Fotó: Nemes Gyula
Az eredeti formájában szeretné visszaállítani a nagyernyei Bálintitt-kastélyt és a hozzá tartozó kertet, tavat az új tulajdonos, aki még nem tudja, hogy milyen rendeltetést adjon majd az épületegyüttesnek. Jelenleg a telket bekerítették, a kastélyban és kertben takarítanak és a tavat megszabadítják a mindent ellepő nádtól. A további elképzelésekről, tervekről Koré József vállalkozóval, tulajdonossal beszélgettünk.
2018. július 19., 13:502018. július 19., 13:50
2018. július 19., 13:552018. július 19., 13:55
Sokan, akik nem ismerik Nagyernye történetét, annyit azért hallottak róla, hogy van itt egy kastély amelyet a báró Bálintitt család építtetett a 19. század legelején. Volt idő amikor az impozáns épület turistákat, érdeklődőket vonzott, ez sajnos ma már nincs így.
Néhány éve a kastély és környéke az enyészet útjára lépett:
„A nagyernyei kastély az újgótika, klasszicista modorában épült. Homlokzatán a gótika vonása az eredeti ablakformákon, a klasszicizmusé a karcsú oszlopos tornác kiképzésén ismerhető fel” – írja Keresztes Gyula építészmérnök a Maros megyei kastélyokat bemutató könyvében. Ez azonban nem volt maradandó, mert a későbbi átalakítások során az épület elveszítette gótikus jellegét és barokk formát öltött. (Az 1950-es években ezt is elveszítette)
A mindenkori tanári kar gondoskodott az épület és a park karbantartásáról, ápolásáról.Kiemelkedőek ezen a téren Szabó László biológia szakos tanár érdemei aki a kezdetektől, 1989-ben történt nyugdíjazásáig tanított az iskolában.
1976-ban új iskolaépület készült a kastély mellett, így a tantermek egy része átkerült, de az oktatás még tovább folyt mindkét helyen. 1989 után a Bálintitt család visszaigényelte a kastélyt és a hozzá tartozó telket, de a helyi önkormányzattal való perbe kerülésük miatt a tényleges birtokbavételre hosszú ideig nem került sor.
2000 után a helyi önkormányzat két ízben is bővítette az új iskolát, míg végül a tanintézmény teljesen átköltözött. Ezt követően a kastély épülete rohamos romlásnak indult, a környéke elgazosodott.
Fotó: Nemes Gyula
A közelmúltban a kastély és parkja Koré József vállalkozó tulajdonába került. A kastélyhoz tartozó telket bekerítették. „Miután az iskola végleg kivonult a kastélyból, az épület teljesen összeroskadt. Mintha az épületnek lelke lenne, érezte, hogy elhagyták, megbúsulta magát és omladozni kezdett. Amennyiben lehet a kastélyt vissza szeretnénk állítani úgy ahogy a régi képeken látszik.
Van egy olyan ötlet is, hogy a Koós Károly által tervezett tornyok formáját próbáljuk lemásolni. De egyelőre még csak a takarítunk és elhordjuk a törmeléket” – tájékoztatott Koré József.
Valamilyen turisztikai vonzású megoldáson vagy öregotthon létrehozásán gondolkodnak. Ha sikerül végre megtalálni az épület rendeltetését, van egy olyan elképzelés is, hogy építenek mellé egy újat, amit a régivel egy sikátor vagy alagút kötne össze. Ez egy adminisztratív szárny lenne irodával, konyhával, ebédlővel, raktárral, mosodákkal, de a tulajdonképpeni „élet” a régi épületben zajlana.
A tavat kotrógéppel kezdték el takarítani, a nád térhódításától szeretnének megszabadítani. Szakemberek szerint
A tavat vízzel ellátó forrásokat is kitakarították és az oda vezető árkokat kimélyítették. A park fáinak a metszése, száraz, elhalt ágaktól való megszabadítása is megtörtént, valamint a terep egyenetlenségeit is több helyen felszámolták.
Ifjabb Koré József tavaly szerzett oklevelet a marosvásárhelyi Sapientia EMTE Műszaki és Humántudományok Karának Tájépítészmérnöki Szakán. A fiatalember az államvizsga dolgozatát A nagyernyei Bálintitt kastélykert revitalizációja címmel írta, és az ott leírtakat mint új tulajdonos szeretné is megvalósítani.
A fafajták lajstromából kiderül, hogy a parkban még ma is él egy kínai mézesfa, egy szivarfa, két lepényfa, három páfrányfenyő, három fekete dió és más tájainkon igen ritka növény. A dolgozatban érdekes színes mellékleteket is láthatunk arról, hogy hogyan képzeli el a frissen végzett tájépítészmérnök a park rendezését.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!