Kozán István
2023. március 09., 10:192023. március 09., 10:19
A hatalommal visszaélés egyik finom és gyakori formája a személyre szabott álláshirdetés. Aki állást keres, tudja, hogy miről van szó.
Csak néhány példa olyan álláshirdetésekre, amelyek esetében felmerül a gyanú, hogy személyre szabottak. És ezek az állások minden esetben állami munkahelyek, ahol egy ideje nagyon jók a fizetések, sok a szabadnap, rengeteg a plusz járulék, például üdülési jegy, „nem öl meg a munka”, könnyen lehet betegszabadságot kérni, és a végén magas nyugdíjponttal lehet majd nyugállományba vonulni.
Kétségtelenül fontos tényezők mindezek. Így már csak
A romániai munkaerőpiac katasztrofális felhígulását hozta az a folyamat, ahogy az elmúlt egy évtizedben jelentősen felértékelődtek az állami munkahelyek – ezzel párhuzamosan pedig értékét vesztették, lesilányultak a magánszektor betöltésre váró munkahelyei. És mindezt naponta tapasztalhatjuk. Beszélgetéseink során egyre többször hangzik el a következő kérdés:
A minőségjelző ez esetben nyilván nem arra vonatkozik, hogy a „képességeimnek megfelelő munkakör”, sokkal inkább egy olyan „jó melóra”, amely esetében magas a bérezés – és ismételten, „nem öl meg a munka”. Ám akinek tudomása van egy „jó állásról”, az az esetek többségében rögtön hozzá is teszi: csakhogy
És itt jutunk el, a fentebb bemutatott néhány példán keresztül, a „kiválasztás” módszerének kifinomultságához: a meghirdetett álláshirdetésnek valahol tartalmaznia kell egy olyan kitétet, amiről lerí, hogy azt bizony személyre szabták. Ha elsőre nem fedezzük fel a csapdát, fókuszáljunk az „előnyt jelentő” részekre, mert bizonyára ott lesz az, ami elveheti a kedvünket a jelentkezéstől.
Nem hiába jeleztük, hogy ezek a huncutságok gyakorlatilag csak az állami munkahelyekre vonatkoznak –
Ezzel szemben a magánszektorban tudjuk, hogy ki a tulajdonos (aki a „mi munkánkon gazdagszik meg”, „rajtunk hízik”), ő pedig már nem engedi meg magának, hogy olyan munkavállalót alkalmazzon, akik a rászabandó feladatot képtelen a legjobb tudása szerint elvégezni. Helyette inkább külföldi, mondjuk ázsiai munkavállalót szerződtet...
Címlapi illusztráció: 123rf
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
12 hozzászólás