Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót

Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót

Fotó: Tuchiluș Alex

A migráció kérdéséről, és ezen belül elsősorban arról beszélgettek szerdán Tusványoson a Mátyás király udvarban, hogy Európának az életét hogyan alakította át az elmúlt nyolc-kilenc év migrációs politikája.

Péter Beáta

2024. július 24., 20:422024. július 24., 20:42

2024. július 24., 20:432024. július 24., 20:43

Az MCC Migrációkutató Intézete Láncreakció címmel tartott beszélgetést a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Marsai Viktort, a Migrációkutató Intézet igazgatóját, Demkó Attilát, az MCC biztonságpolitikai szakértőjét és Sayfo Omart, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetőjét Nádori Teodóra, a Hír Tv Láncreakció című műsorának műsorvezetője kérdezte.

Az elmúlt hetekben nagyon sokat lehetett arról hallani, hogy a párizsi olimpiát milyen biztonsági intézkedések mellett rendezik meg. Heteken keresztül szó volt arról is, hogy akár el is halaszthatják az olimpiát, mert a terrorfenyegetettség olyan magas. Most a legutóbbi hírek arról szóltak, hogy

44 ezer kordont állítottak fel Párizs belvárosában, több száz katona és rendőr őrzi ott a biztonságot egy nagyon kis területen.

A Szajnába szonárokat helyeztek el, illetve különböző gátakat építettek, mert olyan magas a terrorkészültség. Hogyan alakulhatott ki ez a folyamat, és hol tartunk most? – tette fel a kérdést a moderátor.

Demkó Attila rámutatott, a folyamat Franciaországot tekintve a 70-es, 80-as évek óta tart: munkaerőhiány, jelentős betelepülés volt francia gyarmatokról, Algériából, Marokkóból, de más országokból is, és az integráció nem sikerült. Ezek azok a jelenségek, amiket most nagyban látunk, elsősorban a francia külvárosokban, a nyolcvanas évek elején jelentek meg. Akkor voltak az első ilyen típusú zavargások.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Mint mondta, vannak olyan negyedek Franciaországban – és maguk a franciák mondják –, ahol a köztársaság törvényei már nem érvényesülnek, vagy csak részlegesen. „Ez egy nagyon hosszú folyamat, és ma ott tartunk, hogy

az Európai Uniónak a legnagyobb katonai hatalma évek óta sok ezer katonát kell a saját utcáin állomásoztasson azért, hogy kisegítse a rendőrségét.

Ez már nem az a világ, amikor maga egy rendőri vagy egy csendőri erő elég ahhoz, hogy egy fontos európai ország utcáin rend legyen. És még ez se elég ahhoz, hogy teljesen biztonságban érezhessék magukat.”

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Nádori Teodóra utalt arra, nemrégiben egy könyv is napvilágot erről, a Kié itt a tér? címmel. Kiemelte, nagyon sokszor a nyugati sajtóban szinte letagadják azt, hogy léteznek no go zónák, és úgy tesznek, mintha az integráció működne.

Sayfo Omar: halmozott probléma van

Sayfo Omar elmondta, az integrációnak a kérdése minden nyugat-európai országban más arcot mutat. Sehol nem jelenthető ki, hogy tökéletesen sikerült, de sok helyen bizonyos csoportoknál vannak sikerek, tehát nem beszélhetünk teljes kudarcról.

„Franciaországban azért is nagyon problémás ez a helyzet, mert a bevándorlók kezdetektől fogva a többségi társadalomtól fizikailag is távol, külvárosokban lettek elhelyezve, tehát még az a napi interakció sem volt meg, ami mondjuk Németország esetében igen, ahol például belvárosokba érkeztek a török vendégmunkások, és közelebbi kapcsolatban voltak a német társadalommal, mint Franciaországban. Tehát

Idézet
a francia külvárosokban kialakultak olyan hibrid kultúrák, amelyek nyomokban tartalmazzák a kibocsátó országoknak a kultúráját,

átvettek elemeket az európai társadalmaknak a kultúrájából, és persze magukon hordozzák a tengeren túlról érkezett ellenkultúrát is, tehát azt az amerikai, akár hippo kultúrát, ami a társadalmon belüli kívülállósságot erősíti leginkább a fiataloknál.”

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

A párizsi nyári olimpiai játékokkal helyzetével kapcsolatban úgy véli, halmozott a probléma. Az egyik dolog a terrorveszély. 2015 óta Franciaországban, Nyugat-Európában megjelent és a hétköznapoknak is részei a terrortámadások. Az is tény ugyanakkor, hogy a titkosszolgálatok Franciaországban is kaptak olyan forrásokat, amiknek köszönhetően az elmúlt években igazán nagyszabású, nagy szervezettséget igénylő terrortámadások nem voltak. Ami ellen védtelen a francia társadalom, és ez általában egy európai jelenség, az a magányos támadóknak a kérdése, hiszen

valaki, aki a maga életében kudarcot vall, a maga radikális attitűdjét átcsatornázza bármilyen ideológiai, vallási radikalizmusba, majd vesz egy kést vagy baltát és ezzel végrehajt valamit, ez ellen nem lehet védekezni.

A probléma másik része a közbiztonságé. „Tehát a francia hatóságok, csendőrök, rendőrök szó szerint nagytakarítást végeztek Párizs utcáin az elmúlt hetekben, hónapokban, több mint tízezer illegális bevándorlót telepítettek, toltak ki a külvárosokon is kívülre. Ez is a jéghegynek a csúcsa, hiszen Franciaországon belül minimális becslések szerint 700 ezerre, maximális becslések szerint

Idézet
egymillióra tehető azon embereknek a száma, akik ott vannak az országban, és eltűntek a hatóság radarjáról.

Tehát valahol ott vannak, el kellene hagyniuk az országot, de nem hagyják, a kitoloncolások lassan haladnak. Tehát most ez egy szépségtapasz, amit a hatóságok véghez vittek. Párizs belvárosában már nincsenek illegális sátortáborok. Kérdés, hogy mi lesz azután, hogy a véget ér az olimpia.”

Szóba jött az importált konfliktusok kérdése is

A nyugat-európai városokban elkezdtek vezető pozícióba kerülni migrációs hátterű emberek, de ők maguk sem feltétlenül bírnak ezzel a fajta tömeggel és a szélsőséges megnyilvánulásokkal – merült fel.

Marsai Viktor kiemelte, ennek kapcsán két probléma is van. Az egyik az importált konfliktusoknak a kérdése. Elsősorban a frissen érkezett, tehát a 90-es évektől érkezett bevándorló tömegesen, általában illegális módon érkezett bevándorlóközösségek esetében, hogy ők hozzák magukkal a kibocsátó országoknak a konfliktusait, vagy a belsőket, vagy az országok közti konfliktusokat.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

A másik probléma, hogy ezek a külvárosi fiatalok, akik egyébként nem feltétlenül kötődnek az iszlámhoz, kit fogadnak el autoritásnak, kinek a szavára hallgatnak.

Nagy Britanniához kötődik az a hír, hogy a Munkáspárt a foglyok 40 százalékát szabadon akarja engedni, merthogy olyan mértékben zsúfoltak már a börtönök – mondta Nádori Teodóra, aki arra volt kíváncsi, hogy ez mit jelent biztonságpolitikai szempontból.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Demkó Attila hangsúlyozta, ezzel az egész nyugati világ küzd, szinte minden országban tele vannak a börtönök, és nagyon nehéz elrettenteni egyébként sok elkövetőt, akár embercsempészt, akár egyszerű mezei bűnözőt attól, hogy elkövesse a bűncselekményt, hiszen eleve

a törvényeink nagyon sokszor inkább az elkövetőt vagy az elkövető jogait védik, mint az áldozatét.

Tehát ezzel eleve van egy nagy filozófiai probléma a nyugati világban. Nemcsak a bűnözés, a terrorizmus is növekszik.

„Ha megnézzük az iszlamista terroristáknak a hátterét, nagyon sokan bűnözői hátterűek, tehát nem arról van szó, hogy ezek tizenéves koruktól kezdve a Koránt tanulmányozzák és mélységesen hisznek a Korán minden egyes sorában, és azt kívülről tudják. Hanem nagyon sokszor arról van szó, hogy bűnöző életmódot folytatnak, és aztán a börtönben világosodnak meg. Tehát az iszlamista terrorizmus egyik keltetője a francia, a brit, a német börtön.”

Az erkölcsös az lenne, ha...

A beszélgetésen arról is szó esett, hogy gyakran hallani a nyugat-európai politikusoktól, hogy nekünk itt Európában azért is kell befogadnunk azokat a migránsokat, akik ide akarnak jönni, merthogy ők mennyire szegények, hogy őnekik joguk van a jobb életre, és ettől Európának egyébként is jobb lesz.

Az első nagyon fontos dolog, hogy Európának be kellene tartania a saját törvényeit. Európa szinten milliós számról beszélünk olyanokról, akiknek semmiféle jogalapjuk nincsen itt tartózkodni. És mégsem azt az erőfeszítést látjuk, hogy hogyan próbálják hazavinni ezeket az embereket az egyes tagállamok, hanem azt, hogy hogyan próbáljuk az emberi jogaikat megvédeni, legalábbis néhány nyugat-európai fővárosban.

Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Mint elhangzott, óriási számokról van szó, és nagyon nem mindegy, hogy milyen üzeneteket küld Európa. Most nagyon vegyes üzenetek érkeznek, legfőképp az, hogy „hát nem olyan jó, hogy jöttök, de tulajdonképpen, ha ideértetek, akkor úgysem fogunk hazaküldeni benneteket.” Ez a fajta kettős kommunikáció, amit Brüsszel folytat, és az elmúlt 8–9 évnek az intézkedései, nemcsak az európaiak számára veszélyes környezetet hoztak létre, hanem tulajdonképpen azok az emberek is veszélybe kerülnek, akik megpróbálnak Európába átjönni, tragédiák százai, ezrei történnek – a tengeren való átkelés során és a szaharai utakon.

Ezért bizonyos értelemben azok a felelősek, akik nyitottnak tartják Európát és ezt kommunikálják. Afrikát sokkal jobban lehetne segíteni azzal, ha abból a pénzből, amelyet az Európán belüli beilleszkedésükre fordítanak, a mezőgazdaságukat fejlesztenék. Az erkölcsös az lenne, ha ott, az adott helyen segítenének.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?

Kerekasztal-beszélgetésen mutatták be az Andreanum 800, Az európai önrendelkezés kezdetei a Magyar királyságban című könyvet Tusványos első napján. A panelbeszélgetés során szó esett arról, miért volt fontos az Andreanum 1224-ben, és miért fontos most is.

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?
2024. július 24., szerda

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk

Háború és béke – Kül- és biztonságpolitikai korszakváltás határán címmel tartottak beszélgetést Tusványos első napján a Lőrincz Csaba-sátorban. Hogyan változik a geopolitikai helyzet, és melyek erre a legfontosabb kérdések és válaszok?

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk
2024. július 24., szerda

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak

Elkezdődtek a munkálatok a Gyergyószentmiklóst Maroshévízzel összekötő és a várost átszelő országút, illetve a Tűzoltó utca találkozásánál. Egy új körforgalmat építenek, ezért az ott több száz éve álló kőkeresztet elmozdították.

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak
2024. július 24., szerda

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán

Valószínűleg egy villámcsapás miatt gyulladt ki egy gazdasági épület Szentegyházán szerdán.

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán
2024. július 24., szerda

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját

A Honeybeast nem tartja magát zárkózottnak, számukra rendkívül fontos, hogy a rajongóikkal személyes kapcsolatot tudjanak kialakítani. Közönségtalálkozón beszéltek a dalszerzés folyamatáról, az együttes dinamikájáról.

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját
2024. július 24., szerda

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók

Nem fogadta kegyeibe az időjárás eddig a tusványosozókat: kedden a nyitókoncertek előtt esett, szerdán délután pedig előbb két óra körül szakadt le az ég, egy-két órás szünet után aztán másodjára is.

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók
2024. július 24., szerda

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül

Erdélyiek, vajdaságiak, kárpátaljaiak, muravidékiek, olyan magyarok, akik az anyaország határain túlról erősítik a nemzeti egységet – létezünk, tudunk egymásról, mégsem kapcsolódunk igazán.

A határokon túl, egy nemzetként, sztereotípiák nélkül
2024. július 24., szerda

A fa eléri azt az életkort, amikor ki kell vágni

A politikusok szerepéről az erdővédelemben témában beszélgetett Nagy István agrárminiszter és Tánczos Barna szenátor Tusványos második napján. A beszélgetés során szó esett Magyarország és Romániai erdészeti kérdéseiről.

A fa eléri azt az életkort, amikor ki kell vágni
2024. július 24., szerda

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam

Felemelő ünnepségen búcsúztatták el szerdán azt a több mint háromszáz magyar végzős hallgatót, akik idén fejezték be tanulmányaikat a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetemen. Évek óta külön szervezik meg a magyar végzősök ballagását.

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam
Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam
2024. július 24., szerda

Elballagot az utolsó MOGYE-s évfolyam

2024. július 24., szerda

Az identitás erősítésében fontos szerepet játszanak a támogatások

Az identitás erősítésének fontosságáról és az ebben szerepet vállaló Nemzetpolitikai Államtitkárság programjairól tartott beszámolót Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Tusványoson.

Az identitás erősítésében fontos szerepet játszanak a támogatások
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!