Fotó: Jakab Mónika
Egy kivételével az összes fontosabb Hargita megyei intézmény vezetője be van oltva az új típusú koronavírus ellen, munkatársaik körében viszont nagy eltéréseket mutatnak az átoltottsági arányok. Míg egyes intézményeknél száz százalékhoz közelít az immunizáltak aránya, máshol csak harminc százalék körül mozog.
2021. november 04., 22:052021. november 04., 22:05
2021. november 05., 10:272021. november 05., 10:27
Gyakran hangzik el a koronavírus-járvány ellen küzdő intézmények részéről, hogy oltakozásra buzdítják a lakosságot, arról viszont eddig kevés szó esett, hogy ők maguk éltek-e ezzel a lehetőséggel. Körképünkben tizenhat intézményvezetőt kerestünk meg, akiknek ugyanazt a három kérdést tettük fel. Egyrészt arra voltunk kíváncsiak, hogy beadatták-e a védőoltást, másrészt az általuk irányított intézményekben jegyzett átoltottsági arányra kérdeztünk rá, végül pedig annak jártunk utána, hogy bátorították-e a vakcina felvételére kollégáikat.
Mielőtt az említett kérdéseket a fontosabb intézmények vezetőinek szegeztük volna, először a saját házunk táján néztünk szét. Mint Kozán István, a Székelyhon napilap főszerkesztője elmondta, már az év elején megkapta a koronavírus elleni védőoltást, nemrég pedig a harmadik, emlékeztető dózist is. A közéleti újságírók esetében ugyancsak magas, 90 százalékos az átoltottsági arány, ami azt jelenti, hogy
Hozzátette: biztatásra, bátorításra nem is volt szükség a részéről, az újságírók saját megfontolásból adatták be a vakcinát már az év elején.
Ugyancsak három dózist kapott már Stelian Cimpoeşu, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének vezetője is, aki ennek ellenére beszélgetésünkkor koronavírus-fertőzéssel küzdött. Elmondása szerint feleségétől kapta el a fertőzést, amely igencsak megviselte. Mindezek után is azt gondolja azonban, hogy mindenkinek be kellene oltania magát, mert „nem vicc ez a betegség”.
Arra is kitért, hogy több ízben is bátorította a munkaközösséget a vakcina felvételére, kiemelve, hogy ez saját maguknak, a családjuknak és a kollégáiknak is előnyös lenne.
Iordan Ștefan Mircea, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője is már az elsők között, még az év elején megkapta a védőoltást. Emellett szeptemberben a betegségen is átesett, de csak nagyon enyhe tüneteket tapasztalt, és ez meglátása szerint a vakcinának köszönhető.
A főfelügyelő arra is kitért, hogy naponta terítéken van ez a téma az intézményben, folyamatosan biztatja a kollégákat a vakcina felvételére, és ezáltal felelősségvállalásra saját maguk és környezetük iránt.
Ugyancsak már az év elejétől immunizálva van Dan Iamandi, a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség vezetője is, az intézménynél dolgozóknak pedig mintegy 80 százaléka van beoltva a koronavírus ellen. Mint részletezte, mintegy 40 százalékuk saját meggyőződésből, az év elején vette fel a vakcinát, később pedig mások is követték a példájukat. Emellett ő maga is bátorította őket, mivel meglátása szerint nincs más megoldás a járvány legyőzésére.
Florin Stan, az erdőalji 61-es, Virgil Bădulescu hegyivadász dandár vezetője is megkapta már a védőoltást és a harmadik dózist is. A katonaságnál szolgálatot teljesítőknek továbbá mintegy 60 százaléka vette fel a vakcinát. Elmondása szerint bátorította őket az oltakozásra, mivel
Immunizálva van Marius Țepeluș megbízott Hargita megyei prefektus is, az első két dózist azonnal megkapta, amint lehetősége nyílt rá, és a közeljövőben az emlékeztető oltást is felveszi. Saját bevallása szerint teljes szívvel biztatta amennyit csak tudta a vakcina beadatására kollégáit, akiknek mintegy 80 százaléka élt is a lehetőséggel.
Három dózist kapott már Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője,
Mint részletezte, volt, aki az elsők között, saját meggyőződésből kérte az oltást, mások tanácsot kértek tőle, és mindössze két-három kolléga maradt, akik egyelőre nem vették fel a vakcinát. Hozzátette: a munkaközösségük nagy része, akik szakmailag megfelelően tájékozottak, kifejezetten várták ezt a lehetőséget, és amint megjelent az oltóanyag, azonnal beadatták.
Még nem kapta meg ugyanakkor a koronavírus elleni védőoltást Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója. Mint érdeklődésünkre elmondta, mivel átesett a betegségen, és természetes védettsége van, egyelőre nem tartotta indokoltnak, de a jövőben tervezi a vakcina felvételét. A mentőszolgálat munkatársainak mintegy 70 százaléka van immunizálva, és elmondása szerint ő maga is bátorította őket a vakcina felvételére, kollégái naponta kikérik a véleményét, de meglátása szerint elsősorban az egészségügyi igazgatóság tud hiteles információkkal szolgálni a témában.
Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere a megyében másodikként kapta meg a vakcinát még az oltási kampány legelején, azóta pedig a harmadik dózist is felvette.
Örvendetesnek nevezte, hogy azok, akik közvetlen kapcsolatban állnak a páciensekkel, tudatosabbak, és látják, hogy milyen veszélyeket rejt, ha megbetegszenek, ezért el szeretnék kerülni, hogy a családjukat vagy esetleg a betegeket megfertőzzék.
Példamutatás. Konrád Judit kórházmenedzser másodikként kapta meg a vakcinát Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
A kórházmenedzser elmondása szerint már az oltáskampány kezdete előtt is a vakcina felvételére buzdított mindenkit a környezetében hiteles információk átadása által, és azóta is így tesz.
Ugyancsak az év elején oltatta be magát, és mára már a harmadik dózist is felvette Borka-Balás Attila, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház ideiglenes főigazgatója. Az orvosok körében ebben az egészségügyi intézményben is magasabb az átoltottsági arány, mintegy 70-80 százalékos, az asszisztensek esetében ez az arány 60 százalék, a kisegítő személyzet esetében pedig mintegy 35 százalék. Borka-Balás Attila is oltakozásra buzdította a kórház személyzetét, de megjegyezte, hogy kettős kérdésről van szó: létezik egy etikai, morális oldal, meg egy személyes döntési jog, amelyre sokan hivatkoznak. Hozzátette:
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórház menedzsere, Fülöp Enikő szintén be van oltva koronavírus ellen, és az egészségügyi személyzet mintegy 75 százalékát immunizálták az intézményben. Információkat biztosított elmondása szerint a kollégáinak, akik ezek alapján döntöttek a vakcina mellett.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is megkapta a koronavírus elleni védőoltást, ahogy elmondása szerint az általa vezetett intézményben dolgozók jelentős része is. Bátorította kollégáit a vakcina felvételére, és folyamatosan információkat biztosított számukra, illetve a lakosság részére is, többek között a Covid-híradó vagy a szerda esti Nézzünk mögé című műsor által, amelyben szakorvosok válaszolnak az oltással kapcsolatos kérdésekre. A tanácselnök szerint az a legfontosabb, hogy mindenki szakemberektől kapjon választ a kérdéseire, kétségeikre, és azok alapján döntse el, hogy mit kíván tenni.
Három dózist kapott már Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője, és
Ő is bátorította az immunizálásra kollégáit saját, személyes példáján keresztül, de összességében úgy látja, hogy ez mindenkinek a magánügye, a saját döntése kell hogy legyen. Hozzátette: számára sohasem volt kérdés, hogy beadassa-e az oltóanyagot, mivel hisz az orvostudományban.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere ugyancsak be van oltva, immár három dózissal. Emellett
Sokat beszélgetett a témáról a városvezető a kollégáival, azt tanácsolva, hogy nézzenek utána a tudnivalóknak, vigyázzanak egymásra, tehát próbálta rávezetni őket arra, hogy éljenek a lehetőséggel.
Ugyancsak megkapta a vakcinát Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere is, aki az egydózisú oltóanyag mellett döntött. Mint részletezte, a városháza munkatársainak mintegy 55 százaléka van beoltva, és ő maga is biztatta kollégáit a vakcina felvételére.
Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere szintén az oltottak közé sorolhatja magát immár három dózis felvétele után.
Az elöljáró bátorította kollégáit, hogy éljenek a lehetőséggel, mi több, elmondása szerint ha tehetné, kötelezné az oltakozást. Ennek oka, hogy Gyergyószentmiklóson nagyon súlyos a járvány, mint fogalmazott,
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
szóljon hozzá!