Mennyit sportolnak, isznak és dohányoznak a romániai férfiak és nők? – egy felmérésből kiderül

A romániai nők és férfiak átlagéletkora életük fontosabb szakaszaiban. Forrás: Eurostat

Az Európai Unióban a fiatal romániaiak tartják magukat a legegészségesebbnek, az itteni nők fogyasztják a legkevesebb alkoholt és dohányipari terméket, azonban a romániaiak nem sportolnak, nem járnak színházba, és keveset olvasnak – többek között ez derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) októberben közzétett jelentéséből.

Iszlai Katalin

2017. november 08., 08:562017. november 08., 08:56

2017. november 08., 10:222017. november 08., 10:22

A Nők és férfiak élete Európában című „statisztikai portré” idei kiadásában az Eurostat három témakör mentén vizsgálta az Európai Unió tagországai, Norvégia, Svájc és Izland lakosságát: az első főként a demográfiai mutatókra és az egészségre fókuszál, a második gazdasági jellegű, és az oktatást, a szakmai életet vizsgálja, a harmadikban pedig főként a fogyasztást és a szabadidős tevékenységeket járták körül. A statisztika elkészítéséhez főként tavalyi adatokat használtak.

Elégedettek a romániaiak

A felmérés első részéből kiderül, hogy a szülői ház elhagyása, illetve a házasság és a gyerekvállalás idejének szempontjából nagy különbségek vannak a férfiak és nők között, illetve az egyes országok között is.

Az európai átlag szerint a nők később kezdenek el dolgozni és hamarabb mennek nyugdíjba, mint a férfiak, továbbá két évvel hamarabb kiköltöznek a szülői házból (25 éves korukban). A nők a legtöbb tagországban fiatalabban házasodnak, mint a férfiak, a legnagyobb korkülönbség (több mint 3 év) Bulgáriában, Görögországban és Romániában van.

Az első gyereküket átlagosan 28,9 éves korukban szülik az európai nők, de több ország jóval elmarad, vagy éppen jelentősen átlépi ezt az átlagot: a bulgáriai, lettországi és romániai nők átlagos életkora 26 év az első gyerekük születésekor, a spanyol és olasz nőké azonban közel 31 év. A statisztikából emellett az is kiderül, hogy

a nők öt és fél évvel többet élnek, mint a férfiak, így az Unióban minden 100 férfira 105 nő jut.

Érdekesség, hogy a kiskorúak esetében pont fordított a helyzet: 5 százalékkal több a fiú, mint a lány. A másik jelentős nemek közötti különbség abban mutatkozik meg, hogy a 25-49 év közötti korosztályban hétszer annyi nő él egyedül gyerekével, mint férfi (nőknél 7,7%, férfiaknál 1,1% az arány). Ugyanebben a korosztályban az is megfigyelhető, hogy

a nők 9,5 százaléka, illetve a férfiak 19,7 százaléka él gyerek nélkül.

A 65 év feletti korosztályt vizsgálva is jelentős eltérés figyelhető meg: míg az idős férfiak 19,7 százaléka él egyedül, a nőknél ez az arány 44,9%. Az Eurostat felmérése arra is rávilágít, hogy az Unióban több férfi gondolja úgy, hogy jó vagy nagyon jó egészségnek örvend, mint nő. A 16-44 év közötti korosztályban a férfiak 87 és a nők 86 százaléka tartja magát egészségesnek, továbbá érdekességnek számít, hogy a férfiaknál Románia vezet 95,8 százalékkal, a nők pedig 94,5 százalékkal a másodikok. A 45-64 éves korosztályban jelentősen csökken az európai átlag (65 és 61%), a 65 év fölötti férfiak közül pedig 41 százalék tartja egészségesnek vagy nagyon egészségesnek magát, a nőknek pedig csupán 35 százaléka. Egyébként

a romániaiak az egészségügyi állapotuk mellett az életminőségükkel is elégedettek: ebben a tekintetben az európai átlag 7,1 a férfiak, illetve 7 a nők esetében (10 a legmagasabb osztályzat), a romániaiak pedig minkét nem esetében az átlagnál egy tizedessel elégedettebbek (7,2 és 7,1).

Ezzel szemben Bulgáriában a férfiak és a nők egyaránt 4,8-asra értékelték az életminőségüket.

Galéria

Számos érdekesség kiderül a felmérésből. Illusztráció

Fotó: Thomas Campean

Alacsony bérkülönbség

Az elemzés második részében az figyelhető meg, hogy nincs jelentős eltérés a férfiak és nők között az iskolázottság terén, ám az egyes tagországok között annál inkább. A nyolc osztályt végzettek tekintetében Romániában a nők az uniós átlaga felett helyezkednek el (25,5% a 23%-hoz viszonyítva), a férfiak azonban egy kevéssel az EU-s átlag alatt vannak (21,1% a 23,1%-hoz képest). Az is érdekes, hogy

a középiskolát végzettek tekintetében Románia jóval meghaladja az európai átlagot a férfiak (62,4% a 47,9%-hoz viszonyítva) és a nők esetében is (56,3% a 44,5%-hoz képest).

A felsőoktatásban diplomát szerzők tekintetében azonban utolsó helyen szerepel Románia: miközben az uniós átlag 30%, Romániában a 25 és 62 év közöttiek esetében csupán 18,2% az egyetemet végzett nők és mindössze 16,5% a férfiak aránya. A munkaerőpiacon való elhelyezkedés szempontjától ismét érdekes különbségek figyelhetőek meg. Egyrészt az Unióban magasabb a munkahellyel rendelkező férfiak aránya (72 százalék a nők 61 százalékához képest), a kutatásban azonban arra is rámutatnak, hogy

a nemek közötti különbség a gyerekek számával folyamatosan változik.

Az egygyerekes szülők esetében például a nők 71 és a férfiak 85 százaléka volt alkalmazva, továbbá a kétgyerekes nők 70 és a férfiak 89 százaléka. A legnagyobb különbség azonban a három vagy annál is több gyereket vállalók esetében figyelhető meg: ebben a kategóriában a férfiak 84 százaléka dolgozik, a nőknek azonban csupán 55 százaléka.

Romániában egyébként utóbbi esetben a férfiak 76 és a nők 47 százaléka volt alkalmazva.

A részmunkaidőben dolgozók tekintetében Románia még ennél is jobban eltér az európai átlagtól: miközben az Unióban a nők 31,9 százaléka és a férfiak 8,8 százaléka dolgozik részmunkaidőben, addig Romániában ez az arány 7,3 százalék a férfiak, illetve 7,7 százalék a nők esetében.

A bérszakadék tekintetében pedig kifejezetten jó eredményt ért el Románia, hiszen a férfiak és nők fizetése közötti különbség itt nem olyan jelentős, mint a fejlettebb országokban.

A felmérés ugyanis rámutat, hogy a nők az Unió tagállamaiban átlagosan 16,3 százalékkal keresnek kevesebbet ugyanazért a munkáért, mint a férfiak. Romániában viszont ez a különbség mindössze 5,8 százalék.

Galéria

Azt is megtudhatjuk, hogy hol állunk az európai átlag terén. Illusztráció

Fotó: Thomas Campean

Az utolsók között

Az Eurostat jelentésének utolsó nagy témája tartalmazza a legérdekesebb adatokat Románia tekintetében. Ebből ugyanis kiderül, hogy

az Unióban a romániai nők fogyasztanak legkisebb arányban szeszes italt: a felnőtt nők csupán 5,1 százaléka állította azt, hogy hetente fogyaszt alkoholt. Ez azért is érdekes, mert nők esetében az uniós átlag 23 százalék, továbbá az Egyesült Királyságban élő 18 év fölötti nők 40,2 százaléka vállalta, hogy hetente fogyaszt alkoholt.

Férfiak esetében egyébként 38,3 százalék az európai átlag, a romániai férfiaknak pedig 27,4 százaléka fogyaszt alkoholt heti rendszerességgel. Átlagosan ez is alacsonynak számít, hiszen az Egyesült Királyságban élő férfiak 51,8 százaléka iszik szeszes italt hetente.

A napi dohányzás tekintetében is jól szerepeltek a romániai nők, 8,5 százalékkal ismét a lista végén szerepelnek.

Az EU-s átlag ebben a kategóriában 15,8 százalék, a legtöbb cigit pedig az osztrák nők szívják el, náluk az arány 22,5 százalék. A romániai férfiak azonban a napi rendszerességgel dohányzók listájának hetedik helyén állnak 33,7 százalékkal (az EU-s átlag 23,8%). A felmérésből továbbá kiderül, hogy az alkohol és a cigaretta mellett gyümölcsöt és zöldséget sem fogyasztanak a romániai nők napi rendszerességgel. Ebben a tekintetben az Uniós átlag 53,9 százalék a nők és 48,6 százalék a férfiak esetében, Romániában viszont ez az arány csupán 33,3 és 29,4 százalék. Ezzel a romániai nők az utolsó előtti helyen vannak, az elsők pedig a belgák, ahol 72,6 százalékos az arány.

A sport tekintetében is a lista végén áll Románia: miközben az európai átlag 35,7% (férfiak) és 26,2 % (nők), addig a romániai nők mindössze 3,7 százaléka végez valamilyen testedzést heti rendszerességgel, ezzel pedig utolsók.

A romániai férfiak is a lista végén szerepelnek 14 százalékkal. Emellett a szabadidős tevékenységek tekintetében is elkeserítő a helyzet, Románia ugyanis az utolsók között szerepel a színházba, moziba, sporteseményekre járás, a kulturális intézmények látogatása és az olvasás szempontjából is.

Ezekkel a példákkal pedig még mindig nem ér véget azon témakörök felsorolása, amelyek tekintetében az utolsók között szerepel Románia. A gyerekek nevelése és tanítása (napi rendszerességgel) a 25-49 éves korosztályban az Unió minden tagországában elsősorban a nőkre hárul (átlagosan 92 százalékban a férfiak 67 százalékához képest). Romániában azonban még szembetűnőbb a különbség: a gyerekneveléséből a nők 89 százaléka veszi ki részét naponta, a férfiak esetében viszont ez az arány csak 55 százalék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 15., csütörtök

2024. július: a legmelegebbnek éreztük, de tényleg az volt?

Noha rendkívül melegnek tűnt, és nemcsak tűnt, hanem az is volt, mégsem az idei júliust jegyzik a legmelegebb hetedik hónapnak az országban – „csak” a második legmelegebbnek.

2024. július: a legmelegebbnek éreztük, de tényleg az volt?
2024. augusztus 15., csütörtök

A nyaralások miatt torlódások várhatók a román-bolgár határátkelőkön

Megnövekedett várakozási időre számíthatnak a határátkelőkön csütörtöktől vasárnapig azok a romániaiak, akik Bulgáriába utaznak, illetve Bulgárián keresztül Görögországba vagy Törökországba akarnak eljutni.

A nyaralások miatt torlódások várhatók a román-bolgár határátkelőkön
2024. augusztus 15., csütörtök

Tűz ütött ki egy szászrégeni benzinkútnál

Kigyulladt egy benzinkút elektromos táblája Szászrégenben csütörtök délután – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Tűz ütött ki egy szászrégeni benzinkútnál
Tűz ütött ki egy szászrégeni benzinkútnál
2024. augusztus 15., csütörtök

Tűz ütött ki egy szászrégeni benzinkútnál

2024. augusztus 15., csütörtök

Két jármű is kigyulladt egy éjszaka alatt Maros megyében

Egy mezőgazdasági haszongépjármű és egy autó is lángra kapott csütörtökre virradóan Maros megyében – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Két jármű is kigyulladt egy éjszaka alatt Maros megyében
2024. augusztus 15., csütörtök

Székelyföldre is „felsugárzik” a déli kibírhatatlan hőség

A harmadfokú, piros jelzésű figyelmeztetés szerint péntek estig Arad, Temes, Krassó-Szörény Mehedinţi, Dolj, Olt és Teleorman megyében kánikula lesz, a hőmérséklet csúcsértéke 39–41 Celsius-fok között váltakozik, és éjszaka sem hűl le a levegő 23 fok alá.

Székelyföldre is „felsugárzik” a déli kibírhatatlan hőség
2024. augusztus 15., csütörtök

Európa legnagyobb tűzijátékát ígérik augusztus 20-ra

A budapesti Petőfi-hídtól a Margitsziget alsó harmadáig terjedő, csaknem öt kilométer hosszú, úgynevezett látványtéren több mint negyvenötezer különálló pirotechnikai effekt jelenik meg augusztus 20-án. A tűzijáték mellett drónshow és fényfestés is lesz.

Európa legnagyobb tűzijátékát ígérik augusztus 20-ra
2024. augusztus 15., csütörtök

Hegyen, Tiszán, drótkerítésen át – így szöknek Romániába a katonakorú ukránok

A határrendészet szerint naponta mintegy 20–50 ukrán férfi lépi át illegálisan Románia északi határát. A szökés egyáltalán nem veszélytelen: ott vannak a Máramarosi-havasok, az örvénylő Tisza, no meg a drótkerítés. Többen életüket veszítették.

Hegyen, Tiszán, drótkerítésen át – így szöknek Romániába a katonakorú ukránok
2024. augusztus 15., csütörtök

Röviden, amit Nagyboldogasszony ünnepéről tudnunk kell

Csütörtökön ünnepli a katolikus egyház a legfontosabb Mária-ünnepet, Nagyboldogasszony napját, vagyis Szűz Mária halálát és mennybevételét.

Röviden, amit Nagyboldogasszony ünnepéről tudnunk kell
2024. augusztus 14., szerda

Felmászott a piaci vasúti hídra, öngyilkossággal fenyegetőzött egy fiatal Székelyudvarhelyen

Egy 29 éves, telekfalvi fiatalember mászott fel szerdán este a székelyudvarhelyi piaci vasúti hídra, ahol azzal fenyegetőzött, hogy a mélybe veti magát. Végül a helyszínre hívott barátnője térítette jobb belátásra a fiatalembert, aki lemászott a hídról.

Felmászott a piaci vasúti hídra, öngyilkossággal fenyegetőzött egy fiatal Székelyudvarhelyen
2024. augusztus 14., szerda

Nem túloztak a negyvennel: 41 fok volt ma délután

Negyven fok körüli csúcsértékekre figyelmeztettek hőségriasztásukban a meteorológusok, és a mai adatokat nézve, egyáltalán nem túloztak.

Nem túloztak a negyvennel: 41 fok volt ma délután
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!