Tervek, fejlesztések. Az önkormányzatok többsége számos befektetéssel javítana az életkörülményeken
Fotó: Gábos Albin
Főként a korábbi években elkezdett beruházások befejezését tűzték ki célul ebben az évben a székelyföldi vidéki önkormányzatok, de új tervekből sincs hiány a községekben. A kezdeti nehézségek ellenére végül nem befolyásolták kedvezőtlenül tavaly a fejlesztési terveket a koronavírus terjedésének visszaszorítása érdekében hozott intézkedések, a legtöbb településen jól haladtak az elkezdett munkálatokkal.
2021. január 30., 21:522021. január 30., 21:52
2021. január 30., 22:432021. január 30., 22:43
Utak aszfaltozása, kultúrotthonok és iskolaépületek felújítása, sportpályák létesítése, víz-, szennyvíz- és gázhálózatok kialakítása, bővítése – ilyen és ezekhez hasonló fejlesztési elképzeléseket terveznek a székelyföldi községekben erre az évre.
Csíkszenttamáson elsősorban folytatni szeretnék az aszfaltozási munkálatokat, illetve elkezdenék a mezei utak korszerűsítését is, emellett pedig számos egyéb tervük van. Mint Kedves Róbert polgármester részletezte, a Szent Anna-feredőhöz villanyáramot vezetnének, és rendeznék a környékét. Kialakítanának továbbá egy piacteret, és a gázhálózat kiépítésére is nagyobb figyelmet fordítanának. Utóbbi esetében a pályázatuk még elbírálás alatt van, így az egy hosszútávú terv, ahogy egy egészségügyi ház építése is. Kedves Róbert szerint
A községi utak aszfaltozását például elvégezték, de a bejáratok kialakítása az idei évre maradt. A kultúrotthon felújítását idén kezdenék el, ahogy a piactér kialakítását is, és a polgármester reményei szerint be is fejeznék ezeket a munkálatokat az év végéig. Hozzátette: ha az aszfaltozási projekt a végére ér, a községi utak 99 százalékára aszfaltréteg kerül a községben, mindössze néhány kisebb zsákutca marad ki. A mezei utakra egy másik pályázati kiírás által kaptak finanszírozást, ezek aszfaltozását ebben az évben kezdenék el.
Az elkezdett munkálatok befejezésére helyezik a hangsúlyt Csíkrákoson Császár Attila polgármester elmondása szerint. Mint mondta, egy jelentősebb aszfaltozási munkálat nagy részét már tavaly elvégezték, ebben az évben pedig a végére szeretnének érni. Amint ez megtörténik, a községi utak 99 százaléka le lesz aszfaltozva ebben a községben is. Tavaly ősszel hozzáláttak ugyanakkor egy öt kilométeres mezei út korszerűsítéséhez, ennek is idén várható a befejezése.
Császár Attila is megerősítette, hogy nem hátráltatta a munkálatokat tavaly a járványhelyzet, sőt az online megoldásoknak köszönhetően esetenként még gördülékenyebbé is vált az ügyintézés.
A kultúrotthon tavaly elkezdett felújítását és kibővítését fejeznék be többek között ebben az évben Szentábrahámon. Simó Dezső polgármester szerint már csak az utolsó simítások maradtak hátra, jelenleg a konyhabútorok felszerelésével dolgoznak, és reményei szerint a tavasszal át is adhatják a létesítményt. Emellett három tervezési szerződést kötöttek, kettőt szabadidőparkokra, egyet pedig iskolafelújításra. Utóbbi a gagyi általános iskola épületére vonatkozik, és teljes körű, külső-belső felújítást terveznek, illetve bővítést és területrendezést is.
Ugyancsak Gagyban kapna helyet az egyik szabadidőpark is, amelyet a régi papilak területén alakítanának ki, az egyházi terület ugyanis hosszú idő óta kihasználatlanul áll. Parkosítás, sétányok kialakítása, egy faszerkezetű konferenciaterem építése, játszótéri elemek kihelyezése és egy kisebb sportpálya létesítése is szerepel a tervek között. A másik szabadidőközpont a Firtosmartonosban lévő régi óvodaépületnél kapna helyet.
Az időjárás miatt szünetelnek a munkálatok. Amint felmelegedik, folytatják a beruházások kivitelezését
Fotó: Beliczay László
A projekt keretében felújítanák az épületet, konyhát, ebédlőt és konferenciatermet alakítanának ki benne, illetve konyhából, fürdőszobából és egy szobából álló faházakat helyeznének el az udvaron. Utóbbi elképzelés célja, hogy legyen ahol a településre érkező vendégeket elszállásolni, mert jelenleg korlátozottak a lehetőségek ezen a téren. Emellett további sportolási- és szórakoztató elemek kapnának helyet a területen. A felsoroltak mellett aszfaltozási terveik is vannak, illetve kilátásba helyezték a szennyvízhálózat felújítását és kibővítését is, ezekre már előkészítették a dokumentációt, jelenleg a pályázati kiírásokra várnak. A napokban készülnek leadni továbbá egy pályázatot egy napközi építésére a községközpontban.
Kányád község több falujában akadozik az ivóvízellátás, ezért ennek a problémának a minél előbbi megoldását tekinti fő feladatának idén az önkormányzat – húzta alá érdeklődésünkre György Sándor polgármester.
Idén még legkevesebb három fúrást kell elvégezniük Székelypeteken, Székelydályán és Abránfalván. Miután ez megtörténik, és kiderül, hogy van víz, amely iható is, jöhet a következő lépés, mégpedig annak megtervezése, miként lehet bekötni ezeket a meglévő vízhálózatba. Emellett folytatják a telekkönyvezési folyamatokat, és tervezik az utcák aszfaltozását, illetve a napokban járt le a közbeszerzési eljárás egy új községháza építésére, így remélik, hogy ennek a kivitelezéséhez is hozzáláthatnak ebben az évben. Utóbbira 2,1 millió lejes támogatást nyertek.
Az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásaikat szeretnék befejezni Gyergyóalfaluban, a nehézséget az jelenti, hogy jelentős önrészt kell biztosítania ezekhez az önkormányzatnak. Gáll Szabolcs polgármester kifejtette: a mezei utak korszerűsítése, a kultúrház felújítása, egy közösségi ház létesítése és a szennyvízhálózat bővítése esetén mind nagy anyagi teher hárul az önkormányzatra, utóbbi pedig nem is uniós forrásokból valósul meg, az 1,8 millió lejes beruházást teljes egészében a hivatal finanszírozza. A mezei utak esetében 700 ezer lejes, a kultúrotthonnál 800 ezer lejes, a közösségi háznál pedig 1 millió lejes önrésszel kell számolniuk.
Emellett az Országos Beruházási Társaság (CNI) beruházásaként egy sportcsarnok is épülni fog ebben az évben a településen egy önkormányzat által vásárolt területen.
Gyulakuta község hat településből tevődik össze, és mindegyikben több fejlesztési elképzelése is van az önkormányzatnak, Varga József polgármester szerint ebben az évben 36,6 millió lejt készülnek elkölteni. Kelementelkén tavaly hozzáláttak egy kulturális központ építéséhez, és az általános iskola teljes körű felújításához. Közbeszerzést írtak ki továbbá a szennyvízhálózat kiépítésére is, erre a PNDL 2 nevű helyi fejlesztési országos program által nyertek 5,4 millió lej értékű támogatást. A kulturális központra a CNI-től kaptak támogatást 5,1 millió lej értékben, a munkálatokkal pedig jól haladtak, ezért a polgármester szerint várhatóan a következő három hónapban át tudják majd venni. Az általános iskola felújítását és kibővítését a Regionális Operatív Program több mint négy millió lejes támogatásával végzik.
Havadtőn a vezetékes víz és a csatornahálózat kiépítésén, a művelődési otthon külső-belső felújításán és kibővítésén, illetve a Kis-Küküllőt átszelő fahíd vasbeton szerkezetűre való alakításán dolgoznak. Előbbi esetében már az utolsó simításokat végzik, az 5,1 millió lej értékű beruházás befejezését márciusra várják.
A mintegy 50 méter hosszú, és 10 méter széles új híd befejezését augusztusra-szeptemberre tervezik.
Bordoson a művelődési otthon felújításán dolgoznak, Ravában pedig szintén a művelődési otthon felújítását tervezik, illetve az egészségügyi ház korszerűsítését. Csöbön a 47-es községi út aszfaltozását szeretnék elvégezni idén, ez az egyetlen útszakasz a községben, amelyet eddig nem korszerűsítettek, emellett pedig a művelődési otthont ebben a faluban is felújítják. A községközpontban, Gyulakután ugyancsak korszerűsítik a művelődési otthont, ez márciusra elkészülhet, emellett pedig a bölcsőde és nappali óvoda felújításán is dolgoznak, és az úgynevezett legénylakásban egy segítő központot hoznának létre az idősek és a hátrányos helyzetben lévők számára. Gyulakután továbbá egy sport- és szabadidőközpont kivitelezését is tervezik, az erre vonatkozó pályázat egyelőre elbírálás alatt van.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!