A tojáskrízis várhatóan márciusig fog tartani, addig az érintett farmok újra tudják telepíteni a levágott állományt
Fotó: Gecse Noémi
Rövid idő alatt átlagosan 40 százalékkal növekedett a tojás ára Európában, Romániában pedig 24 százalékkal emelkedett októberben a tavalyi év hasonló időszakához képest. A csíkszeredai boltokban legkevesebb 70 banit, helyenként 1 lejt, a nagyobb méretű tojások darabjáért pedig még ennél is magasabb összeget kérnek.
2017. november 08., 10:202017. november 08., 10:20
Várhatóan az év végéig kitart az étkezési tojások árának emelkedése Európában. Az árváltozásokat az év eleji európai madárinfluenza-járvány, illetve a közelmúltbeli uniós fipronilos tojásszennyezési ügy okozza, mert a termelés Európa-szerte visszaesett – jelentette be november másodikán a magyarországi Baromfi Termék Tanács (BTT). Másnap a romániai baromfitenyésztők egyesületének (UCPR) illetékesei szintén úgy nyilatkoztak: az augusztusi fipronil krízis eltorzította az európai piacot, ez pedig a tojás árának növekedéséhez vezetett Romániában is.
Mint írják,
Keddi terepszemlénk során azzal szembesültünk, hogy az árak még tovább emelkedtek, illetve a kínálat is csökkent. A csíkszeredai Lidl nagyáruházban például ottjárttunkor egyetlen darab tojást sem kínáltak eladásra, a Kauflandban pedig csupán 20 és 30 darabos kiszerelésben lehetett tojást vásárolni. Utóbbit 20,70 lejért lehetett kapni, ami darabonként 70 banis árat jelent (M méretű tojások). Az ennél valamivel nagyobb, L méretű 20 darabos kiszerelésben árusított termékért azonban már 22,99 lejt kértek, ami 1,15 lejes darabonkénti árat jelent.
A Merkúr nagyáruházban 89 banit kértek a tojás darabjáért, a legolcsóbb tíz darabos kiszerelésért pedig 8,99 lejt. A kisebb boltokban azonban még ennél is magasabbak az árak, több Tudor lakótelepi üzletben egy lejt kértek egy tojásért, illetve ugyanennyibe került az Amigo boltokban is.
A gyergyószentmiklósi Import Export Pal-Mar nevű tyúkfarm farmfőnöke, Ivácson Róbert megkeresésünkre elmondta, az árak emelkedését valóban a fipronilos tojásszennyezési ügy okozta, hiszen ezt követően Európa tojóállománya 50–60 millióval csökkent, ez pedig hatalmas tojáshiányhoz vezetett.
Fotó: Gecse Noémi
„Amikor valami hiánycikknek számít, egyből megemelkedik az ára, ez történik jelenleg a tojás esetében is. Mivel nincs, egyre többen kérik, a termelők pedig emelik az árat, mivel nem győzik kiszolgálni a klienseket. Az egész országban megnövekedett az igény a tojás iránt,
Mindenki keresi a tojást, bármilyen áron, de nem tudjuk kiszolgálni a megnövekedett igényeket. Olyan is volt, hogy 10–20 bani körül mozgott nálunk a tojás darabjának ára, két héttel ezelőtt 52 bani volt, jelenleg azonban már 65 bani egy tojás ára áfa nélkül. Ez a tojáskrízis várhatóan márciusig fog tartani, hiszen addig az érintett farmok újra tudják telepíteni a levágott állományt, és akkor rendeződik a helyzet. Egyébként számunkra sem kellemes ez a helyzet, hiszen tudjuk, hogy az emberek nem szoktak hozzá ezekhez a magas árakhoz, de kénytelenek vagyunk alkalmazkodni a piachoz” – emelte ki Ivácson.
A „tojásbotrány” oka
A „tojásbotrány” július 28-án tört ki, amikor Hollandia felfüggesztette a teljes tojáskereskedelmét, és az élelmiszer-biztonsági hivatal arra kérte a lakosságot, hogy a fipronil mérgező rovarirtószer-szennyeződés gyanúja miatt átmenetileg ne fogyasszon tojást. Ezt követően 180 tojástermelő telepet zártak be, amelyek közül rövid időn belül 27 helyen szennyezett tojásokat is találtak. Az Origo magyarországi hírportál szerint a fipronil nem okoz heveny tüneteket, de hosszú távon károsítja a májat. A rovarirtó szert vérszívó élősködők (bolha, kullancs) ellen használják, de csak olyan háziállatoknál, amelyeket emberek nem fogyasztanak. A fipronilt két növényi alapú termékbe, a DEGA–16-ba, valamint a Copper Boost elnevezésű készítménybe kevertek bele illegálisan Hollandiában, a baromfitartó telepeket pedig ezekkel a hamisított készítményekkel kezelték, így szennyeződhettek az ott termelt tojások. Mivel Hollandia a világ legnagyobb tojásexportőre, a fertőzött tojásokból Európa több országába is került.
Romániába csupán egyetlen esetet jegyeztek: Temes megyében egy egytonnás folyékony tojássárga-szállítmány volt szennyezett, ám az illetékes hatóság idejében lépett, így a fertőzött szállítmány nem jutott el a fogyasztókig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
szóljon hozzá!