A 2003-ból származó 41. számú kormányhatározat szabályozza a névváltoztatás lehetőségét
Fotó: Veres Nándor
Bár sokan szeretnék nevüket a magyar helyesírás szabályai szerint látni a személyi irataikban, kevésbé vannak tisztában azzal, hogy ez miként lehetséges. Pedig törvény szabályozza a névváltoztatást, amely ha indokolt, akkor lehetséges.
2020. november 07., 11:572020. november 07., 11:57
2020. október 20., 11:102020. október 20., 11:10
A Maros megyei lakosságnyilvántartó hivatalban érdeklődtünk arról, hogy aki meg szeretné változtatni a nevét, hová fordulhat és milyen lehetőségei vannak. Codruța Sava igazgató elmondta, a polgármesteri hivatalok feladatkörébe tartozik a névváltoztatás. A 2003-ból származó 41. számú kormányhatározat pontosan leírja, milyen esetekben kérheti valaki a nevének a megváltoztatását.
„Többféle okból szoktak névváltoztatást kérni: elsősorban a helyesírási, illetve nyelvi szabályok miatt, továbbá akkor, ha a család- vagy személynevük nem felel meg, mert idegenül cseng, vagy az illető megismeri a vér szerinti szüleit és szeretné felvenni azt a nevet, amit születésekor adtak neki” – sorolta az igazgatónő, hozzátéve,
A törvény szerint lehet kérni a névváltoztatást abban az esetben is, ha az igénylőnek a szülei korábban nevet változtattak és szeretné ő is azt a nevet viselni a továbbiakban, vagy ha a család egyik tagjának eltérő neve van és szeretné, ha az a név szerepelne az irataiban, mind a többi családtagé. Vagy ha házasságkötéskor a felek egymás nevét felvették, de később, mondjuk válás után ki-ki szeretné a saját nevét visszaszerezni. Akkor is igényelhető a névcsere, ha valaki a szakmai vagy a művésznevén válik ismertté, népszerűvé, és szeretné azt a nevét hivatalosítani.
Aki tehát elhatározza magát, hogy Alexandruból Sándor, vagy Elisabetből Erzsébet lesz hivatalosan is, az annak a városnak vagy községnek a polgármesteri hivatalánál kell kérvényeznie, ahol lakik. A kérvényhez a következő iratokat kell csatolnia: személyi igazolvány eredetije és másolata, a külföldön élő román állampolgároknak az útlevelüket, vagy amennyiben az nincs, egy igazolást az igazságügyi minisztériumtól az állampolgárságukról; esetenként házasságlevelet és a kiskorú gyerekek születési bizonyítványát, engedélyezett fordítótól egy igazolást, hogy a helyesírás szerint hogyan írják a nevét.
Meg kell indokolni a névváltoztatást. A polgármesteri hivatal anyakönyvi hivatalában egy új anyakönyvi kivonatot adnak, a régit pedig megsemmisítik.
Érdeklődésünkre a székelyudvarhelyi polgármesteri hivataltól megtudtuk, idén mindössze kilenc alkalommal kértek névváltoztatást. Ezek közül
„Nem jellemző, hogy névváltoztatást igényelnek Székelyudvarhelyen” – summázta Zörgő Noémi sajtószóvivő.
A Maros megyei nagyközségben, Vámosgálfalván sokan élnek a lehetőséggel, és akár a magyar helyesírás szabályai szerint kérik nevük átírását, akár, mert csúnyán hangzik a nevük – válaszolta érdeklődésünkre Balogh Elemér polgármester, hozzátéve, hogy
Ez idő- és pénzigényes, de sokan még ennek ellenére is vállalják, hogy a múlt rendszerben helytelenül írt, vagy román nyelvre fordított nevüket kijavítsák.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület soros ülésén.
Soron kívüli ülést tartott csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, a város költségvetését módosították. Többek között 337 ezer lejt hagytak jóvá a sajátos nevelési igényű gyermekeknek és 55 ezer lejt a Csíki Sportcentrumnak.
Szombaton indul a korcsolyaszezon Sepsiszentgyörgyon, a Sepsi Aréna melletti jégpályán – olvasható Antal Árpád polgármester Facebook-oldalán.
Többen is kilátogattak az elmúlt héten az építés alatt álló székelyudvarhelyi csillagvizsgáló környékére, annak ellenére, hogy az épületet körüli zöldövezeti rész kialakítása és a lombsétány befejezése is folyamatban van még, így nem látogatható.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).
Köd nehezíti a közúti forgalmat csütörtök reggel az ország több erdélyi megyéjében – figyelmeztetett a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
szóljon hozzá!