A kezdeményezők. Közelebb hoznák egymáshoz az embereket
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklós főtere és a mai Márton Áron utca az örmény családok építkezései által lett olyan, amire ma az egész város büszke lehet. Azonban kevesen ismerik, hogy mi is van a szépen felújított vagy romosodó homlokzatok mögött. Szeptemberben egy napra láthatóvá válnak az ott rejtőző értékek.
2019. június 27., 19:272019. június 27., 19:27
Bejön? – teszi fel a kérdést az a gyergyószentmiklósi civilek által kezdeményezett mozgalom, amelynek célja, hogy a még meglévő örmény örökséget megismertesse azokkal is, akik még nem járhattak az örmény családok által épített mai is impozáns épületekben. Az ötletgazdák kifejtik, az épített örökség megbecsülése mellett fontos szempont, hogy az emberek nyissanak egymás felé.
Szeptember 7-én rendezik idén a lassan hagyományossá váló örmény fesztivált, és ehhez kapcsolódik majd ez az új kezdeményezés.
Főtéri házak: az örmény családoknak köszönheti Gyergyószentmiklós
Fotó: Gergely Imre
előkerülnének régi fényképek, és láthatóvá válnának olyan 100 éves, vagy még öregebb tárgyak, amelyek nemzedékeken át a házakban élőkhöz tartoztak – fejtette ki Fórika Krisztina, az egyik kezdeményező. Ő maga is egy ilyen ingatlanban él, és nyilván, az egyike lesz azoknak, akik ajtót nyitnak majd.
Ugyanakkor már az is komoly jelentőségű volna, ha a lakásokba nem is, de az udvarokba már beléphetnének a vendégek, és megcsodálhatnák az utcáról nem látható építészeti értékeket, amelyeket ezek a házak hordoznak – fejtették ki a szervezők.
És hogy ne csak a falak, ablakok díszítéseit, faragványokat láthassanak az érdeklődők, az is szándék, hogy erre a napra, programokkal töltsék meg az udvarokat, hogy azok
A Bejön? Nyitunk a városra rendezvény kezdeményezői önkéntesek csatlakozását várják. Olyanokat, akik részt vennének egyes épületek múltjának, történetének feltárásában, az építők, és azokban élő családok megismertetésében. Levéltári kutatást, és főként lakókkal való beszélgetéseket jelent ez a feladat.
Felújítva, de romosan is impozánsak a városközpont házai
Fotó: Gergely Imre
A fotósok felé is felhívás szól: egy workshopot szerveznek, amely során fényképek készülnek az örmény épületekről. Végül pedig a kutatómunkák eredménye és a fotók egy kiadványban fognak megjelenni.
Amint Elekes István, a kezdeményezők egyike elmondta, az Urbact Európai Területi Együttműködési Program révén megvalósuló rendezvény csak az első lesz a sorban. A következő években további kisebb városrészeket nyitnának meg a közönség számára. Szóba jött az egykori öntőde gyártelepe, vagy akár a Békény menti rész, vagy éppen a felszegi gazdálkodók portái is.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!