A Tamási Áron Színház az 1950-es években nyerte el jelenlegi arculatát
Fotó: Planshow
Idén elkezdődik a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház felújítása, ami mind az intézmény, mind a városlakók számára „izgalmas” folyamatnak ígérkezik. A végeredmény egy modern, ám sokkal kisebb nézőtérrel rendelkező színház lesz.
2025. január 30., 18:092025. január 30., 18:09
„Jelenleg a közbeszerzési eljárás utolsó fázisában vagyunk, annak eredménye, vagyis a kivitelező kiléte csak február 3-án derül ki” – árulta el érdeklődésünkre Pál Ferenczi Gyöngyi színházigazgató.
Az eredetileg három évre tervezett felújítás során a színház homlokzatának visszaadják az eredeti arculatát, ám a falak között nagy változások zajlanak, és a főépület hátsó részére még ráhúznak egy emeletet. Ugyanakkor próbateremmel, több színészöltözővel is bővül majd az intézmény, amire nagy szükség mutatkozik.
A Tamási Áron Színház főépületének felújítása és bővítése a munkálatok későbbi fázisában történik, így a nagyteremben még változatlanul megtarthatják az előadásokat
Fotó: Planshow
A munkálatokat a főépület mögötti, szolgálati lakásokat és raktárakat magába foglaló D-tömbnél kezdik, erre az évre annak és az irodákat magába foglaló C-épülettömbnek a részleges felújítása szerepel az ütemtervben, de az, hogy milyen mértékben tudnak haladni, elsősorban az intézményfenntartó önkormányzat költségvetésétől és több más tényezőtől is függ.
– közölte az igazgatónő.
Annak ellenére, hogy az előadótermet magába foglaló főépülethez most nem nyúlnak hozzá, „forgalmas lesz” az a két kis utca, ahol az előadások díszleteit mozgatják – már ez a változás is kihívást jelent a napi munka során. Pál Ferenczi Gyöngyi szerint a munkálatok próbára tehetik a társulatot és a közösséget is, ezért fokozott türelmet kérnek mindenkitől.
A felújítás során az egykori városháza fog megszépülve visszaköszönni ránk
Fotó: Planshow
A színház átalakítása azt a célt szolgálja, hogy egy korszerű infrastrukturális lehetőségeket biztosító épület, illetve a 21. századhoz méltó színháztechnika és térélmény jöjjön létre.
Az 1856-ban épített színházat többször átépítették, épületrészeket toldottak hozzá, 1899-ben renoválták – akkor városházaként működött. A mostani felújítás során kibontják az 1950-es években befalazott ablakokat, és visszaépítik a homlokzati erkélyt is.
Jóváhagyta a Tamási Áron Színház felújításának dokumentációját pénteki rendkívüli ülésén Sepsiszentgyörgy képviselő-testülete. A munkálat során visszaállítják az eredeti homlokzatot, a falak között a kor igényeinek megfelelő tereket alakítanak ki.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!