A bejárat hasonló marad, minden más változik
Fotó: Tuchiluș Alex
Jóváhagyta a Tamási Áron Színház felújításának dokumentációját pénteki rendkívüli ülésén Sepsiszentgyörgy önkormányzati képviselő-testülete. A munkálat során visszaállítják az eredeti homlokzatot, a falak között viszont a korszerű igényeknek megfelelő tereket alakítanak ki. A részletekről Pál-Ferenczi Gyöngyi színházigazgatót és az átalakítást tervező Planshow-iroda vezetőjét, Zsigmond Pál műépítészt kérdeztük.
2024. február 13., 13:452024. február 13., 13:45
Pál-Ferenczi Gyöngyi, a Tamási Áron Színház igazgatója elmondta, hosszas egyeztetések előzték meg a dokumentációban jelzett funkcióváltásokat, amelyek már azelőtt elkezdődtek, hogy ő a színház élére került volna;
Ő arra törekedett, hogy egy olyan épület jöjjön létre, amely korszerű infrastrukturális lehetőségeket biztosít, és amelyben a színháztechnika és a térélmény a 21. századhoz méltó legyen.
Most és a felújítási terveken. Kibontják a befalazott abakokat és visszaépítik az erkélyt. Képek forrása: Planshow
Az egykori sepsiszentgyörgyi városháza nagyterme nem igazán alkalmas színházteremnek, rossz az akusztikája, és kifűteni is nehéz. Nagy hidegben a színpad mögötti nagy fűtőtestek nem tudják kimelegíteni a termet, a nyári melegekben viszont a hőségtől szenvednek a színészek.
részletezte az igazgatónő az okokat, amelyek miatt égető a változtatás.
Még akkor is muszáj változtatni, ha ez majd a város rendezvényszervezőinek okoz fejfájást: fel kell áldozni ugyanis egy 400 főt egyszerre befogadni képes termet. És a rendezvényekben bővelkedő városban sokszor okozott gondot eddig is a megfelelő befogadóképességű terem, a színháztermen kívül ugyanis csak a megyei könyvtárban van egy nagyobbacska, 130 férőhelyes, és néha a Babeș–Bolyai-egyetem is befogad egy-egy konferenciát, előadást. A Krisztus Király templom ugyan már sokszor volt koncerthelyszín, de nem minden előadásnak alkalmas az a tér. A Sepsi Aréna pedig már az ezreknek szóló rendezvények helyszíne.
– mondja erre Pál-Ferenczi Gyöngyi, ezért egy amfiteátrum jellegű nézőteret képzeltek el, mobil, 130 fős nézőtérrel és 60 személynek helyet nyújtó karzattal. Ennek az is következménye lesz majd, hogy többet, többször kell majd játszaniuk a színészeknek.
Képek forrása: Planshow
A felújított színházépületben helyet kap majd egy próbaterem is, jelenleg ugyanis le kell állnia a próbafolyamatnak, mikor átépítések zajlanak a színpadon – magyarázta az intézményvezető. Az a gond viszont továbbra is fennmarad, hogy a díszleteket a városon kívül kell raktározni, így ki- és beszállításuk sok energiát és időt felemészt. Ha ez nem így lenne, sokkal több előadást tudna játszani a társulat – vélekedett az igazgatónő.
Az önkormányzati képviselők elé terjesztett dokumentációból kitűnik, a színház négy épülettömbjének mindegyikén külső-belső változtatások lesznek:
a főtéri homlokzatot visszaállítják eredeti formájába, amilyen az 1950-es években megejtett felújítás előtt volt;
átépítik a nagytermet, újratervezik a színészöltözőket, vendégszobákat és díszletraktárt befogadó, valamint a Cimborák Bábszínház székhelyéül szolgáló B- és C- épületek helyiségeit, hogy azok funkcionálisabbak legyenek;
a D-épületrészben, ahol most szolgálati lakások és raktárak vannak, kapnak majd helyet az irodák és kereskedelmi helyiségeket alakítanak ki bennük.
A színházat a mozgáskorlátozott nézők számára is megközelíthetővé teszik (külön liftet építenek be számukra), és az akadálymentességet a mosdókban is érvényesítik. Ugyanakkor a színházépületet ki is bővítik, a hátsó udvar felé eső oldalon még egy emeletet ráépítenek, hozzátoldanak egy próbatermet, több színészöltözőt saját zuhanyzókkal.
Visszaállítják a történelmi homlokzatot
Fotó: Tuchiluș Alex
Az átépítés tervezésekor a színházat fenntartó városi önkormányzat azt a célt is szem előtt tartotta, hogy az épületrészekben bizonyos terek kereskedelmi célból felszabaduljanak, és a városmagban megnyílhassanak a kis sétálóutcák, amelyek átjárhatóvá teszik a központban levő épületkonglomerátumot és a szűk, zárt udvarokat.
Zsigmond Pál szerint sok szempontnak kellett megfelelni a tervezéskor. A színházépület 1856-ra lett kész, 1899-ben felújították, akkor városházaként működött, egy kisebb színpadot is magába foglalt – taglalta.
Az intézményfenntartó és a működtető kéréseinek figyelembevételével a nagyteremben elbontják a színpadot, és egy sík padlójú terembe szerelnek be emelkedő széksorokat, melyek össze-, illetve a terem egyik vagy másik végébe eltolhatók lesznek (mint a Sepsi Arénában). Azért lesz ez így, mert
A színház frontján még jelentősebb változások következnek be: az egykori homlokzati ablakokat, melyek ma be vannak falazva, megnyitják, és visszaépítik az erkélyt, amely ott díszlett. A hátsó udvarokban vendéglátó- és kereskedelmi egységek is helyet kapnak: a színházbüfé mellett is lesz egy újabb, illetve a ganggal szemben.
A felújítás némi káosszal is jár...
Fotó: Tuchiluș Alex
Az eddig említett követelmények mellett a tűzvédelmi szempontoknak is meg kell felelni: minden épületrészben nagyon rövid menekülőutakat alakítanak ki, amihez meg kell nyitni egy lépcsőházat (a Tribel hátsó udvarában), ahonnan a polgármesteri hivatalból, de a színház irodákból is hamar ki lehet jutni. Egyes folyósokat le kell zárni, és nyilván a nagyterem tűzbiztonságát is szükséges szavatolni. Ráadásul a műemlékvédők elvárásainak is eleget kellett tenni.
A dokumentáció szerint a kivitelezés időtartama három év, de a hazai valóság ritkán igazodik a papírformához. Mint megtudtuk, a színházvezetés célja, hogy ez idő alatt se maradjanak el a bemutatók, előadások. Remélik, megoldható lesz majd, hogy a melléképületekkel kezdjék a felújítást, és így a nagyterem még sokáig használható marad.
A megvalósíthatósági tanulmány jóváhagyása után a műszaki terveket is el kell készíteni, ezt követően lehet majd elkezdeni keresni a kivitelezőt.
Már a közösségi futás előtt több adomány folyt be a Fuss Neki! Gyergyó 3. kiadásába bekapcsolódó szervezetek projektjeinek támogatására, mint tavaly. Szombaton teljesítik a nagykövetek a bevállalt kilométereket, ami újabb lendületet adhat az adakozáshoz.
Még négy napig igényelhetik a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán a helyi költségvetésből biztosított támogatást a marosvásárhelyi székhelyű, jogi személyiségű egyesületek, alapítványok és ezek társulásai.
Taktikai hadgyakorlatot tartanak a román hadsereg szárazföldi egységei szeptember 26–29. között a sepsiszentgyörgyi gyakorlótéren.
Teljes útzárat vezettek be a rendőrök egy autóbaleset miatt Szőkefalván, ahol két személygépkocsi ütközött össze és hárman megsérültek.
A kormány szerdán jóváhagyta a Román Postával való együttműködés jogi keretét, hogy a postai dolgozók kézbesíthessék az adóamnesztiáról tájékoztató leveleket és a címzettek kifizethessék nekik az adóhátralékukat.
Súlyos autóbaleset történt Marosvásárhelyen csütörtökre virradóan, amelynek során öt személy megsérült, közülük ketten súlyosan.
Október 6-ig iratkozhatnak fel a belügyminisztérium érettségi utáni szakképzéseire azok, akik rendőri, csendőri, határrendőri vagy tűzoltói karrierre vágynak – közölte szerdán a szaktárca.
A 2022-es évet nagyon nehéz időszakként élte meg a vállalkozók többsége, amely alól a székelyföldi vállalkozók sem kivételek. Az orosz-ukrán háború következményei sok területen megkeserítették nemcsak a munkavállalók, de a vállalkozók hétköznapjait is.
Borsos, 45 ezer lejes bírsággal sújtotta a Kovászna Megyei Környezetőrség a bölöni és előpataki önkormányzatokat a területükön levő szeméthalmok, illegális lerakatok miatt.
Kedden távozott sepsiszentgyörgyi otthonából a 15 éves Keresztes Róbert-Szabolcs, aki azóta nem tért haza. kérik, hogy aki tud róla, hogy hol tartózkodhat jelezze a rendőrségen.
szóljon hozzá!