Rendszeresen hívják a tűzoltóságot, az esetek többségében tarlótűz továbbterjedése miatt
Fotó: Barabás Ákos
Annak ellenére, hogy a törvény tiltja a tarlóégetést, vidékünkön még mindig ez a legnépszerűbb módja a száraz aljnövényzet megsemmisítésének. Bár a tarlótüzek további tűzeseteket okoznak és az anyagi veszteségek mellett emberi áldozatokat is követelnek, a lakosság tavasszal nem hagy fel a parlagon maradt területek felégetésével.
2019. április 13., 17:162019. április 13., 17:16
Szinte naponta hívják a tűzoltókat, mert a száraz növényzet égetése további bonyodalmakhoz vezet, nem ritka, hogy négy-öt-hat ilyen helyzethez vonulnak ki egy nap.
A tűzoltóság hiába figyelmeztet, a sajtó hiába számol be naponta arról, hogy mekkora anyagi veszteségeket okoznak a tűzesetek, sőt emberéletet is követelnek, a lakosság ragaszkodik ahhoz, hogy elégesse a hulladékot.
Elszenesedett holttestet találtak a tűzoltók, miután egy erdődubistei tarlótűzhöz riasztották őket péntek délután. A héten ez volt a második olyan eset Maros megyében, amikor emberéletet követelt a száraz növényzet égetése.
A Maros Megyei Környezetőrség vezetője, Székely Annamária lapunknak arról számolt be, hogy utoljára
Annak ellenére, hogy gyakoriak a tűzesetek, sem a rendőrség, sem a környezetőrség nem tudja tetten érni az elkövetőket – magyarázta az őrség vezetője.
„Két szolgálatosunk van, futkorászhatnak a megyében bármennyit, nem kapják el a tarlóégetőket soha” – válaszolta érdeklődésünkre Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség igazgatója, hozzátéve, hogy
Annak ellenére, hogy a törvény tiltja a tarlóégetést, és a tiltást megszegő magánszemélyek 3000-től 6000 lejig terjedő összegre, a jogi személyek pedig 25 és 50 ezer lej közötti összegre bírságolhatók, tettenérés hiányában ezt nem tudták alkalmazni. A tarlóégetés azonban nemcsak a környezetet károsítja súlyosan – megsemmisíti az ott található növény- és állatvilágot, illetve anyagi javakat tesz tönkre –, hanem
– hívta fel figyelmünket Adela Boţan, az E.On gázszolgáltató vállalat szóvivője. Az E.On vállalat részét képező, több megyét ellátó Delgaz Grid sajtóosztálya arról számolt be, hogy idén tavasszal
Fotó: Barabás Ákos
Csökkenő számok
Kovászna megyében évről évre csökken a tarlóégetések száma és a meggyújtott területek nagysága, idén egyetlen bírságot sem róttak ki – mondta el lapunknak Lucian Cândea, a Kovászna Megyei Környezetőrség igazgatója. Kifejtette, míg két-három évvel ezelőtt hatalmas gondokat okoztak a tarlótüzek,
Hangsúlyozta, nehéz kideríteni, kit terhel a felelősség, gyakran a terület tulajdonosa hárít, bizonyítani kellene, hogy valóban ő gyújtotta meg a száraz növényzetet. Az is előfordul, hogy a szomszéd földjéről terjednek át a lángok.
Kézdivásárhelyen a Stadion-utcában tűnt fel egy medve péntek este, olvasónk tisztes távolságból filmezte le a nagyvadat.
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
42 törvénytelenül birtokolt fegyvert – köztük halálosnak minősülő fegyvereket – koboztak el a Maros megyei rendőrök 45 házkutatás során. Két gyanúsítottat 24 órára előzetes letartóztatásba helyeztek.
Ne féljünk az öregedéstől, humorral, játékossággal és jó kedéllyel áthidalhatók az időskorban jelentkező nehézségek, hiszen, ahogy Schäffer Erzsébet író, újságíró, publicista vallja: fiatal bárki lehet, de öreg csak a java.
Sűrített levegővel működő sportlövő pisztolyt, vadászpuskát és lövedékeket foglaltak le a rendőrök Gyergyóremetén és Ditróban. A gyanúsítottakat fegyver- és lőszerrendszabályok be nem tartásának bűncselekménye miatt vették őrizetbe.
Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!