pályázatíró irodájának igazgatójával is. A beszélgetés során elhangzott: fontos, hogy a mélyszegénységben élőket is meg kell kérdezni, hogy ők mit szeretnének, és nagy hangsúlyt kell fektetni a gyermekek oktatására, beiskolázásra. Megtudtuk, hogy az elkövetkező időszakban jelentős uniós pénzalapokra lehet majd pályázni a tisztázatlan terültek tulajdonjogának a rendezésére és a szegénység felszámolására. A pályázatok megvalósításához azonban szükség lenne a városháza és a szociális egyesületek, alapítványok szorosabb együttműködésére, egymás munkájának támogatására.
Fotó: Haáz Vince
Koreck Mária elmondta, hogy az Ady-negyedben lévő szociális lakások felújításakor a lakók egy részét a Băneasa utcába, konténerekbe költöztették.
Így élnek azóta is, az út szélén, paplanokból, deszkákból, szőnyegekből épített házakban. Összesen 63-an laknak ott, azaz 16 család 31 gyermekkel, embertelen körülmények között. Romák és nem romák ugyanazon nehéz sorson osztozva, kicsi és pici gyermekek kilátástalan jövővel. Vizük nincs, az áramot áramfejlesztővel állítják elő, esténként pár órányi fényt 30 lejnyi üzemanyagból. A családfenntartók általában dolgoznak, élelmet biztosítva népes családjuknak. Itt mindenkinek igazi fedél kellene a feje fölé, és iránymutatás.
Fotó: Haáz Vince
A Maros-parton 12 család él, összesen 76 személy, ők is nagyjából az Ady negyedből kerültek ide. Itt valamivel jobbak a körülmények, a házaknak van deszkafala, a lakók közül is többen dolgoznak. Azt sérelmezték, hogy
Úgy tudják, hogy a telek, amelyre otthonaikat felhúzták a városé, és szeretnék, ha engedélyt kapnának, hogy „valódi házakat” építsenek. A helyszínen lévő illetékesek megígérték: utána néznek, hogy ez lehetséges-e.
Fotó: Haáz Vince
Koreck Máriától megtudtuk, hogy a két nyomortelepen tapasztaltakat, a felmérés során összeszedett adatokat pénteken a SAVE – Esélyegyenlőség a marosvásárhelyi informális települések lakói számára című konferencián mutatják be a Kultúrpalota kistermében, 10 órától. A konferenciára hivatalosak a városi tanácsosok, de más illetékesek is, hiszen a civilek és állami hatóságok csakis közösen tudnak megoldásokat nyújtani a mélyszegénységben élők számára.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Rendhagyó turisztikai kalauz látott napvilágot Háromszéken. Az Erdélyiek Budapesten egy olyan válogatás, amelyben Török Árpád sepsiszentgyörgyi földrajz-biológia szakos tanár a magyar főváros látnivalói közül az erdélyi kötődésűeket veszi számba.
Interaktív, informatív és élménydús kiállításon elevenedett meg Bolyai Farkas és fia, Bolyai János emblematikus karaktere Székelyudvarhelyen.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedd reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) öt erdélyi megyére.
Adventi koszorúkat és kopogtatókat készíthetnek az ügyes kezű nők, Marosvásárhelyen kedden délután a Női Akadémia szervezésében.
Új forgalmi rend lép érvénybe Kézdivásárhelyen: december 2-tól, hétfőtől egyirányúvá válik a Bethlen Gábor utca.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
3 hozzászólás