Szivárványozó vízfelszín. A szennyezés nyomait őrzi még a Szejke-patak
Fotó: Barabás Ákos
Egyelőre nem bizonyos, hogy annak a cégnek kell megtéríteni a pataktisztítás költségét, amelyiknek a teherjárműve balesetezett a székelyudvarhelyi Nicolae Bălcescu utcában, és a rakományból transzformátorolaj folyt a Szejke-patakba. Az okozott szennyezést az elmúlt hétvégén semlegesítették a vízügyi hatóság illetékesei.
2017. augusztus 16., 09:112017. augusztus 16., 09:11
A Szejke-patak hídja mellett folyt az aszfaltra a transzformátorolaj, majd onnan az esővíz-elvezető csatornába és végül a patakvízbe. Az eset nyomán a székelyudvarhelyi UTCA civil akciócsoport önkéntesei feljelentést tettek a Hargita Megyei Környezetőrségnél és a Maros Vízügyi Igazgatóságnál, ám mint kiderült, a helyszínen akkor már jártak a vízügy illetékesei.
„Amint a baleset megtörtént, a teherautó sofőrje hívta a sürgősségi segélyhívó számot és jelentette az esetet. Ezek után azonban a helyszínre kiérkező tűzoltók, azzal a szándékkal, hogy megtisztítsák az utat, vízpumpával a csatornába mosták a kifolyt olajat, mely végül a patakba folyt” – magyarázta Călin Fokt, a Maros Vízügyi Igazgatóság sajtószóvivője.
Akkor a Szejke-patakon három gátat alakítottak ki a vízügyes szakemberek, ezekben pedig speciális, lebomló, az olajat semlegesítő anyagot szórtak szét. A következő napok esőzései miatt a munkát a múlt hét második felében meg kellett ismételni, ezúttal összesen hat ún. elszívó gátat alakítva ki.
Fotó: Barabás Ákos
– hangsúlyozta Fokt. Mint elmondta, a takarítást a hétvégén befejezték, ezek után ismét mintát vesznek a patakvízből. „Az első vízmintaviszgálat egyértelműen kimutatta, hogy transzformátorolaj került a vízbe. A tisztítás után is marad a patakfelszínen valamennyi olaj, ez adja a víz szivárványos színét, de ezt már nem lehet szennyezésnek nevezni. Idővel pedig ez is kitisztul” – magyarázta.
A vízügyi igazgatóság szóvivője fontosnak tartotta hangsúlyozni: a 1996/107-es vízügyi törvény egyértelműen kimondja, hogy a szennyezést okozónak kell megtéríteni a kárt és esetlegesen a takarítási munkálatok költségét, ebben az esetben viszont nem egyértelmű, hogy ki volt a hibás. „A teherautó sofőrje rögtön értesítette a hatóságokat, amikor megtörtént az eset. A kötelességét tehát megtette, a szennyezés nem szándékos volt, hanem baleset következménye, ez bárkivel előfordulhat. Viszont a helyszínre kiérkezett tűzoltók részéről nem éppen a legmegfelelőbb megoldás volt, hogy a csatornába mosták az aszfalton maradt olajat, hiszen azt ott, a helyszínen kellett volna feltakarítani” – magyarázta Fokt, majd hozzátette, becslése szerint a hét második felére készülnek el az újabb vízmintaelemzések.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!