Míg máshol élnek, Romániában túlélnek

Míg máshol élnek, Romániában túlélnek

Míg más országokban a vásárlói szokásokra alapoznak, nálunk a túlélés a cél. Illusztráció

Fotó: Pál Árpád

Eddig sem volt, ezután sem lesz elfogadható a minimális fogyasztói kosár összetétele Romániában. A korábbi, 2000-ben elfogadott változatot, amely zömében egészségtelen élelmiszereket tartalmazott, 2004-ben felfüggesztették. Most újra bevezetnék a kosár időszakos frissítését, ám ennek összetétele ismét csupán a túléléshez lehet elég – vagy még ahhoz sem.

Iszlai Katalin

2018. március 03., 20:292018. március 03., 20:29

Módosulhat az úgynevezett minimális fogyasztói kosár összetétele, amelyet a jövőben negyedévente frissítenének egy törvényjavaslat szerint. A változtatásra valóban nagy szükség lenne, hiszen a fogyasztói kosár tartalmát még 2000-ben állították össze, 2004 óta azonban még csak nem is aktualizálták.

Hamar felfüggesztették

A fogyasztói kosár, amelyet Romániában inkább megélhetési vagy túlélési kosárnak lehetne nevezni, azon élelmiszerek és szolgáltatások minimális költségeinek változását mérte, amelyek egy család alapszükségleteinek kielégítéséhez elengedhetetlenek. A havi fogyasztói kosár tartalmát a 2000-ből származó 217-es számú kormányrendeletben határozták meg, és

a szükséges adagokat egy édesanyából, egy édesapából és egy gyerekből álló családra (2,8 személy) számolták ki.

A rendelet szerint a háromtagú romániai családnak egy hónapban a következő élelmiszeripari termékekre van szüksége a minimális életszínvonal megtartásához: 3,08 kilogramm liszt, 5,8 kg kukoricaliszt, 32 kg kenyér, 0,5 kg sütőipari termék, 0,7 kg tésztaféle, 1,4 kg rizs, 2,1 kiló szemes bab, 13,1 kg burgonya, 1,6 kg sárgarépa, petrezselyem és paszternák, 2,5 kg hagyma, 3,8 kg savanyúság, 800 gramm sűrített paradicsom, 1 kg zöldségkonzerv, 3 kg alma, 0,5 kg citrusféle, 0,7 kg marhahús, 2,5 kg sertéshús, 2,8 kg szárnyashús, 0,4 kiló juhhús, 2,5 kiló felvágott, 0,8 kg friss vagy fagyasztott hal, 14,8 liter friss tej, 0,7 liter savanyú tej, 1,1 kg sós tehéntúró, 0,7 kg sós juhtúró, 0,9 kg friss túró és tejföl, 42 tojás, 2,8 liter étolaj, 0,7 kg zsír, 0,5 kg margarin, 2,8 kiló cukor, 0,1 kg csokoládé és cukorka, illetve 2,3 liter nem szeszes ital. A felsorolt élelmiszerek milyensége és mennyisége

bőven hagy kívánnivalót maga mögött,

talán pont ezért döntöttek úgy a rendelet megjelenése után négy évvel, hogy fel is függesztik a lista frissítését.

A 2000-ből származó rendeletben ugyanis a fogyasztói kosár összetétele mellett arra is kitértek, hogy ennek tartalmát negyedévente frissítenie kell az Országos Statisztikai Hivatalnak és a bukaresti Gazdaságtudományi Akadémiának, az új formát pedig kormányrendelettel hagyják jóvá. A 2004-ből származó 11-es számú sürgősségi kormányrendelettel azonban eltörölték a fogyasztói kosár aktualizálásának kötelezettségét.

Galéria

A tervezett fogyasztói kosár összetétele. Távol a valóságtól

Fotó: Székelyhon

Túlélés vagy vásárlási szokások?

Abos Maria Elena, a Hargita Megyei Statisztikai Hivatal vezetője érdeklődésünkre elmondta, az árak alakulását jelenleg is figyelemmel kísérik, ám a fogyasztói kosár összetételét nem, hiszen ez évek óta tulajdonképpen nem is létezik. Mint mondta, a korábbi, törvény által szabályozott fogyasztói kosár csak azt mutatta meg, mire van szüksége egy háromtagú családnak a túléléshez, ennek alakulását azonban a 2004-es felfüggesztés óta nem számították ki. Hozzátette,

tud róla, hogy egy új törvényjavaslat szerint ismét visszavezetnék a fogyasztói kosarat. A kérdés az, hogy ez valóban egy fogyasztói kosár lesz-e, mint más országokban, vagy ismét egy túléléshez szükséges listát állítanak össze.

Magyarországon például minden év januárjában frissíti fel a Központi Statisztikai Hivatal annak a bevásárló kosárnak a tartalmát, amelynek szerepe, hogy a benne szereplő termékek és szolgáltatások árváltozásaiból ki tudják számítani a mindenkori fogyasztói árindexet, vagyis az inflációt. Az éves frissítés oka, hogy a fogyasztók változó vásárlási szokásait tükrözzék – számolt be a Népszava.hu.

Látható tehát, hogy nem a megélhetéshez szükséges termékek felsorolásáról van szó, hanem a vásárlók által gyakran vásárolt termékek alapján áll össze a fogyasztói kosár.

György Ottilia, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara Gazdaságtudományi Tanszékének vezetője is ezt erősítette meg: ahogy az oktató megkeresésünkre fogalmazott, a fogyasztói kosár egy átlagfogyasztó által egy adott időszak alatt megvásárolt termékekre vonatkozik. A kosár összetétele attól is függ, hogy egy adott országban mekkora az átlagjövedelem színvonala, ez alapján határozzák meg, hogy a kosár tartalmának hány százalékát teszik ki az élelmiszerek, az alapszükségletek kielégítését célzó termékek, mennyi belőle a luxustermék, vagy éppen a szabadidős tevékenység. Az aktualizálásra a szakember szerint is szükség van, hiszen 2000 óta nagymértékben változtak a jövedelmek és az árak is. Tudni kell ugyanis, hogy

amennyiben nőnek az árak, a kosárban kevesebb termék kap helyet, kisebb mennyiségben.

Hozzátette, a változtatás másik oka az lehet, hogy már nem csak az alapszükségletekre szeretnének fókuszálni, hanem a vásárlási szokásokat is figyelembe vennék.

Új megközelítés

Az új törvényjavaslattal, amelyet a 2000-ből származó előírások módosítására és kiegészítésére dolgoztak ki, ismét visszavezetnék a fogyasztói kosár negyedéves frissítésének kötelezettségét. Az elképzelés szerint az aktualizálást a korábbiakhoz hasonlóan ismét az Országos Statisztikai Hivatal és a Gazdaságtudományi Akadémia végezné. A módosításról húsz képviselő és szenátor tavaly novemberi kezdeményezésére ebben a hónapban tárgyaltak először a Szenátusban. A javaslat az L81-es munkaszámot kapta, jelenleg két szakbizottságnál is tárgyalnak róla. A javaslatban az időszakos frissítés mellett arra is kitértek, hogy

a tavaly év végi árak alapján a fogyasztói kosár értéke 2304 lej kellene legyen, ám ezúttal egy négytagú családot vettek alapul

(szülők és két gyerek) a mennyiségek kiszámításakor. A javaslat szerint a fogyasztói kosár 45,5 százalékát az élelmiszeripari termékek tennék ki 1048,3 lej értékben, 140,5 lej jutna ruhára és cipőre (6,1%), 306,4 lej lakásra, vízre, elektromos áramra, gázra és más fűtőanyagra (13,3%), 71 lej a lakás fenntartására (3,1%), 133,8 lej egészségügyi költségekre (5,8%), 165,9 lej közlekedésre (7,2%), 20,7 lej postai és kommunikációs költségekre (0,9%), 53 lej oktatásra, pihenésre és kultúrára (2,3%), 133,6 lej különféle termékekre és szolgáltatásokra (5,8%), végül pedig 230,4 lejt (10 százalék) biztonsági alapként, megtakarításként határoztak meg. A javaslatból kitűnik, amennyiben érvénybe lép,

az új megközelítés sem a valós vásárlási szokásokról, hanem ismét a túlélésről fog szólni Romániában.

Másképp hogyan lenne elég egy hónapban négy személynek 140 lej ruhára és cipőre, 306 lej a számlákra, üzemanyagra és esetenként lakbérre, 133 lej egészségügyi ellátásra vagy éppen 53 lej kikapcsolódásra és tanulásra?

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 26., kedd

Jókora összeget utaltak ki a Babakötvény után járó éves állami támogatásként

Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás: 190 ezer gyermek 1,8 milliárd forint támogatást kapott – jelentette be keddi Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.

Jókora összeget utaltak ki a Babakötvény után járó éves állami támogatásként
2024. március 26., kedd

Székelyföldig is elért a köztisztviselők cinkosságával működtetett hatalmas bűnszervezet

Összesen 79 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok kedden reggel 14 megyében és a fővárosban egy cigaretta- és robbanóanyag-csempészettel, valamint pénzmosással kapcsolatos ügyben.

Székelyföldig is elért a köztisztviselők cinkosságával működtetett hatalmas bűnszervezet
2024. március 26., kedd

Iskolai kisbusz és két haszongépjármű ütközött össze

Összeütközött két haszongépjármű és egy iskolai kisbusz a 11-es jelzésű országúton Brassó és Kézdivásárhely között kedden reggel. A mentés idejére teljesen leállították az autós forgalmat.

Iskolai kisbusz és két haszongépjármű ütközött össze
2024. március 26., kedd

Több utcában szünetel a vízellátás Székelyudvarhelyen

Szünetel a vízellátás, illetve nyomásingadozásra kell számítani kedden több székelyudvarhelyi utcában – értesít a városháza.

Több utcában szünetel a vízellátás Székelyudvarhelyen
2024. március 26., kedd

Kiskapu a helyi rendőrségnél? Néhány fővel bővülhet a szerény csíkszeredai állomány

Elsősorban nem az anyagiak, hanem a közszférában bevezetett létszámstop miatt ütközik igen nagy nehézségekbe a létszámkeret bővítése. Új alkalmazásokhoz külön jóváhagyásra van szükség a kormány részéről.

Kiskapu a helyi rendőrségnél? Néhány fővel bővülhet a szerény csíkszeredai állomány
2024. március 25., hétfő

Két autó ütközött, négyen sérültek meg Marosfelfaluban

Négyen sérültek meg a Marosfelfalu főutcáján történt balesetben, ahol két autó ütközött össze hétfőn este – közli a Maros megyei tűzoltóság. A mentés idejére teljesen lezárták az utat.

Két autó ütközött, négyen sérültek meg Marosfelfaluban
2024. március 25., hétfő

Megnyitják a Merítés című kiállítást Székelyudvarhelyen

Megnyitják Tamás György gyűjteményéből álló kiállítást kedden, a székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében: a Merítés nevet viselő tárlat néhai és ma is élő székelyudvarhelyi alkotók munkáiból áll.

Megnyitják a Merítés című kiállítást Székelyudvarhelyen
2024. március 25., hétfő

Idén még senkitől sem kellett megvonni a mezőgazdasági támogatást tarlóégetés miatt

Nem kapott még tarlóégetésről szóló bejelentést idén az APIA Hargita megyei kirendeltsége, így még egyetlen gazda sem veszítette el a „tűzzel való kaszálás” miatt a mezőgazdasági támogatásokat.

Idén még senkitől sem kellett megvonni a mezőgazdasági támogatást tarlóégetés miatt
2024. március 25., hétfő

Már több mint harmincezren látták a Semmelweist Erdélyben

Továbbra is műsoron tartják a Semmelweist, az anyák megmentőjéről készült filmet a romániai mozik, ugyanakkor az alkotást A Vándormozi is elviszi falura és városra egyaránt.

Már több mint harmincezren látták a Semmelweist Erdélyben
2024. március 25., hétfő

Román és magyar anyanyelvű diákok bizonyítják gasztronómiai tudásukat Székelyudvarhelyen

Tizenhat megyéből húsz középiskolás diák jutott be a Septimia Hotels & SPA Resort és a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által második alkalommal megszervezett Ifjú séfek vetélkedő székelyudvarhelyi döntőjébe.

Román és magyar anyanyelvű diákok bizonyítják gasztronómiai tudásukat Székelyudvarhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!