Kozán István
2023. március 09., 10:192023. március 09., 10:19
A hatalommal visszaélés egyik finom és gyakori formája a személyre szabott álláshirdetés. Aki állást keres, tudja, hogy miről van szó.
Csak néhány példa olyan álláshirdetésekre, amelyek esetében felmerül a gyanú, hogy személyre szabottak. És ezek az állások minden esetben állami munkahelyek, ahol egy ideje nagyon jók a fizetések, sok a szabadnap, rengeteg a plusz járulék, például üdülési jegy, „nem öl meg a munka”, könnyen lehet betegszabadságot kérni, és a végén magas nyugdíjponttal lehet majd nyugállományba vonulni.
Kétségtelenül fontos tényezők mindezek. Így már csak
A romániai munkaerőpiac katasztrofális felhígulását hozta az a folyamat, ahogy az elmúlt egy évtizedben jelentősen felértékelődtek az állami munkahelyek – ezzel párhuzamosan pedig értékét vesztették, lesilányultak a magánszektor betöltésre váró munkahelyei. És mindezt naponta tapasztalhatjuk. Beszélgetéseink során egyre többször hangzik el a következő kérdés:
A minőségjelző ez esetben nyilván nem arra vonatkozik, hogy a „képességeimnek megfelelő munkakör”, sokkal inkább egy olyan „jó melóra”, amely esetében magas a bérezés – és ismételten, „nem öl meg a munka”. Ám akinek tudomása van egy „jó állásról”, az az esetek többségében rögtön hozzá is teszi: csakhogy
És itt jutunk el, a fentebb bemutatott néhány példán keresztül, a „kiválasztás” módszerének kifinomultságához: a meghirdetett álláshirdetésnek valahol tartalmaznia kell egy olyan kitétet, amiről lerí, hogy azt bizony személyre szabták. Ha elsőre nem fedezzük fel a csapdát, fókuszáljunk az „előnyt jelentő” részekre, mert bizonyára ott lesz az, ami elveheti a kedvünket a jelentkezéstől.
Nem hiába jeleztük, hogy ezek a huncutságok gyakorlatilag csak az állami munkahelyekre vonatkoznak –
Ezzel szemben a magánszektorban tudjuk, hogy ki a tulajdonos (aki a „mi munkánkon gazdagszik meg”, „rajtunk hízik”), ő pedig már nem engedi meg magának, hogy olyan munkavállalót alkalmazzon, akik a rászabandó feladatot képtelen a legjobb tudása szerint elvégezni. Helyette inkább külföldi, mondjuk ázsiai munkavállalót szerződtet...
Címlapi illusztráció: 123rf
Kozán István
Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.
Kocsis Károly
A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.
Szüszer Róbert
Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?
Kozán István
Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.
Kozán István
Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.
Kozán István
Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.
Kozán István
Oly sok megaláztatás és arculcsapás után szombaton délelőtt, ha csak egy kis időre is, de végre nem másodrendű állampolgároknak érezhettük magunkat itthon, Romániában – a csendőrségnek hála.
12 hozzászólás